Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak objawia się świerzb u kota? Czy jest groźny dla zwierzaka?

Świerzb u kota to niestety dość powszechna przypadłość. Powoduje ją niewielki pasożyt, który żeruje na skórze zwierzęcia, wywołując uporczywy świąd. Co ciekawe, zarazić się nim mogą nawet koty niewychodzące. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda świerzb u kota i w jaki sposób się go leczy.

swierzb_u_kota

Choroby pasożytnicze, takie jak świerzb u kota kojarzone są zwykle z bezdomnymi zwierzętami. Tymczasem świerzbowiec funkcjonuje w niemal każdym środowisku i może zetknąć się z nim nawet wypielęgnowany domowy mruczek. Choroba jest wyjątkowo uciążliwa dla zwierzaka, więc nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza. Sprawdź, jakie są objawy świerzbu u kota i jak przebiega leczenie.

Świerzb u kota: co to takiego?

Koty, podobnie jak ludzie mogą cierpieć z powodu różnych chorób skórnych. Jedną z nich jest właśnie świerzb u kota. Chorobę tę wywołują świerzbowce, czyli drobne pajęczaki z rzędu roztoczy. Pasożyty te bytują na skórze oraz w głębokich warstwach naskórka zwierzęcia. Żywią się zniszczonymi komórkami naskórka oraz płynem wysiękowym.

Długość życia świerzbowca wynosi około 3-4 tygodnie. W tym czasie jednak pasożyt rozmnaża się i składa jaja w warstwie naskórka. Poza ciałem żywiciela jest w stanie przetrwać nawet do 14 dni.

Jak wygląda świerzb u kota?

U kotów wyróżnia się dwa rodzaje świerzbu:

  • uszny,
  • drążący.

Ich objawy mogą się nieco różnić, ponieważ pasożyty atakują inne miejsca na ciele czworonoga. Jak wygląda świerzb uszny i drążący u kota?

Świerzb uszny u kota

Schorzenie to wywołują pasożyty świerzbowca Otodectes cynotis. Żerują one w kanale słuchowym zwierzaka, a ich obecność objawia się uporczywym swędzeniem uszu. Z czasem można zauważyć także czarny brud w uszach kota, składający się z martwego naskórka i odchodów pajęczaka. Do zarażenia świerzbem usznym u kota dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem.

Świerzb drążący u kota

Świerzb drążący to choroba wywoływana przez pasożyty Notoedres cati. Odmiana ta dotyczy niemal wyłącznie kotów, a do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni lub kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami. Samice świerzbowca drążą korytarze w skórze zwierzęcia i składają w nich jaja. Stąd głównym objawem choroby jest silny świąd.

Świerzb  u kota: objawy

Jak rozpoznać, że Twój pupil zaraził się świerzbowcem? Głównym objawem świerzbu u kota jest silny świąd skóry. Kolejne objawy zależą jednak od odmiany świerzbowca.

Objawy świerzbu usznego u kota:

  • uporczywe swędzenie uszu (drapanie się i potrząsanie głową);
  • czarny brud w uszach kota (woskowa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu);
  • szarożółte strupy lub łuszczenie się naskórka;
  • bolesność uszu (kot kładzie je po sobie i nie pozwala ich dotykać).

Objawy świerzbu drążącego u kota:

  • uporczywy świąd skóry;
  • miejscowe wyłysienia i rany;
  • zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Sprawdź też, co robić, gdy kot nadmiernie traci sierść.

Świerzb u kota: leczenie i profilaktyka

Jeśli zauważysz u swego pupila objawy wskazujące na świerzb, koniecznie zabierz go do weterynarza. Świerzb u kota wymaga złożonego leczenia, a domowe sposoby rzadko przynoszą trwałe rezultaty. Choremu zwierzęciu podaje się specjalne środki roztoczobójcze na świerzb dla kota w postaci maści lub kropli.

swierzb_uszny_u_kota

Często stosuje się także antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz dodatkowo preparaty przeciwświądowe. Ważne jest także staranne wysprzątania całego mieszkania, a zwłaszcza kociego legowiska, kuwety i innych akcesoriów. Leczenie świerzbu u kota może trwać od 2 do 6 tygodni, w zależności od stopnia nasilenia choroby.

Pamiętaj, że nieleczony świerzb u kota może rozprzestrzenić się na całe ciało, powodując ogólny stan zapalny. W skrajnych przypadkach może to skończyć się nawet całkowitą utratą słuchu lub śmiercią zwierzęcia.

Więcej informacji o pielęgnacji kotów znajdziesz na naszym blogu