Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Wrzody u konia – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zespół wrzodów żołądka jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń u wierzchowców. Problem wrzodów u koni związany jest głównie ze zmianą trybu życia, nieodpowiednią dietą oraz stresem. Wyjaśniamy, co to są wrzody u konia, jak powstają i czy można je leczyć!

co_to_wrzody_u_konia

Wrzody u konia, a właściwie zespół wrzodów żołądka (EGUS – Equine Gastric Ulcer Syndrome) to dość powszechny problem. Badania dowodzą, że może on dotyczyć nawet 60% populacji koni rekreacyjnych i nawet do 90% koni sportowych, utrzymywanych w intensywnym  treningu. Czym są wrzody u konia i jak przebiega leczenie?

Co to wrzody u konia? Jak powstają?

Owrzodzenie żołądka to nic innego jak bolesne rany umiejscowione na ścianach żołądka i błonach śluzowych przełyku. Wrzody u konia powstają na skutek dwóch głównych czynników.

1.      Niewłaściwa dieta i objętość posiłków

Konie przystosowane są do przyjmowania niewielkich porcji pasz objętościowych i trawienia ich na bieżąco. Niestety w warunkach hodowlanych proces ten jest zaburzony. Posiłki treściwe często podzielone są na zaledwie dwa w ciągu dnia, a udział siana w diecie konia jest pomniejszany na rzecz skoncentrowanych granulatów. Wszystko to sprawia, że w żołądku zwierzęcia zalega sok żołądkowy, który podrażnia i nadtrawia śluzówkę. W rezultacie powstają stany zapalne, z których rozwijają się owrzodzenia.

2.      Stres i intensywne treningi

Kolejnym czynnikiem wywołującym wrzody u konia jest stres spowodowany intensywnym treningiem. Reżim treningowy, częste wyjazdy na zawody i zmiany stajni wywołują stres, na skutek którego w żołądku konia zachodzą niekorzystne procesy, prowadzące do powstawania owrzodzeń.

Objawy wrzodów żołądka u konia

Rozpoznanie schorzenia nie jest łatwe, ponieważ nie daje jednoznacznych objawów klinicznych. Symptomy, które mogą wskazywać na powstanie wrzodów u konia, to:

 1. słaby apetyt i niedojadanie owsa,
 2. pogorszenie kondycji (wychudzenie, matowa sierść),
 3. spadek formy, niechęć do pracy,
 4. częste, nawracające biegunki,
 5. bolesne kolki,
 6. problemy podczas oddawania moczu,
 7. częste leżenie.

Zobacz też, jak leczyć kolkę u konia.

wrzody_u_konia

Wrzody u konia: leczenie

Wszelkie objawy wskazujące na wrzody żołądka należy skonsultować z weterynarzem. Warto wiedzieć, że tylko badanie gastroskopowe może potwierdzić wrzody u konia, a leczenie polega głównie na podawaniu środków farmakologicznych. Mają one ograniczyć wydzielanie kwasu, aby ściany żołądka mogły się zregenerować.

W procesie terapii duże znaczenie ma także dieta. Powinna zawierać ona jak najwięcej włókna roślinnego, które neutralizuje działanie kwasu żołądkowego.

Wrzody u konia: profilaktyka

Jak zapobiegać powstawaniu wrzodów u konia? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie żywienie. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.

 1. Pasza objętościowa to najważniejszy element diety konia. Zwierzę powinno mieć dostęp do pastwiska oraz nieograniczoną ilość siana.
 2. Posiłki treściwe należy podawać często, ale w małych porcjach, najlepiej o stałych porach.
 3. W diecie warto uwzględnić dodatkową porcję włókna w postaci sieczki z lucerny lub wysłodków buraczanych.

Profilaktycznie możesz stosować także suplementy, takie jak Fitmin Horse Mash z siemieniem lnianym. Ma ono właściwości:

 • powlekające,
 • łagodzące,
 • regulujące pracę przewodu pokarmowego.

Pomocny może być także suplement Gastro Protector, który wspomaga naturalną ochronę śluzówki żołądka oraz leczenie w chorobach wywołanych owrzodzeniami.

Upewnij się, jak dbać o zęby konia.