Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jakie są najczęstsze pasożyty u psa? Poznaj objawy i sposoby leczenia

robaki-u-psa

Pasożyty u psa 

 Pasożyty u psa zdarzają się dość często — nie jest łatwo upilnować tego czworonoga przed lizaniem czy zjadaniem różnych rzeczy, a także przed kontaktem z innymi zwierzętami. 

Niezależnie od tego, w jaki sposób Twój pies złapie pasożyty i jakiego będą one rodzaju — konieczna jest szybka reakcja. Najczęściej jest nią odrobaczanie i zastosowanie specjalnych środków, które:

 • eliminują niepożądanych gości,
 • zapobiegają zarażeniu innych zwierząt i ludzi,
 • chronią psa przed naprawdę poważnymi konsekwencjami.

W skrajnych przypadkach pasożyty mogą bowiem przyczynić się nawet do śmierci pupila. 

Pasożyty u psa – rodzaje

 Wyróżniamy 2 rodzaje pasożytów u psa: zewnętrzne i wewnętrzne. Zacznijmy od tych zewnętrznych, które, jak sama nazwa wskazuje, żerują zwykle na skórze czy sierści psa.

Zewnętrzne pasożyty psa

Do grupy „pasożyty zewnętrzne u psa” zaliczamy:

 • pchły,
 • kleszcze, 
 • świerzbowce, 
 • wszy i wszoły,
 • nużeńce.

Pchły u psa

Najczęściej spotykane pasożyty u psa na skórze to zdecydowanie pchły. Wywołują one swędzenie, reakcje alergiczne i mogą nawet przenosić groźne tasiemce. Jeśli zauważysz u swojego psa przesuszoną skórę, ciągłe drapanie się i gryzienie, wiedz, że pora działać!

Walka z pchłami nie jest łatwa: wszystkie czworonogi w Twoim gospodarstwie domowym powinny wówczas otrzymać specjalny preparat, a legowiska, koce czy poduszki muszą zostać dokładnie wyprane i wyczyszczone. 

Jak wiadomo — lepiej zapobiegać niż leczyć — dlatego w przypadku pcheł – rozważ zaaplikowanie psu specjalnych kropli czy założenie obróżek, które chronią przed pchłami i oszczędzą Ci wielu problemów.

pasozyty-u-psa

Pasożyt u psa: kleszcz

Często spotykany pasożyt u psa na skórze to również kleszcz. Przenosi on wiele groźnych chorób, które mogą spowodować nawet śmierć zwierzaka. Jeśli zauważysz u swojego psa kleszcza, od razu go usuń, a gdy pojawią się niepokojące objawy (senność, wymioty, biegunka, osowiałość), natychmiast zwróć się do lekarza weterynarii.

W przypadku kleszczy sprawdzi się również profilaktyka w postaci np. specjalnych kropli, obroży, czy innych środków odstraszających te pasożyty.

Pasożyty psa – świerzbowiec

Pasożytem zewnętrznym u psa jest również świerzbowiec. Te małe, przypominające kraby stworzenia żyją w kanale słuchowym psa i, mimo że nie gryzą — mogą powodować zapalenia i dyskomfort.

Tym, co powinno Cię jednak zaniepokoić, jest nadmierne potrząsanie głową i drapanie się psa. Przykry zapach z uszu oraz przypominająca zmieloną kawę wydzielina to także niepokojące sygnały. Na szczęście, w tym przypadku leczenie jest proste — zwykle wystarczą krople przeciwświerzbowe od lekarza weterynarii, które po kilku tygodniach wyeliminują problem.

Pasożyty psa: wewnętrzne

 Tak zwani pasażerowie na gapę u psa nie żyją jednak tylko na sierści i skórze. Istnieją również wewnętrzne pasożyty, które, jak możesz się spodziewać — żyją wewnątrz zwierzaka. Dzielą się one na:

Robaki obłe

Zaliczamy do nich glisty, włosówki i tęgoryjce. Larwy robaków obłych znajdują się zwykle w miejscach odwiedzanych przez psiaki: na trawnikach, chodnikach, piaskownicach.

Robaki płaskie

Robaki płaskie (tasiemiec) mogą się pojawić u zwierzaka w wyniku:

 • połknięcia pchły (tasiemiec pchli),
 • zjedzenia zakażonego mięsa (tasiemiec bąblowcowy).

 

Lambie

Lambie to groźne pierwotniaki, których nosicielami jest znaczna większość psów.

Często spotykane są również robaki u szczeniaka, które pieski otrzymują od zakażonej matki. Z tego względu odrobaczenie wykonuje się już w 2. tygodniu ich życia. 

Robaki u psa powodują najróżniejsze dolegliwości, ale ze względu na to, że większość z nich bytuje w układzie pokarmowym, najczęstsze są wymioty i biegunka. Zdarzają się jednak również niespecyficzne symptomy:

 • niespokojne zachowanie,
 • spadek masy ciała,
 • drgawki,
 • matowa sierść,
 • nadpobudliwość,
 • psi kaszel,
 • apatia,
 • saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże,
 • podrażnienia skóry

Aby sprawdzić, czy zwierzę choruje i zaatakowały go pasożyty, wykonaj badania odchodów, które wydalił Twój pies. Pasożyty lub ich larwy będą łatwo widoczne. Na podstawie wyników lekarz weterynarii dopasuje odpowiednie rozwiązania farmakologiczne, które zwalczą niechcianych gości i ochronią pupila przed ich niszczycielskim działaniem.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci rozpoznać pasożyty u psa i podpowie, jakie kroki podjąć. Pamiętaj, by w każdym przypadku działać szybko: nie tylko dla psiego, ale i dla własnego dobra!