Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Anemia u psa – jak rozpoznać i leczyć?

Wbrew powszechnej opinii anemia nie jest chorobą samą w sobie. Niedokrwistość u psa to właściwie jeden z objawów, wskazujących na niepokojące zmiany zachodzące w organizmie pupila. W artykule wyjaśniamy, czym właściwie jest anemia u psa, jak ją rozpoznać i leczyć!

 niedokrwistosc_u_psa

Anemia to stan chorobowy, który negatywnie wpływa na samopoczucie pupila, a co więcej – stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Wymaga pilnej konsultacji z weterynarzem, badań morfologicznych oraz odpowiednio dobranego leczenia. Jakie są objawy anemii u psa? Jak ją leczyć i która karma dla psa z anemią sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj i dowiedz się więcej o niedokrwistości u czworonogów!

Anemia u psa – czym jest niedokrwistość?

Choć każdy o niej słyszał, nie wszyscy wiedzą, na czym właściwie polega. Anemia u psa, kota czy człowieka często postrzegana jest jako osobna jednostka chorobowa. Tymczasem jest ona jedynie reakcją organizmu na inne procesy chorobowe lub zmiany patologiczne zachodzące w organizmie.

Anemia, a właściwie niedokrwistość to termin, którym określa się obniżenie masy erytrocytów we krwi. Wskazuje na to między innymi zmniejszenie się licznych czerwonych krwinek oraz zawartości hemoglobiny. Niedokrwistość u psa to poważny stan chorobowy, wywierający niekorzystny wpływ na samopoczucie zwierzęcia oraz funkcjonowanie całego organizmu. W skrajnych przypadkach anemia może prowadzić nawet o śmierci czworonoga.

Przyczyny niedokrwistości u psa. Co wywołuje anemię?

Aby skutecznie wyleczyć anemię, należy najpierw zdiagnozować to, co do niej doprowadziło. Przyczyn niedokrwistości u psa może być wiele, a do najczęstszych należą:

Zranienia i krwotoki

Znaczna utrata krwi spowodowana zranieniem lub poważnym wypadkiem może doprowadzić do spadku poziomu erytrocytów we krwi.

Obecność pasożytów

Przyczyną anemii u psa mogą być zarówno pasożyty wewnętrzne, żerujące w jelitach zwierzęcia, jak i zewnętrzne odżywiające się jego krwią.

Niedobory pokarmowe

Niedobór żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12 może zahamować produkcję erytrocytów.

Zatrucie 

Niektóre leki i produkty spożywcze mogą spowodować gwałtowny rozpad czerwonych krwinek oraz problemy z krzepliwością krwi.

Choroby przewlekłe

Anemia u psa często bywa następstwem przewlekłych chorób nerek, wątroby lub niedoczynności tarczycy.

Przeczytaj też, jakich warzyw nie powinien jeść pies!

anemia_u_psa

Objawy anemii u psa. Jak ją rozpoznać?

Niedokrwistość najlepiej zdiagnozować za pomocą odpowiednich badań morfologicznych. Są jednak pewne symptomy, które podpowiedzą Ci, że z Twoim pupilem dzieje się coś niedobrego. Najczęstsze objawy anemii u psa to:

  • zmiana koloru dziąseł na bladoróżowy,
  • osłabienie i apatia,
  • brak apetytu i nagła utrata wagi,
  • krew w wydzielinach (mocz, kał),
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • nadmierne dyszenie i płytki oddech.

Jak leczyć niedokrwistość u psa? Dieta i suplementy

Leczenie anemii zależy przede wszystkim od jej przyczyny. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, dokładna diagnostyka oraz leczenie choroby podstawowej. Lekarz może zadecydować też o podaniu środków wspomagających rozwój czerwonych krwinek, a w wyjątkowych sytuacjach zalecić transfuzję krwi.

Istotnym czynnikiem wspierającym leczenie anemii u psa jest dieta. Jeśli stan zwierzęcia jest ciężki, weterynarz powinien ustalić jadłospis i dobrać specjalną karmę weterynaryjną dla psa z anemią. Często stosuje się także suplementy. Regenerację organizmu może przyspieszyć między innymi żelazo dla psa lub olej z łososia.

W profilaktyce anemii lub pomocniczo przy leczeniu weterynaryjnym warto podawać psu karmę z wątróbką, która może podnieść poziom żelaza we krwi. Odpowiednia karma dla psa z anemią to, na przykład Fitmin Purity czy Fitmin For Life.

Więcej informacji o opiece i pielęgnacji psa znajdziesz na naszym blogu.