Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kleszcz u kota – czy stanowi poważne zagrożenie?

Kiedy Twój futrzasty przyjaciel wraca z wędrówki na dworze, często nie zdajesz sobie sprawy, że może przynieść ze sobą nieproszonego gościa. Kleszcz u kota, choć jest małym pasożytem, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pupila. Dlatego warto znać metody jego wykrywania, usuwania oraz profilaktyki. Dowiedz się, jak radzić sobie z tymi pasożytami, a także jakie choroby odkleszczowe mogą wystąpić u Twojego pupila. 

kleszcz_u_kota

Jak możesz wykryć i usunąć kleszcza u kota? 

Pamiętaj, że kleszcze są doskonale przystosowane do ukrywania się w sierści zwierząt. Z tego powodu regularnie sprawdzaj futro Twojego mruczka, zwłaszcza po spacerach. Przeszukuj dokładnie sierść, szczególnie w okolicach uszu, szyi i pachwin. Jeśli zauważysz małe guzki lub nieprawidłowości w skórze, które nie odpowiadają strukturze ciała zwierzaka, może to być właśnie kleszcz na kocie. Jeśli znajdziesz pasożyta, usuń go jak najszybciej, by zmniejszyć ryzyko chorób odkleszczowych.

Jak wyjmować kleszcza kotu, by procedura przebiegła bezpiecznie? Usuń go w całości, nie pozostawiając żadnych części ciała w skórze zwierzaka. Możesz użyć specjalnych szczypiec lub pęsety, chwytając pasożyta jak najbliżej skóry kota. Delikatnie, ale stanowczo pociągaj w górę. Pamiętaj, by nie kręcić ani ściskać insekta podczas wyjmowania. 

Profilaktyka przeciwko kleszczom – to warto wiedzieć!

Aby chronić swojego mruczka przed pasożytami i chorobami odkleszczowymi, warto znać odpowiedź na pytanie: co na kleszcze dla kota? Obecnie na rynku dostępne są różne środki, takie jak:

  • obroże przeciwpasożytnicze,
  • krople spot-on aplikowane na kark,
  • tabletki.

Wybór odpowiedniego preparatu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji Twoich oraz zwierzaka. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać sierść zwierzaka pod kątem obecności pasożytów. Nie zapomnij też jednak, że żadna metoda profilaktyki nie daje 100% gwarancji ochrony przed kleszczami. 

Jakie mogą być rany i choroby odkleszczowe u kotów?

Pasożyty mogą przenosić różne schorzenia na swoich żywicieli, w tym również na domowe zwierzęta. Choroby odkleszczowe u kotów to m.in. borelioza czy babeszjoza. Objawy takich schorzeń mogą być różnorodne i obejmować: 

  • gorączkę,
  • osłabienie,
  • utratę apetytu,
  • bóle stawów,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

W przypadku podejrzenia choroby odkleszczowej u kota koniecznie udaj się do weterynarza celem ustalenia odpowiedniego leczenia.

co_na_kleszcze_u_kota 

Po usunięciu kleszcza z ciała czworonoga zwróć uwagę na stan rany. Jeśli jest ona zaczerwieniona, opuchnięta lub wydziela ropę, może to świadczyć o infekcji. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który przepisze odpowiednie leki przeciwbakteryjne dla kota. Aby uniknąć infekcji, możesz również stosować antyseptyki do dezynfekcji miejsca ukąszenia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu swojego zwierzaka? Poznaj "5 faktów o odrobaczaniu kota", które musisz znać, by być świadomym i odpowiedzialnym opiekunem czworonożnego przyjaciela. 

Chroń swojego kota przed odkleszczowymi chorobami 

Pasożyty mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowych zwierzaków. Są one narażone m.in. na świerzb, o którym dowiesz się więcej w artykule "Jak objawia się świerzb u kota?".

Wiesz już, że warto znać metody wykrywania oraz wiedzieć, jak wyjmować kleszcza kotu i diagnozować choroby odkleszczowe. Pamiętaj, że regularna kontrola sierści oraz stosowanie preparatów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych insektów. W przypadku podejrzenia choroby odkleszczowej u swojego pupila niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.