Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Alergia pokarmowa u kota – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

alergia-pokarmowa-u-kota

Kondycja Twojego mruczka wyraźnie się pogorszyła? Jego futro stało się szorstkie i matowe? A może nękają go częste biegunki? Za tymi objawami może kryć się alergia u kota, wywołana przez pewne składniki diety. Schorzenia niestety nie da się wyleczyć, ale możesz z powodzeniem łagodzić jego objawy za pomocą odpowiedniego jadłospisu. Dowiedz się, jak postępować w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej u kota!

Alergia pokarmowa u kota: co to takiego?

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pochodzące ze środowiska substancje, zwane alergenami. W przypadku alergii pokarmowej u kota alergenami są produkty wchodzące w skład jego diety, na przykład mięso lub zboża.

Kontakt z niepożądaną przez organizm substancją wywołuje reakcję układu odpornościowego. Polega ona na wytwarzaniu specyficznych przeciwciał oraz pobudzaniu limfocytów T. Wszystko to prowadzi do wywołania stanu zapalnego i uwolnienia substancji chemicznych, odpowiedzialnych za poszczególne objawy alergii u kota.

Uczulenie u kota. Co może być przyczyną alergii pokarmowej?

Dotychczas nie możemy wyodrębnić jednej bezpośredniej przyczyny kociej alergii. Uczulenie u kota najczęściej wywołują czynniki takie jak:

 • mięso — głównie: wołowina, kurczak, indyk, ryby oraz wieprzowina,
 • nabiał — na przykład: mleko, twaróg, ser żółty,
 • soja,
 • jajka,
 • białko zbożowe.

Częstą przyczyną alergii pokarmowej u kota są też sztuczne dodatki wchodzące w skład gotowych karm – m.in.:

 • konserwanty przedłużające okres przydatności do spożycia,
 • emulgatory zapobiegające kruszeniu lub zbrylaniu się karmy,
 • barwniki i aromaty poprawiające smak i zapach pokarmu.

alergia-u-kota

Wybierając suchą albo mokrą karmę dla kota z alergią pokarmową, zwróć uwagę na jej skład. Wielu opiekunów decyduje się na żywienie pupila metodą BARF, by całkowicie wykluczyć chemiczne dodatki z jego diety.

Sprawdź, na czym polega dieta BARF dla kota.

Alergia u kota: objawy uczulenia na pokarm

Objawy alergii u kota mogą dotyczyć pracy przewodu pokarmowego, ale też przypominać symptomy chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry. Oznakami charakterystycznymi dla uczulenia na pokarm są:

 • intensywny, uporczywy świąd skóry,
 • zaczerwienia, strupy oraz rany powstałe na skórze na skutek ciągłego drapania,
 • pogorszenie się stanu sierści – futro staje się matowe, przerzedzone i szorstkie,
 • miejscowe wyłysienia,
 • stany zapalne uszu, warg oraz opuszek palcowych,
 • ból brzucha,
 • częste biegunki oraz wymioty.

Dieta eliminacyjna, czyli jak radzić sobie z alergią pokarmową u kota?

Kociej alergii pokarmowej niestety nie da się wyleczyć. Możesz jednak zapobiegać jej objawom, usuwając z jadłospisu mruczka te produkty, które wywołują niepożądane reakcje. Jak rozpoznać, co powoduje alergię u kota? Skutecznym sposobem jest zastosowanie diety eliminacyjnej.

Dieta eliminacyjna bazuje na pojedynczym źródle białka, z którym kot nie miał wcześniej do czynienia. Może to być, na przykład jagnięcina albo królik. Karmę należy podawać kotu przez minimum 8 tygodni. W tym czasie wszystkie inne przekąski powinny bazować na tym samym gatunku mięsa.

Jeśli po wyznaczonym czasie objawy alergii u kota nie ustąpią, wypróbuj kolejną karmę z innym rodzajem mięsa. Kiedy w końcu uda Ci się określić, jakie składniki powodują alergię pokarmową u kota, możesz opracować dla niego bezpieczną dietę opartą na hipoalergicznej karmie mokrej albo suchej.

Przeczytaj, jak wybrać karmę hipoalergiczną dla kota!