Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak śpi koń?

jak-spi-kon

Konie to fascynujące i majestatyczne zwierzęta o silnej i dostojnej postawie. Szacuje się, że pierwszego przedstawiciela tego gatunku ssaków udomowiono 3,5 tys. lat p.n.e. Przez cały ten czas konie zdobyły szerokie grono miłośników na całym świecie. Dzisiaj wykorzystywane są nie tylko do pracy w polu, ale głównie w celach rekreacyjnych i sportowych (m.in. w klubach jeździeckich), a także hodowlanych.

Ile śpią konie?

Choć o zwierzętach tych wiemy aktualnie naprawdę sporo, nie każdy ma wiedzę dotyczącą ich natury i zachowań. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak śpi koń i ile czasu potrzebuje na regenerację? W ciągu jednej doby konie odpoczywają wielokrotnie. W tym czasie zaprzestają wszelkiej aktywności. Sen konia – a właściwie jego jakość i długość – to parametry, które zależą od wieku i kondycji zwierzęcia. Rzadko zdarza się, aby zwierzęta te spały przez kilka godzin bez przerwy – na sen składają się krótsze drzemki, które trwają po kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. 

Najdłużej śpią źrebaki i młode konie, starsze zwierzęta potrzebują na sen mniej czasu, ale ich drzemki są częstsze. Sen konia dorosłego trwa średnio od trzech do pięciu godzin na dobę. Warto wiedzieć, że zwierzę najczęściej śpi między godziną 20 a 5. Krótkie drzemki zdarzają się około południa. Źrebaki do osiągnięcia 3. miesiąca życia potrafią przesypiać nawet 80% czasu w ciągu dnia. Warto mieć to na uwadze, ustalając harmonogram aktywności.

Jeśli zaobserwujesz, że Twój koń jest osowiały i potrzebuje na sen więcej czasu niż zwykle, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii. Może to być bowiem objaw poważnej choroby.

W jakiej pozycji śpią konie?

Każde żywe zwierzę potrzebuje czasu na regenerację organizmu. Nie zawsze śpią one jednak tak samo. W przeciwieństwie do większości gatunków zwierząt konie mogą odpoczywać w pozycji stojącej (mówimy wówczas o tzw. śnie wolnofalowym — SWS). Choć wydaje się to niemożliwe, taka pozycja jest bardzo praktyczna – pozwala im na szybkie reagowanie w sytuacji zagrożenia. W konsekwencji zwierzęta mogą od razu rzucić się do ucieczki, bez konieczności wstawania.  

Mimo że koń śpi na stojąco, w tej pozycji nie jest w stanie osiągnąć fazy REM (w której mięśnie muszą być całkowicie rozluźnione). Jak śpi koń, jeśli nie stoi? By odpocząć naprawdę głęboko, koń kładzie się na boku. Nogi w tej pozycji są lekko wyciągnięte, głowa i szyja oparte na podłożu. Mięśnie ulegają rozluźnieniu, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie fazy REM (tzw. sen paradoksalny). Koń we śnie może przyjmować także pozycję mostkową (przedstawia je poniższe zdjęcie) lub leżeć na brzuchu.

sen-konia

Co wpływa na jakość snu u konia?

To, jak śpi koń i ile czasu potrzebuje, by się zregenerować, zależy od wielu czynników. Omówmy najważniejsze z nich.

Dieta

Na jakość snu u konia wpływa m.in. codzienna dieta, której podstawę powinna stanowić pasza objętościowa (siano). Można uzupełnić ją paszą treściwą (w formie musli lub granulatu), a także warzywami (np. marchwią, jabłkiem, gruszką). Nie należy zapominać o dostępie do świeżej wody pitnej.

Otoczenie

Również otoczenie ma wpływ na sen. Koń najlepiej czuje się na zewnątrz – w terenie otwartym zrelaksuje się on bardziej niż w ciasnym boksie. Konie są spokojniejsze, jeśli zasypiają wśród innych członków ich stada (większe stado to większe poczucie bezpieczeństwa). Czas spania na leżąco znacznie wydłuża się u zwierząt schorowanych czy poddanych intensywnemu treningowi fizycznemu. W kontekście jakości snu znaczenie ma zarówno temperatura powietrza, jak i jego wilgotność.

Szukasz kompleksowej i wysokiej jakości paszy dla koni? Sprawdź już dziś ofertę sklepu internetowego Fitmin.pl, w którym znajdziesz karmy ekstrudowane i granulowane, a także suplementy diety dla koni.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej informacji dotyczących pielęgnacji i hodowli koni znajdziesz na blogu.