Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ile kosztuje koń?

ile-kosztuje-kon

Co wpływa na cenę konia?

Nie ma na świecie drugiego tak majestatycznego, a jednocześnie delikatnego zwierzęcia co koń. Nawiązują one silną i nieprzerwaną więź z człowiekiem, dlatego są świetnymi kompanami na lata. Konie mogę być wykorzystywane w celach rekreacyjnych, sportowych, a także terapeutycznych. Wiele osób chcąc odbyć jazdę konno, decyduje się na wypożyczenie zwierzęcia. Są też tacy, którzy marzą o posiadaniu własnego wierzchowca. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kosztuje koń?

Cena konia zależna jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim:

  • umaszczenia,
  • rasy,
  • płci,
  • wieku,
  • przeznaczenia,
  • dotychczasowych sukcesów,
  • renomy hodowli.

Do najpopularniejszych ras wierzchowców zaliczamy konia arabskiego i fryzjerskiego. Dużym uznaniem wśród jeźdźców cieszą się także kucyki. Niezależnie od tego, jakiego konia chcesz zakupić, musisz być przygotowany na niemały wydatek.

Ile kosztują konie?

Najtańsze są te o przeznaczeniu rekreacyjnym i hodowlanym. Za młodego, niewyszkolonego konia przyjdzie Ci zapłacić ok. 5 tysięcy złotych. Oczywiście można nabyć tańszego wierzchowca, jednak warto wiedzieć, że konie hodowlane nie zawsze posiadają rodowód. Atrakcyjna cena to ryzyko. Zwierzęta bez rodowodu, pochodzące z niezaufanych hodowli, mogą być obarczone pewnego rodzaju wadami – zarówno środowiskowymi, jak i genetycznymi. Co więcej, takie konie mają też z reguły mniejsze predyspozycje fizyczne, więc nie nadają się do wyścigów.

Większym wydatkiem są wyszkolone konie rekreacyjne, pochodzące z renomowanej hodowli. Średnia cena wierzchowca szlachetnej półkrwi wynosi 8 tysięcy złotych. Osobniki z predyspozycjami sportowymi kosztują nawet 15 tysięcy złotych. W Polsce znaleźć można także droższe konie rekreacyjne.

Koń fryzyjski

Do jednych z takich ras należy koń fryzyjski. Cena młodego osobnika, bez przeszkolenia sportowego, wynosi średnio 6 tysięcy zł. W przypadku starszych koni koszt wzrasta nawet czterokrotnie.

Koń arabski

Bardzo pożądaną rasą jest koń arabski. Cena takiego wierzchowca swego czasu przekraczała nawet 100 tysięcy złotych. Aktualnie konia czystej krwi arabskiej można nabyć za 30-40 tysięcy złotych. Ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary oraz wrodzone predyspozycje sportowe zwierzęta te doskonale czują się w wyścigach i rajdach długodystansowych. Konie arabskie cenione są również za odwagę wytrwałość i wytrzymałość fizyczną.

Kucyk

Dużo mniej wydasz, kupując kucyka. Ze względu na wywarzony temperament i efektowny wygląd, konie te stanowią obiekt marzeń wielu młodych, początkujących jeźdźców. Co więcej, świetnie sprawdzają się w zajęciach hipoterapii – metodzie rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się z udziałem koni. Ile kosztuje koń tej rasy? Za wyszkolonego kucyka o proporcjonalnej budowie ciała i dobrym stanie zdrowia zapłacisz około 4 000 złotych.

Cena konia to nie wszystko

Wiesz już mniej więcej, ile kosztuje koń. Decydując się na zakup wymarzonego wierzchowca, powinieneś jednak pamiętać również o kosztach jego utrzymania. Osoby posiadające własne gospodarstwo nie muszą martwić się o miejsce, w którym będzie przebywał koń. Jeśli nie dysponujesz stajnią, możesz skorzystać z usług stadniny lub pensjonatu dla koni. Jest to jednak drogie udogodnienie. Koszt utrzymania zwierzęcia w hotelu jest zależny od regionu i może przekroczyć 1000 zł miesięcznie.

Na koszty utrzymania składają się także wydatki związane z wyżywieniem konia i regularną pielęgnacją zwierzęcia. W przypadku problemów zdrowotnych konieczne mogą okazać się częste wizyty lekarza weterynarii – na ten wydatek też powinieneś być przygotowany.

 

Szukasz wysokiej jakości karmy dla koni? Sprawdź ofertę sklepu internetowego Fitmin.pl, gdzie znajdziesz wysokiej jakości musli i granulaty.

kon-arabski-cena