Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Na czym polega lonżowanie konia?

lonzowanie-na-kawecanie

Na czym polega lonżowanie konia?

Skuteczny trening z koniem można przeprowadzić nie tylko z siodła. Jednym z podstawowych elementów szkolenia jest lonżowanie konia, czyli prowadzenie go na długiej, kilkumetrowej linie, zwanej lonżą. Podczas treningu jeździec stoi pośrodku placu, a koń porusza się wokół niego po okręgu, stopniowo zmieniając tempo marszu.

W teorii lonżowanie konia czy to na kantarze, czy na kawecanie wydaje się bardzo proste. A jednak trening ten wymaga:

 • wiedzy z zakresu budowy zwierzęcia,
 • prawidłowego użycia patentów jeździeckich.

Złe prowadzenie konia na lonży może skończyć się dla niego kontuzją lub wyrobieniem niewłaściwych odruchów. Poprawne przeprowadzony trening z lonżowaniem na kawecanie ma jednak wiele zalet. Dlaczego warto go stosować?

Po co lonżować konia? Zalety treningu na lonży

Lonża to przede wszystkim podstawowy element treningu dla początkujących jeźdźców. Instruktor prowadzi wierzchowca na linie i w ten sposób kontroluje jego zachowanie, a zwierzę koncentruje się wyłącznie na szlifowaniu techniki dosiadu i wykonywaniu ćwiczeń. Lonżowanie konia może być jednak czymś więcej niż lekcją dla początkujących.

Sprawdź też: Najpopularniejsze rodzaje chodu konia.

lonzowanie-konia

Ćwiczenia na lonży urozmaicają i uzupełniają codzienne treningi z koniem. Dzięki nim jeździec pracuje nie tylko nad kondycją zwierzęcia, ale również nad porozumieniem ze swoim wierzchowcem. Lonżowanie konia na kantarze lub kawecanie może służyć do:

 • rozgrzewki i rozluźnienia konia przed właściwym treningiem w siodle,
 • pracy z młodym koniem – oswojenia go z siodłem i uprzężą, a także z komendami głosowymi jeźdźca,
 • pracy z koniem z wadą budowy lub w czasie rekonwalescencji po kontuzji – lonżowanie konia zapewnia zwierzęciu ruch i utrzymuje go w dobrej kondycji,
 • budowania więzi z wierzchowcem oraz hierarchii pomiędzy nim a jeźdźcem,
 • poprawy rytmu i regularności chodów konia,
 • gimnastyki oraz wyrobienia prawidłowej muskulatury wierzchowca.

Co jest potrzebne do lonżowania konia?

Wyposażenie konia do lonży zależy od:

 • celu treningu,
 • umiejętności jeźdźca,
 • stopnia zaawansowania samego wierzchowca.

Pierwsze lonżowanie konia z niewielkim doświadczeniem najlepiej przeprowadzić na kawecanie. Jest to specjalny rodzaj kantara, który równomiernie rozkłada nacisk na nos konia, dzięki czemu mocniejsze szarpnięcia i naprężenia nie drażnią jego pyska. Lonżowanie na kawecanie pozwala zwierzęciu rozluźnić się i skoncentrować na pracy z przewodnikiem.

Jeśli lonżowanie konia jest rozgrzewką przed jazdą, możesz przyczepić lonżę do kółka bocznego kantara. Lonżowanie konia na kantarze jest bezpieczne, jednak nie zapewnia pełnej kontroli nad wierzchowcem.

Do treningu bardzo młodych koni albo tych z wadami postawy wykorzystuje się wodze pomocnicze, takie jak wypinacze. Lonżowanie konia na wypinaczach służy także do:

 • pracy woltyżerskiej,
 • szkolenia jeźdźców na lonży,
 • korekcji postawy konia.

Zadaniem wypinaczy jest wytrenowanie prawidłowego przebiegu ruchowego, postawy oraz reakcji na komendy jeźdźca.

Zasady prawidłowego lonżowania

Zarówno pierwsze lonżowanie konia, jak i każde kolejne powinno składać się z 3 etapów:

 1. rozgrzewki,
 2. fazy pracy zasadniczej,
 3. rozstępowania, czyli wyciszenia.

Pamiętaj, żeby każdy z etapów miał swoją zmienność i dynamikę, aby nie przeciążać konia i nie narazić go na kontuzję. Niezależnie od rodzaju i zakresu lonżowania konia na nogach wierzchowca powinny pojawić się ochraniacze lub owijki. Zamiast siodła warto też zastosować lżejszy pas do lonżowania.

Dowiedz się więcej na temat: Elektrolity dla konia — kiedy i dlaczego warto je podawać?