Jak zdobyć zaufanie kota? Poznaj 4 najskuteczniejsze sposoby

Każdy doświadczony kociarz wie, że na zaufanie mruczka trzeba sobie zapracować. Oswajanie kota nie jest trudne, ale wymaga wiele cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Dowiedz się, jak zdobyć zaufanie kota i sprawić, by pupil czuł się bezpiecznie w Twojej obecności!

W Twoim domu zamieszkał kot i nie wiesz, co dalej? Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Koty, z natury, są nieufne i lubią chadzać własnymi drogami. Dlatego szkolenie kota i zyskanie jego zaufania może zająć trochę czasu. Aby zbudować dobrą relację ze swoim nowym pupilem, postaraj się wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie 4 wskazówki pomocne w procesie oswajania kota!

jak_zdobyc_zaufanie_kota

Jak zdobyć zaufanie kota? 4 najważniejsze zasady!

Zaufanie i przyjaźń kota to prawdziwy skarb. Te nieufne czworonogi nie każdego obdarzają swymi względami. Z natury są raczej pełne rezerwy, zawsze czujne i podejrzliwe. Jak zatem zdobyć zaufanie kota? Oswajanie mruczka stanowi dość długi proces, podczas którego powinieneś wykazać się cierpliwością i właściwym podejściem. Klucz do sukcesu tkwi w zrozumieniu natury i zwyczajów mruczka. Oto 4 sposoby, które ułatwią Ci oswojenie kota i pozyskanie jego zaufania!

 1. Bądź cierpliwy i poczekaj na pierwszy krok

Zastanawiasz się, jak zdobyć zaufanie kota? Pamiętaj, że inicjatywa zawsze leży po jego stronie. To kot powinien wykonać pierwszy krok, gdy będzie na to gotowy. Jeśli początkowo chowa się i unika kontaktu, daj mu czas na aklimatyzację:

 • nie wyciągaj go na siłę z kryjówki,
 • nie bierz na ręce,
 • nie głaskaj, kiedy wyraźnie nie ma na to ochoty.

W przeciwnym razie możesz jedynie zrazić go do siebie i wzbudzić jego nieufność. Zamiast tego zachowaj cierpliwość i poczekaj, aż to mruczek zbliży się do Ciebie. Kiedy podejdzie, nie wykonuj gwałtownych ruchów i pozwól mu się dokładnie obwąchać. Jeśli zwierzak zacznie ocierać się o Twoje nogi czy ręce, możesz go delikatnie pogłaskać. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką przysmaki dla kota, aby ta pierwsza interakcja kojarzyła się mruczkowi z czymś przyjemnym.

570123500700016_ZO Fitmin cat Purity Snax STRIPES lamb 35 g EN-PL box+content300123630000321_1000

   Fitmin Purity cat Snax                              FFL dog&cat

 1. Szanuj prywatną przestrzeń kota

Pierwszym krokiem do oswojenia kota jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Mruczki cenią sobie swoją przestrzeń i nie lubią, kiedy ktoś ją narusza. Potrzebują bezpiecznej kryjówki, w której nikt nie będzie ich niepokoił. Jeśli zatem wciąż zastanawiasz się, jak zdobyć zaufanie kota, zacznij od zapewnienia mu takiego miejsca w swoim domu.

Doskonale sprawdzą się legowiska w formie budek oraz drapaki z wyższymi platformami. Pamiętaj też, by nie niepokoić pupila, gdy znajduje się w jednej ze swoich kryjówek. To jego bezpieczna przestrzeń, w której może się wyciszyć się i uspokoić.

Sprawdź też: Jak radzić sobie z agresywnymi kotami?

 1. Przełam lody wspólną zabawą

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oswajanie kota jest zabawa w polowanie! Nawet najbardziej nieśmiały mruczek nie oprze się pokusie skradania i pogodni za „ofiarą”. Zabawa imitująca sekwencję łowiecką umożliwia zwierzakowi realizację jego naturalnych, instynktownych potrzeb. Z kolei łowy zakończone sukcesem dają poczucie satysfakcji i zadowolenia.

oswajanie_kota

 1. Wzbudzaj pozytywne skojarzenia

Jeśli chcesz, by oswajanie czy szkolenie kota zakończyło się sukcesem, spraw, by każda interakcja z Tobą kojarzyła się pupilowi z czymś przyjemnym. Wykorzystaj do tego przysmaki dla kota i częstuj nimi pupila za każdym razem, gdy sam zbliży się do Ciebie i zainicjuje interakcję. Pozytywne wzmacnianie to świetna metoda szkoleniowa, która doskonale sprawdza się równo w procesie oswajania, jak i nauki nowych sztuczek.

Ile trwa oswajanie kota?

Zastanawiasz się, kiedy w końcu pupil obdarzy Cię pełnym zaufaniem? Niestety trudno powiedzieć, ile właściwie trwa oswajanie kota. Proces ten zależy od wielu różnych czynników, takich jak:

 • wiek,
 • temperament,
 • socjalizacja,
 • wcześniejsze doświadczenia zwierzęcia.

Starsze koty adoptowane ze schroniska czy przygarnięte z ulicy na pewno będą potrzebowały więcej czasu niż kocięta z dobrej hodowli. Pamiętaj jednak, że przyjaźń kota to prawdziwy skarb i warto na nią poczekać. Cierpliwość i wrażliwość na potrzeby mruczka na pewno zostaną przez niego należycie docenione!

Sprawdź też: Jak uspokoić kota? 5 sprawdzonych sposobów