Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Pływanie z psem. O tych 4 rzeczach musisz pamiętać [ostatnia jest najważniejsza]

Okres letni zachęca do przeróżnych aktywności na świeżym powietrzu. Poza spacerem czy psim joggingiem, co powiesz na wspólne pływanie z psem? To idealny sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz szybkie schłodzenie podczas upałów. Chcesz pływać z psem? Super, w takim razie najpierw koniecznie sprawdź najważniejsze informacje i zadbaj o bezpieczeństwo swojego podopiecznego.

Czytaj dalej i dowiedz się m.in.:

 • które rasy potrafią pływać,
 • jak długo może pływać pies

i wiele więcej... 

plywanie_z_psem

Czy psy dobrze pływają?

Wiele czworonogów podczas upałów instynktownie wbiega do akwenów wodnych, szukając ochłody. Jednak, czy każdy pies umie pływać? Tak, ale nie każdy tak samo dobrze i tak samo długo.

Niektóre rasy, które dzięki odpowiedniej budowie ciała są doskonale przystosowane do wszelkich wodnych aktywności. Są to m.in.:

 • nowofundlandy,
 • portugalskie psy dowodne,
 • labradory.

Czy wszystkie psy dobrze pływają? Okazuje się, że nie. Niektóre czworonogi właściwie nie powinny w ogóle przebywać w wodzie (bez kontroli człowieka). Mowa przede wszystkim o rasach z płaskimi lub krótkimi kufami:

 • mopsy,
 • buldożki,
 • pekińczyki.

W ich przypadku istnieje spore ryzyko utonięcia. Dobrymi pływakami z natury nie są również czworonogi o wydłużonym tułowiu i krótkich łapkach, m.in.:

 • jamniki,
 • corgi.

Zanim wybierzesz się na pływanie z psem, upewnij się też, ile może pływać pies? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona w dużej mierze od:

 • rasy,
 • wytrzymałości,
 • charakteru.

Niektóre psy mogą wytrzymać w wodzie nawet kilka godzin!

Jak pływać z psem? Poznaj 4 kluczowe rady!

1. Adaptacja w wodzie

Wiesz już, że Twój czworonożny przyjaciel potrafi pływać, ale szukasz odpowiedzi, jak nauczyć psa pływać dobrze? Pamiętaj, że nie wszystkie zwierzęta od razu chętnie wskoczą do wody. Niektóre będą musiały się oswoić i nauka pływania zajmie im nieco więcej czasu.

Jako właściciel powinieneś wykazać się cierpliwością oraz zachęcać psa, m.in. poprzez użycie różnego rodzaju akcesoriów i zabawek do podjęcia wodnych aktywności. Na początku wspólne zabawy powinny obowiązkowo odbywać się na brzegu akwenu lub w przydomowym basenie. Dopiero z czasem możecie pływać w głębokiej wodzie. 

czy_plywanie_jest_zdrowe_dla_psa

2. Zadbaj o odpowiedni pokarm i nawodnienie psa

Jako właściciel, musisz wiedzieć, że pływanie jest wyczerpującą aktywnością dla Twojego pupila, dlatego koniecznie zadbaj o pełnowartościowy pokarm — w okresie letnim najlepiej sprawdzi się mokra karma, która dodatkowo pomoże Ci uniknąć odwodnienia u psa.

Na wspólny spacer czy dłuższy pobyt nad wodą możesz zabrać pożywne przysmaki dla psa, takie jak: Fitmin Dog Play and Train, stworzony szczególnie z myślą o aktywnych psach. Nie zapomnij również o zapasie czystej, chłodnej wody do picia.  

3. Właściwa pielęgnacja psa – czyli jaka?

Psy po kąpieli w stawie, jeziorze lub morzu dosyć często się drapią. Wynika to z osadzania się na ich skórze i sierści piasku czy soli morskiej. Po powrocie do domu dokładnie opłucz ciało czworonoga, a w razie potrzeby możesz użyć również kosmetyków pielęgnacyjnych. Pamiętaj też, by dokładnie osuszyć okolice uszu, by nie dopuścić do rozwoju bakterii.

W lecie obowiązkowo po powrocie ze spaceru sprawdź, czy w sierści zwierzęcia nie ma żadnego kleszcza. 

Znalazłeś/aś kleszcza u psa? Podpowiadamy, jak go prawidłowo wyciągnąć: https://www.fitmin.pl/n/jak-wyciagnac-kleszcza-psu-pierwsza-pomoc-dla-czworonoga

4. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Jak pływać z psem, aby ograniczyć ryzyko utonięcia czy wystąpienia innych niebezpiecznych sytuacji? Przede wszystkim nigdy nie zostawiaj zwierzęcia samego w wodzie. Jeśli Twój pies nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze z pływaniem, możesz założyć mu specjalną kamizelkę. Róbcie regularne przerwy, podczas których pupil będzie mógł odpocząć i nabrać energii. Wybieraj też tylko bezpieczne i znane Tobie akweny, a przy niższych temperaturach zawsze miej przy sobie ręcznik do ogrzania zwierzęcia po kąpieli.

Czy pływanie jest zdrowe dla psa?

Wiesz już, jak pływać z psem oraz w jaki sposób zachęcić zwierzę do tego typu aktywności. Warto, abyś znał również najważniejsze korzyści dla Twojego czworonoga z regularnego pływania. Otóż tego typu treningi przede wszystkim:

 • korzystnie wpływają na zwiększenie wydolności i wytrzymałości organizmu,
 • wzmacniają mięśnie i stabilizację kręgosłupa; to idealna forma spędzania czasu dla psów ze zwyrodnieniem stawów czy dysplazją.

Poznaj więcej porad, jak prawidłowo zadbać o swojego psa – odwiedź nasz blog