Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zatwardzenie u psa – czym się objawia i jakie są jego przyczyny?

domowe-sposoby-na-zatwardzenie-u-psa

Zatwardzenie u psa – czym się objawia i jakie są jego przyczyny?

Zatwardzenie u psa (inaczej zaparcia lub obstrukcja) to zaburzenie w obrębie układu pokarmowego, które objawia się trudnością w oddawaniu stolca. Dolegliwość ta jest bardzo męcząca zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Jeśli zatwardzenie u psa jest krótkotrwałe i mija następnego dnia lub po kilku godzinach, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak Twój pies ma zatwardzenie trwające kilka dni, powinieneś koniecznie zgłosić się do swojego lekarza weterynarii.

Zatwardzenie u psa może mieć błahą przyczynę i wynikać np. ze zmiany. Zaburzenie występuje często u czworonogów, których dieta jest uboga w tłuszcze i włókno pokarmowe (błonnik). Niska podaż tych składników odżywczych prowadzi do nadmiernego wysuszenia stolca.

Jak rozpoznać, czy Twój pupil cierpi na tę dolegliwość? Zaparcia objawiają się bezskutecznymi, wielokrotnymi próbami oddania stolca, którym towarzyszyć może ból i popiskiwanie zwierzęcia.  Zdarza się, że zaparciom towarzyszą również takie objawy, jak:

 • osłabienie,
 • brak apetytu, 
 • wymioty,
 • utrata wagi,
 • bladość błon śluzowych,
 • twardy, bolesny brzuch.

Zatwardzenie jest potencjalnie niebezpieczną dolegliwością prowadzącą do nagromadzenia się kału w okrężnicy. Szczególnie niebezpieczne są zaparcia o charakterze przewlekłym, które mają pozażywieniowe przyczyny. Długotrwałe i często nawracające zaparcia u psa mogą być objawem:

 • zbyt niskiego poziomu aktywności fizycznej,
 • przepukliny,
 • nowotworu jelita grubego,
 • zapalenia jelit,
 • obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym.

Aby jednoznacznie określić przyczynę zaparć, konieczne może okazać się wykonanie specjalistycznej diagnostyki (RTG, USG). W przypadku długo utrzymujących się zaparć lekarz weterynarii wykona lewatywę i poda kroplówkę. W niektórych przypadkach niezbędna może być nawet interwencja chirurgiczna.

Domowe sposoby na zatwardzenie u psa

Zastanawiasz się, co dać psu na zatwardzenie? Domowe sposoby, które mogą pomóc pupilowi w wypróżnieniu, to podanie niewielkiej ilości mleka lub dolanie do karmy oleju rybiego bądź parafinowego. Pamiętaj jednak o tym, że mleko na zaparcie u psa w zbyt dużych ilościach może prowadzić do rozwolnienia.

Domowe sposoby na zatwardzenie u psa obejmują przede wszystkim profilaktykę. Warto zabierać psa na dłuższe wycieczki i zapewnić mu więcej ruchu – poziom aktywności fizycznej wpływa bezpośrednio na perystaltykę jelit. Ważnym krokiem w profilaktyce jest zapewnienie psu stałego dostępu do wody pitnej. W przypadku zaparć nie zaszkodzi również dodatkowa dawka błonnika pokarmowego, który zawarty jest m.in. w:

 • marchewce,
 • otrębach zbożowych,
 • siemieniu lnianym.

Aby pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest zatwardzenie u psa, w pierwszej kolejności należy pozbyć się przyczyny. Jeżeli ta związana jest z nieprawidłową dietą, warto zmienić przyzwyczajenie żywieniowe czworonoga i obserwować efekty.

zatwardzenie-u-psa

Jaką karmę na zatwardzenie u psa wybrać?

Co dać psu na zatwardzenie? Jaka karma będzie najbardziej odpowiednia? Jak wiadomo, podstawowym składnikiem psiej diety jest białko pochodzenia zwierzęcego – to również podstawowy budulec masy mięśniowej. Karma na zaparcia dla psa powinna charakteryzować się podwyższoną zawartością włókna surowego (minimum 7%). Jeśli Twój pupil cierpi na problemy trawienne i gastryczne, wybieraj karmy bezzbożowe, które są łagodniejsze dla żołądka.

Jeśli szukasz wysokiej jakości karm, zapoznaj się z asortymentem sklepu internetowego Fitmin. W ofercie znajdziesz i suche wzbogacone o kompleks ziół, które wspomagają trawienie i pomagają oczyścić organizm psów z toksyn.

Twój pupil ma biegunkę? Sprawdź, czy to groźne i w jaki sposób jej zaradzić.