Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dlaczego pies je trawę i jak reagować jako właściciel?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies je trawę podczas spacerów? Zwyczaj podgryzania trawy u czworonogów z natury mięsożernych może wydawać się dość dziwny. Zachowanie to ma jednak swoje przyczyny. Dlaczego psy jedzą trawę i czy jest to powód do zmartwień? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego z naszego artykułu!

dlaczego_psy_jedza_trawe

Jedzenie trawy przez psa wydaje się nienaturalne i często budzi niepokój właścicieli. Zwłaszcza gdy taki posiłek kończy się wymiotami. Czy rzeczywiście są powody do obaw? Warto wiedzieć, że  takie zachowanie może wynikać między innymi z problemów behawioralnych lub niedoborów pewnych składników w diecie. W artykule wyjaśniamy, dlaczego pies je trawę, czego mu brakuje i jak reagować na podobne zachowanie!

Dlaczego psy jedzą trawę?

Czy podgryzanie trawy przez psa rzeczywiście jest tak nienaturalne, jak mogłoby się wydawać? Badania wykazały, że nie tylko domowe psy jedzą trawę. Od czasu do czasu spożywają ją także wilki, lisy i dzikie psy dingo. Zachowanie to nie jest więc czymś zupełnie obcym psiej naturze. Być może zastanawiasz się jednak, dlaczego psy z zapałem skubią źdźbła trawy? Przyczyn może być kilka:

  1. Niedobór błonnika w diecie

Jedną z przyczyn jedzenia trawy przez psa jest źle zbilansowana dieta. Co prawda organizm psa nie wytwarza enzymów pozwalających na całkowite strawienie włókien trawy. Stanowi ona jednak bogate źródło błonnika i potasu. Jeśli Twój pies je trawę, zastanów się, czy dostarczasz mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Jeśli nie — zmiana diety może rozwiązać ten problem.

  1. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Zdarza się, że podczas spacerów pies je trawę i wymiotuje pianą. Dlaczego tak się dzieje? Ostre źdźbła trawy drażnią błonę śluzową przewodu pokarmowego, co prowokuje odruch wymiotny. Okazuje się, że w niektórych przypadkach pies je trawę, by oczyścić swój żołądek. Powodem mogą być odczuwane mdłości, niestrawność czy zatrucie pokarmowe. Jeśli Twój pupil często wymiotuje po zjedzeniu trawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Poznaj też: 5 najczęstszych chorób u psa

  1. Problemy behawioralne

Jedzenie trawy przez psa może wynikać również z problemów behawioralnych, takich jak:

  • nuda,
  • niepokój,
  • zaburzenia kompulsywne.

Jeżeli pies je trawę bardzo często, a poza tym miewa zapędy do spożywania innych rzeczy, takich jak papier, kamienie czy odchody innych zwierząt, warto poprosić o pomoc behawiorystę.

Pamiętaj jednocześnie, że niektóre psy jedzą trawę, ponieważ po prostu lubią jej smak. Wiele psów robi to także z ciekawości. W końcu smak, tekstura i zapach trawy różnią się od tych, które pupil spotyka na co dzień w swojej misce. Czy na takie zachowanie można jednak pozwalać, nawet jeśli zdarza się sporadycznie?

pies_je_trawe

Czy pies może jeść trawę? Jak reagować?

Choć trawa sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia psa, nie należy pozwalać mu na jej podjadanie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pies je trawę w parkach i innych miejscach publicznych. Trawniki mogą być tam zanieczyszczone spalinami, pestycydami i odchodami innych zwierząt. Niejednokrotnie są także źródłem bakterii, wirusów i pasożytów.

Warto pamiętać też, że większe ilości trawy zapychają przewód pokarmowy psa, co może kończyć się zaparciami lub bólem brzucha. Jeśli Twój pies je trawę i wymiotuje pianą lub wykazuje inne niepokojące objawy, koniecznie jak najszybciej zwróć się po poradę do weterynarza.

Przeczytaj też, jak zrozumieć psa i nauczyć się odczytywać jego sygnały