Lizanie przez kota. Sprawdź, co to oznacza

lizanie-przez-kota

Koty znane są jako bardzo czyste zwierzęta, które słyną z lizania swojego futra. Jednak zdarza się też, że koty liżą swoich właścicieli. Czytaj dalej, by dowiedzieć się m.in. jak powinieneś rozumieć takie zachowanie czworonoga; czym jest spowodowane i co może oznaczać.

Dlaczego kot mnie liże?

Niemal każdy, kto posiada kota, doświadczył lizania przez czworonoga. Jednak co to oznacza? Lizanie przez kota to jego sposób na wyrażenie emocji, jednak powodów takiego zachowania futrzaków może być wiele, a uzależnione są one od następujących czynników, indywidualnych dla każdego zwierzaka:

  • charakter,
  • relacje z ludźmi,
  • nastawienie do życia.

Często zdarza się też, że koty liżą tylko jedną osobę, chociaż na co dzień otacza go więcej domowników. Koci wybraniec to zwykle ktoś, z kim zwierzę ma najlepszy kontakt lub najczęściej się nim opiekuje. Lizanie kota zwykle wiąże się wówczas z okazaniem pozytywnych emocji wobec domownika.

Lizanie przez kota mnie obrzydza, bo jest mało higieniczne

Obrzydza Cię lizanie przez kota? Oczywiście rozumiemy Twoje obawy, dlatego podpowiadamy, co robić, by uniknąć ewentualnych zagrożeń:

  • przede wszystkim pamiętaj o regularnym odrobaczaniu kota i szczepieniu (zwłaszcza, jeśli Twój podopieczny jest wychodzący);
  • regularnie i dokładnie myj dłonie i skórę w miejscu, które lizał kot;
  • jeśli w Twoim domu mieszka małe dziecko, a zwłaszcza noworodek lub niemowlę – uważaj, by nie dopuścić do lizania ich skóry przez kota. Jest to bardzo istotne, ponieważ skóra tych dzieci jest bardzo delikatna i nie posiada silnej bariery ochronnej przed drobnoustrojami.

Na pewno zainteresuje Cię artykuł pt. „Jak dbać o zęby kota?”

Co oznacza lizanie przez kota?

Lizanie przez kota może mieć wiele przyczyn, o czym wspomnieliśmy we wcześniejszej części tego artykułu. Teraz dokładniej przyglądamy się tym najczęstszym, biorąc pod uwagę psychikę zwierzaków.

Zaufanie

To Ty najczęściej zajmujesz się kotem – karmisz go, bawisz się z nim, spędzasz z nim najwięcej czasu i kot czuje się przy Tobie bezpieczny, ma do Ciebie zaufanie? W takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że kot będzie lizał tylko Ciebie. W ten sposób wyrazi Ci swoje przywiązanie i wdzięczność.

Stres

Jak już wiesz lizanie przez kota to jego sposób na wyrażenie emocji, nie tylko pozytywnych, ale też negatywnych. Czworonogi mogą też lizać swoich właścicieli w wyniku uczucia stresu lub frustracji, które zwykle są efektem sytuacji, gdy nie poświęcasz mu wystarczająco dużo uwagi lub nie znajduje się w bezpiecznej dla siebie przestrzeni.

Zbyt szybka rozłąka z matką

Jeśli Twój kot liże Cię bardzo intensywnie, a nawet zdarza mu się lekko Cię gryźć, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem. Takie zachowanie u zwierzęcia często jest efektem zbyt szybkiego odstawienia od matki. Zjawisko to nazywamy chorobą sierocą.

lizanie-kota

Jeśli wskazówki weterynarza okażą się niewystarczające lub lizanie przez kota zaczyna sprawiać Ci ból i nie możesz sobie z nim poradzić – zasięgnij porady behawiorysty.

Okazanie miłości, zaufania, stresu lub choroba sieroca to najczęstsze powody lizania przez kota. Jednak przyczyn takiego zachowania u zwierząt może być znacznie więcej. W poszczególnych przypadkach może mieć ono nawet podłoże chorobowe. Jeśli więc podejrzewasz, że żadna z wyżej wymienionych kwestii nie dotyczy Twojego milusińskiego, lizanie sprawia Ci silny dyskomfort – zasięgnij porady weterynarza lub behawiorysty. To pozwoli Ci zyskać pewność, że z Twoim kotem, jego zdrowiem wszystko jest w porządku.

Dowiedz się „Jak oduczyć kota gryzienia?” i odwiedź nasz blog, by poznać więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji i prawidłowego odżywania kota.