Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Wilczy pazur u psa – co to jest, u jakich ras występuje i czy warto go usunąć?

Większość czworonogów ma już niewiele wspólnego z dawnymi drapieżnikami. Mimo to u wielu z nich wciąż można dostrzec pewne cechy odziedziczone po dzikich przodkach. Jedną z nich są tak zwane ostrogi, czyli wilcze pazury. Czym jest wilczy pazur u psa i jaką pełni funkcję? Czy i kiedy należy go usunąć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule!

wilczy_pazur_i_psa

Wilczy pazur, piąty pazur lub ostroga – wszystkie te terminy określają dodatkowy pazur rosnący na tylnych łapach psa. Co ciekawe, nie każdy zwierzak ma ostrogi, a u niektórych ras są one wręcz niepożądane. Wielu opiekunów decyduje się nawet na usunięcie dodatkowego pazura u psa. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się bliżej wilczym pazurom u psa!

Czym jest wilczy pazur?

Ile właściwie pazurów powinna mieć psia łapa? Otóż przednia kończyna czworonogów ma ich pięć – na czterech pies opiera swój ciężar, a piąty przypomina nieco ludzki kciuk. Z kolei w tylnej kończynie powinny znajdować się tylko cztery pazury. Niektóre zwierzaki odziedziczyły jednak po swych dzikich przodkach dodatkowy, zwany wilczym pazurem lub ostrogą. Jaką pełni on funkcję?

Obecnie żadnej. Dzicy przodkowie naszych psów potrzebowali dodatkowego pazura, ponieważ poruszali się nieco inaczej. Nie obca była im wspinaczka i dalekie skoki. Zwierzęta te stawiały łapy na wszystkich pięciu pazurach i śródręczu, co zapewniało lepszą stabilność. Dziś psy prowadzą zupełnie inny tryb życia. Z biegiem czasu dodatkowy pazur u psa praktycznie zanikł, ponieważ przestał być potrzebny. U niektórych ras jednak wciąż się pojawia.

Dodatkowy pazur u psa: u jakich ras występuje?

Jak już wiesz — ostroga to pamiątka po dzikich przodkach i może wystąpić właściwie u każdego psa, nawet u kundelka. Są jednak pewne rasy psów, u których wilczy pazur pojawia się najczęściej. Dotyczy to zwłaszcza psów żyjących lub poruszających się w trudnych terenach górskich. Do ras, u których najczęściej występuje ostroga, należą:

  • pirenejski pies górski,
  • bernardyn,
  • islandzki szpic pasterski,
  • owczarek kataloński,
  • owczarek francuski Biard,
  • owczarek francuski beauseron,
  • norweski lundehund.

Sprawdź też: 10 najpopularniejszych ras psów dużych i olbrzymich!

jak_usunac_wrosniety_pazur_u_psa

Wilczy pazur u psa: kiedy trzeba go usuwać?

Dodatkowy pazur właściwie w niczym psu nie przeszkadza. Nie utrudnia chodzenia ani  codziennego funkcjonowania. Usuwanie wilczego pazura u psa nie jest więc zabiegiem standardowym i przeprowadza się go tylko  w określonych sytuacjach.

Wrastanie lub naderwanie ostrogi

Ze względu na swą budowę i lokalizację dodatkowe pazury u psa są podatne na urazy. Mogą się odrywać, wrastać w skórę lub wbijać w opuszkę łapy. Wszystkie te dolegliwości niosą ze sobą ryzyko infekcji, a przede wszystkim są źródłem silnego bólu dla zwierzęcia. A jak usunąć wrośnięty pazur u psa? Niestety w takiej sytuacji potrzebna jest interwencja weterynarza i usunięcie całego pazura.

Względy estetyczne związane ze wzorcem rasy

Wilcze pazury usuwa się przede wszystkim u psów wystawowych, na przykład u yorków — ostroga jest cechą niepożądaną, wpływającą na prezencję zwierzaka.

Zabieg usunięcia ostrogi najłatwiej przeprowadzić u szczeniąt. Pazur nie jest jeszcze zrośnięty z okolicznymi tkankami, więc wystarczy znieczulenie miejscowe. W przypadku dorosłych osobników jest już nieco trudniej. Zabieg przeprowadza się pod pełną narkozą, a ze względu na pewne ryzyko, wykonuje się go tylko w wyjątkowych przypadkach.

Pielęgnacja: jak obciąć wilczy pazur?

Ostroga u psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego podcinania. Jak obciąć wilczy pazur? Najlepiej specjalnymi cążkami do obcinania psich pazurów. Podczas zabiegu zachowaj szczególną ostrożność, by nie naruszyć rdzenia i nie sprawić psu bólu. Ostrogę obcinaj co 2-3 tygodnie, ponieważ nie ma kontaktu z podłożem i nie może ścierać się sama.

Wilczy pazur to „spadek” po psich przodkach sprzed tysięcy lat. Sam w sobie nie stanowi problemu, ale zaniedbany może być źródłem wielu przykrych dolegliwości. O dodatkowy pazur u psa dbaj tak, jak o wszystkie pozostałe. Systematyczne obcinanie pazurów może uchronić pupila przed wieloma bolesnymi kontuzjami.

Dowiedz się, jak obcinać pazury psu!