5 sposobów, jak pomóc kotu w upały

Każdy wie, że koty uwielbiają wylegiwać się na słońcu. Nie znaczy to jednak, że są całkowicie odporne na letni skwar. Wręcz przeciwnie, upał stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Przeczytaj, jak pomóc kotu w upały i jak rozpoznać  udar słoneczny u kota!

 temperatura_ciala_kota

Nawet koty, które dość dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami, mogą czuć się gorzej, gdy żar leje się z nieba. Ograniczone możliwości w oddawaniu nadmiaru ciepła oraz typowa dla tych zwierzaków skłonność do picia niewielkiej ilości wody zwiększają ryzyko udaru słonecznego u kota. Podpowiadamy, jak pomóc kotu w upały i bezpiecznie schłodzić jego organizm.

Koty a upały: jak koty radzą sobie z letnimi temperaturami?

Koty znane są ze swego upodobania do ciepła. Mogłoby się zatem wydawać, że lato jest ich ulubioną porą roku.  Nic bardziej mylnego. Koty nie przepadają za upałami, a nadmiar ciepła zdecydowanie im nie służy. Warto wiedzieć, że kocie gruczoły potowe zlokalizowane są jedynie na:

 • uszach,
 • poduszkach łap,
 • w okolicy pyska.

To zdecydowanie za mało, by efektywnie zmniejszyć temperaturę ciała kota. Dlatego właśnie Twój mruczek potrzebuje szczególnej opieki podczas upałów. Pamiętaj, że zbyt długa ekspozycja na słońce może wywołać udar cieplny lub odwodnienie u kota.

Jak pomóc kotu w upały? 5 sposobów na schłodzenie czworonoga!

1.      Stały dostęp do świeżej wody

Odwodnienie u kota to dość częsty problem, zwłaszcza latem, więc dostęp do świeżej wody w czasie upałów to podstawa! Aby zachęcić mruczka do picia, skuteczne mogą okazać się:

 • fontanna dla kotów – zwierzaki dużo chętniej piją bieżącą wodę;
 • niesolony bulion z kurczaka;
 • kostki zamrożonego bulionu w misce z wodą – taki dodatek zmieni smak wody i zachęci zwierzaka do picia.

Sprawdź też, jak dbać o kota wychodzącego?

2.      Mokra karma zamiast suchej

To kolejny sposób na uzupełnienie płynów i zmniejszenie ryzyka odwodnienia u kota. Mokra karma zawiera około 70% wilgoci, podczas gdy sucha -jedynie około 10%. Najlepsze pokarmy na upalne dni, to na przykład saszetki z kawałkami mięsa w wybornym sosie — Fitmin.

3.      Chłodne legowisko

Aby zmniejszyć ryzyko udaru cieplnego u kota, warto zorganizować mu w domu chłodne miejsce do schronienia się przed upałem np.:

 • kącik w łazience;
 • miejsce pod łóżkiem.

Temperatura ciała kota zmniejsza się pod wpływem kontaktu z zimnymi powierzchniami. W wyjątkowo upalne dni możesz więc ukryć w jego legowisku butelkę z zamrożoną wodą. Pamiętaj też o zasłanianiu okien w ciągu dnia. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu będzie przyjemniejsza dla zwierzaka.

4.      Mokry ręcznik dla schłodzenia futra

Czy wiesz, że koty chłodzą się również poprzez wylizywanie sierści? Aby pomóc kotu w upały, możesz dodatkowo głaskać go wilgotnym ręcznikiem. Dobrym pomysłem będzie też pozostawienie takiego ręcznika na podłodze, by zwierzak mógł się na nim wylegiwać.

5.      Pielęgnacja futra

Latem warto poświęcać więcej czasu na regularne wyczesywanie futerka kota. Za pomocą drucianej szczotki usuniesz martwe włosy zalegające w sierści. Dzięki temu skóra będzie mogła oddychać i skuteczniej oddawać nadmiar ciepła.

Udał słoneczny u kota: objawy i leczenie

Długie przebywanie na słońcu lub w nagrzanym pomieszczeniu bez wentylacji niesie ryzyko przegrzania organizmu. Udar cieplny u kota to poważne zaburzenie, którego nie należy lekceważyć. Poznaj najczęstsze objawy odwodnienia u kota:

 • dyszenie;
 • przyspieszony oddech i bicie serca;
 • ślinienie się;
 • ospałość;
 • wymioty;
 • zaburzenia równowagi;
 • podwyższona temperatura ciała kota;
 • spocone poduszki łap.

Jeśli zauważysz je u swojego pupila, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.

 jak_pomoc_kotu_w_upaly

Koty lubią ciepło, ale letnie upały mogą dać im się we znaki. Aby pomóc kotu w upały, przede wszystkim zadbaj o zacienione kryjówki i zachęcaj go do picia wody. Dzięki temu pomożesz pupilowi bezpiecznie przetrwać sezon upałów.

Przeczytaj też, czym są czym grozi zakłaczenie u kota!