Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zęby konia – jak o nie właściwie dbać?

Higiena jamy ustnej konia to jeden z ważniejszych elementów pielęgnacji. Stan uzębienia wpływa na samopoczucie konia, jego zdrowie oraz chęć do pracy. Warto więc wiedzieć, co robić, by zapobiec ewentualnym problemom z zębami u zwierzęcia. Jak dbać o zęby konia? Na czym polega tarnikowanie zębów u konia? Wyjaśniamy w artykule!

tarnikowanie_zebow_u_konia

Udomowienie koni przeniosło nowe wzorce żywienia. Wierzchowce coraz mniej czasu spędzają na wolnym wypasie, a podstawą ich diety stały się rozdrobnione lub rozmiękczone pasze. Wszystko to sprawia, że uzębienie konia, przystosowane do rozcierania twardego i włóknistego pokarmu, zaczyna sprawiać problemy.

Sprawdzamy, jakie są typowe schorzenia stomatologiczne i podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o zęby konia.

Uzębienie konia: najczęstsze problemy stomatologiczne

Każdy wierzchowiec przynajmniej raz w roku powinien przejść kontrolę dentystyczną. Dzięki temu można szybko wykryć ewentualne problemy z uzębieniem konia i zareagować nim rozwiną się w coś poważniejszego. Na jakie dolegliwości narażony jest koń? Zęby tych zwierząt podatne są między innymi na próchnicę oraz przerost krawędzi zębów.

·         Próchnica u konia

Próchnica oznacza uszkodzenie szkliwa i tkanek twardych zębów. Na zębach konia pojawiają się brązowe plamki, które z czasem czernieją i powodują ubytki. Nieleczona próchnica osłabia strukturę zębów i prowadzi do ich pękania. Choroba w zaawansowanym stadium powoduje ból podczas przyjmowania pokarmu i nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

·         Ostre krawędzie zębów

Powierzchnia zębów konia ściera się podczas przeżuwania pokarmu. Zdarza się jednak, że trzonowce nie ścierają się równomiernie, gdy pokarm jest zbyt drobny i skłania konia do ograniczania ruchów szczęk. W ten sposób dochodzi do powstawania ostrych krawędzi na zębach, które ranią błonę śluzową policzków i języka.

zeby_konia

Tarnikowanie zębów u konia: na czym polega ten zabieg?

Ostre krawędzie zębów policzkowych to problem, który dotyczy niemalże wszystkich koni. Jak można mu zaradzić? W takiej sytuacji przeprowadza się tak zwane tarnikowanie zębów u konia. Zabieg ten polega na piłowaniu krawędzi zębów za pomocą specjalnego pilnika, najczęściej elektrycznego.

Tarnikowanie jest dla konia zupełnie bezbolesne, ponieważ zewnętrzna część zębów nie jest unerwiona. Przed zabiegiem podaje się jednak łagodne leki uspokajające, by złagodzić stres zwierzęcia.

Dowiedz się więcej o opiece i pielęgnacji konia!

Rola diety w profilaktyce zębów konia

Główną przyczyną nierównomiernego ścierania zębów konia jest spożywanie zbyt rozdrobnionej lub zmiękczonej paszy. Pokarm o takiej strukturze skłania zwierzę do ograniczania zakresu ruchów żuchwy. Aby ograniczyć problem powstawania ostrych krawędzi na zębach policzkowych, warto zadbać o to, by dieta wierzchowca była możliwie zbliżona do naturalnego pokarmu. Dietę warto uzupełnić o pasze z dodatkiem wapnia. Niedobór tego składnika w diecie powoduje pogorszenie się kondycji zębów i kości szczęki.

Kluczem do utrzymania końskich zębów w dobrej kondycji jest prawidłowe żywienie i regularne kontrole dentystyczne. Zdarza się, że rozwiązanie dolegliwości stomatologicznych pozwala jednocześnie uporać się z innymi problemami zdrowotnymi.

Przeczytaj też, czy koń powinien jeść owoce i warzywa?