Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec właściciela?

co-zrobic-gdy-pies-jest-agresywny-wobec-wlasciciela

Agresja u psa: co ją wywołuje?

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby pies nie był agresywny? Punktem wyjścia do rozwiązania tego problemu jest analiza jego zachowań, które wzbudziły Twoje zaniepokojenie. W jakich sytuacjach pies przejawia agresję? Postaraj się określić pewien wzorzec. Wtedy łatwiej Ci będzie podjąć działania zaradcze.  

  • Brak zaspokojenia potrzeb

Przyczyny agresji u psów bywają prozaiczne. Zdarza się, że czworonogi odczuwają rozdrażnienie, gdy ich podstawowe potrzeby są niezaspokojone. Może Twój pupil zachowuje się źle, bo nie poświęcasz mu wystarczająco dużo uwagi? Być może reaguje on złością, ponieważ nie szanujesz jego granic, np. inicjując zabawę w czasie, gdy on potrzebuje snu?

  • Hormony

Psy zachowują się napastliwie, gdy znajdują się pod wpływem działania hormonów. Przykładem jest suka w połogu, która odczuwa zmęczenie i pragnie spokoju. Dodatkowo ma ona silny instynkt obronny wobec potomstwa. Z czasem to minie, ale zanim do tego dojdzie, zachowaj dystans, daj jej czas sam na sam z małymi.

  • Choroba

Agresja u psów często wynika z ich zachwianego poczucia bezpieczeństwa w czasie choroby. Wiele czworonogów źle reaguje na opiekunów, gdy Ci chcą podać im leki lub zmienić opatrunki.

Co zrobić z agresywnym psem, który wrócił już do formy, mimo to odnosi się z rezerwą do właścicieli? Konieczna będzie praca nad odbudowaniem nadszarpniętej więzi. 

Pomocny będzie artykuł: „Jak pies okazuje zaufanie i jak możesz je wzbudzić?”.

agresywny-pies-co-zrobic-z-agresywnym-psem

Rozpuszczony szczeniak = agresywny pies w wieku dorosłym?

Szczeniaki są urocze, dlatego często pozwalamy im na więcej. W sytuacji, gdy psiak osiąga wiek 3-4 miesięcy, zdarza mu się reagować frustracją i złością na próby zaznajomienia go z zasadami dorosłego życia. Psie maluchy często próbują wymusić uległość na opiekunach.

Co zrobić, żeby pies nie był agresywny, gdy osiągnie już dorosłość? Socjalizacja szczeniaka ma kluczowe znaczenie. Zachowania, które nabędzie on w tym wieku, będą towarzyszyć mu przez całe życie. Nie reaguj na żądania psiaka. Naucz go, że więcej osiągnie, stosując się do Twoich zasad, niż próbując narzucić Ci swoje.

Jeśli pupil szarpie nogawkę Twoich spodni, chcąc w ten sposób zmusić Cię do wyjścia na spacer, poczekaj, aż trochę się uspokoi. Smycz przypnij mu dopiero wtedy, gdy usiądzie on przy Twojej nodze i zacznie być uważny na Twoje polecenia. Za posłuszeństwo nagradzaj go pochwałami i przysmakami.            

Co zrobić z agresywnym psem?

Agresywny pies to często niestety ten, który nie przeszedł dobrej socjalizacji lub przeżył – w wieku szczenięcym lub później – poważną traumę. Zachowania agresywne u skrzywdzonych, zalęknionych zwierzaków wzmaga nowe otoczenie oraz obcy im ludzie. Nie rezygnuj z przygarniętego do domu psa mimo napotykanych trudności. Udaj się po pomoc do behawiorysty.

Co możesz zrobić samodzielnie, bez wsparcia specjalisty?

  1. Znajdź ustronny kąt dla psa.
  2. Nie szukaj z nim kontaktu w ciągu pierwszych tygodni od momentu pojawienia się psa w domu. Daj mu czas, by oswoił się z nową sytuacją.

Przekonywanie się zwierzęcia do nowych opiekunów to proces – czasem dłuższy, niż chcielibyśmy tego jako opiekunowie.

Jak karać psa za agresję?

Dla psów hierarchia ważności ma ogromne znaczenie. Pokutuje przekonanie, że w przypadku agresywnych psów, które walczą o dominację, trzeba stosować tzw. rządy twardej ręki.

Zastanawiasz się, jak karać psa za agresję? Na samym początku zastanówmy się, czego absolutnie nie robić.

  1. W żadnym wypadku nie krzycz na psa.
  2. Nie stosuj wobec niego przemocy fizycznej.

Jak więc powinieneś się zachować? Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. W zależności od przejawów możesz stosować ignorowanie, przerywanie lub odseparowanie (np. kiedy pies zaczyna na Ciebie skakać lub warczeć w czasie zabawy z właścicielem). Paradoksalnie bardzo ważne jest nagradzanie psa – zawsze wtedy, kiedy wcześniej w tych warunkach/kontekście/sytuacji zareagował agresywnie, a tym razem był łagodny. Agresja u psa to poważny i złożony problem, dlatego rozpocznij pracę z psem pod okiem doświadczonego trenera.

Pomocne mogą okazać się również środki uspokajające, np.:

  • obroże z olejkami eterycznymi,
  • ziołowe tabletki,  
  • tabletki lub dyfuzory z hormonami, np. tryptofanem.

W poważniejszych przypadkach niezbędne mogą okazać się silniejsze środki przepisywane przez lekarza weterynarii.

Czasem agresja psa to nie tylko warczenie i pokazywanie zębów, ale i gryzienie. Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec właściciela i mówimy tu o realnym zagrożeniu np. poważnym ugryzieniem? Zadbaj o bezpieczeństwo – swoje, pozostałych domowników, a także ludzi oraz psów napotykanych podczas spacerów. Jeżeli idziesz z psem na spacer, warto rozważyć zakładanie mu nie tylko smyczy, ale też kagańca.

Doświadczony behawiorysta podpowie Ci najlepsze rozwiązania. Jeśli będziesz wytrwale trenować ze swoim podopiecznym, z czasem takie środki przestaną być konieczne.