Jak karmić kota w upał? Poznaj 3 najważniejsze zasady

Zbyt wysoka temperatura jest trudna do wytrzymania zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Jeśli posiadasz w domu puchatego przyjaciela, koniecznie zadbaj o jego komfort, zapewniając optymalne warunki termiczne w okresie letnim. W przeciwnym razie możesz narazić pupila na udar słoneczny lub odwodnienie organizmu. 

Czytaj dalej i dowiedz się, jak karmić kota w upały i kiedy zmniejszony apetyt zwierzęcia szczególnie powinien wzbudzić Twoją czujność.

Czy_w_upaly_koty_mniej_jedza

Czy w upały koty mniej jedzą?

To w pełni naturalne, że Twój kot podczas wysokich temperatur ma zmniejszony apetyt. Gdy na zewnątrz panuje upał, zwierzęta nie potrzebują dodatkowych kalorii, aby rozgrzać swój organizm lub nabrać energii. Twój kot jest wychodzący? W takim razie to również może być powód mniejszego zainteresowania domowym jedzeniem — na powietrzu czworonogi mogą samodzielnie upolować jakąś przekąskę. W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest wypuszczany latem na zewnątrz, może być narażony na ugryzienie przez kleszcza.

Sprawdź, co robić w przypadku ukąszenia Twojego pupila: "Kleszcz u kota — czy stanowi poważne zagrożenie".

Czy kot latem mniej je? Tak i tak, jak wspomnieliśmy – jest to normalne. Sytuacja jednak zmienia się, gdy poza ograniczoną ilością spożywanego pokarmu, występują równocześnie inne objawy, takie jak m.in.:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • osłabienie.

Obserwujesz je u swojego kota? Jak najszybciej udaj się z nim do specjalisty — niestety mogą to być symptomy udaru cieplnego.

Jak karmić kota w upały? Poznaj 3 kluczowe zasady!

1. Pamiętaj o stałym nawadnianiu

To prawda, że w upały koty mniej jedzą, jednak równocześnie powinny więcej pić. Zadbaj więc, by Twój pupil miał stały dostęp do świeżej i czystej wody. Najlepiej ustaw miski w różnych miejscach, pamiętając o regularnej wymianie wody na chłodną.

Uwaga! W żadnym wypadku nie podawaj swojemu pupilowi płynów prosto z lodówki czy z kostkami lodu. Takie postępowanie może bowiem zaszkodzić i doprowadzić do przeziębienia mruczka lub wystąpienia biegunki. 

2. Wybierz mokrą karmę dla kota

Kwestia, czy w upały koty mniej jedzą, nie budzi już pewnie Twoich wątpliwości. Jednak być może zastanawiasz się, jak powinny wyglądać posiłki dla kota latem. Dobrym rozwiązaniem są m.in. pełnowartościowe mokre karmy dla kotów, które zawierają aż 70% wilgoci. Pamiętaj, że podawanie wyłącznie suchej karmy niestety może przyczynić się do szybkiego odwodnienia!

jak_karmic_kota_w_upaly

3. Dbaj o świeżość podawanego jedzenia

Regularnie wymieniaj wodę oraz wyrzucaj resztki niezjedzonego pokarmu lub od razu schowaj je do lodówki. Po każdym posiłku dokładnie myj wszystkie miski czworonoga.

Dlaczego to takie ważne? Zarówno karma, jak i woda pod wpływem wysokich temperatur może szybko ulec zepsuciu, co z kolei prowadzi do poważnych problemów trawiennych u kota. Dobrym pomysłem będzie także podawanie dziennych posiłków częściej, ale w mniejszych porcjach. Jeśli zwierzę nie jest zbyt chętne do picia samej wody, możesz dolać płyn do karmy. 

Jak zadbać o kota latem?

Wiesz, jak karmić kota w upały. To jednak nie wszystko! Pamiętaj, że równie ważne jest to, aby Twój mruczek miał zapewnione odpowiednio zacienione i przewietrzone miejsce do odpoczynku (na przykład na chłodnych kafelkach w łazience). Dobrym pomysłem jest też zakup specjalnej maty czy poduszki chłodzącej.

Chcesz jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila latem? Poznaj "5 sposobów jak pomóc kotu w upały"