Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dlaczego pies się drapie?

dlaczego-pies-sie-drapie

Pies się drapie! Co należy z tym zrobić?

Zwierzęta – podobnie jak ludzie – czasem się drapią się i nie powinno to wywoływać u ich opiekunów niepokoju. Twój robi to niemal nieustannie? Dokładnie sprawdź jego skórę. Czy nie widać na niej zaczerwienień lub wysypki? Czy nie pojawił się łupież? Pomocna w ustaleniu, dlaczego pies się drapie, może być również obserwacja jego sierści, odchodów czy zmian w zachowaniu.

Dlaczego pies się drapie? Najczęstsze przyczyny

Drapanie może być rezultatem ugryzienia pchły. Staraj się regularnie czesać oraz dokładnie przeglądać sierść i skórę swojego czworonoga. W ramach profilaktyki stosuj środki ochronne np. obroże czy krople.

Dlaczego pies się drapie, choć nie ma pcheł? Być może został on zaatakowany przez kleszcza. Teoretycznie ich ugryzienia nie powinny wywoływać u zwierzęcia świądu. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, gdy jest ono uczulone na wydzielane przez nie toksyny.

Drapanie jednego z uszu może świadczyć o obecności świerzbowca usznego. Jest jeszcze jedna odmiana tego szkodnika, czyli świerzbowiec drążący. W jego przypadku intensywny świąd pojawia się najpierw brzuchu i klatce piersiowej. Z czasem roznosi się on po całym ciele.

Twój pies drapie ucho, a przy tym potrząsa głową lub trzyma ją przechyloną? To symptomy stanu zapalnego ucha.

Nadal szukasz odpowiedzi na pytanie: dlaczego pies się drapie? Jeśli obecność pasożytów została wykluczona, takie jego zachowanie może być przejawem występującego u niego zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego.

Drapanie u szczeniąt

Gdy szczeniak się drapie, może to świadczyć o zakażeniu nużeńcem. Najczęściej dotyka ono psy ze słabym układem immunologicznym (szczenięta, chore oraz starsze psiaki). Typowym objawem nużycy jest rogowacenie i łuszczenie się naskórka, postępujące wraz z miejscowym łysieniem. Inną możliwością jest atopowe zapalenie skóry, o którym powiemy więcej za moment.

Dlaczego pies się drapie po pysku? Czy to objaw choroby?

Niektóre rasy psów mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do atopowego zapalenia skóry. To nadwrażliwość organizmu zwierzęcia na działanie alergenów zarówno środowiskowych (kurz, roztocza, pyłki drzew, traw i kwiatów), jak i pokarmowych. Dlaczego pies drapie się po pysku? Być może jest alergikiem. W większości przypadków atopia daje o sobie znać u psów między 3 a 6 miesiącem życia. To stosunkowo częsty powód, dla którego szczeniak się drapie. 

W przypadku atopowego zapalenia skóry świąd dotyczy nie tylko głowy, ale również:

pies-sie-drapie-co-podac

  • pach,
  • pachwin,
  • kończyn,
  • odbytu.

Twój pies drapie się w okolicy ogona?

To może być reakcja alergiczna. Czasem wrażenie swędzenia skóry jest na tyle intensywne, że drapaniu towarzyszy wzmożone lizanie, a nawet gryzienie skóry skutkujące powstawaniem ran.

Świąd a alergie pokarmowe u psów

Objawom skórnym u Twojego psa towarzyszy reakcja ze strony układu pokarmowego? Przewlekły charakter takich przypadłości wymaga konsultacji ze specjalistą. Wiele psów cierpi z powodu alergii na drób. Czynnikiem uczulającym mogą być również jaja oraz zboża. Pewność będziesz mieć dopiero o przeprowadzeniu specjalnych testów. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może też zalecić dietę eliminacyjną.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Alergia na kurczaka u psa: objawy, które warto znać.

Podstawę diety eliminacyjnej mogą stanowić dobrze zbilansowane suche karmy np. grain free, czyli z dodatkiem ziemniaków, dyni lub grochu (w zastępstwie zbóż). Może to być także karma monoproteinowa, czyli zawierająca jedno źródło białka. Zamiast kurczaka pokarm może być skomponowany na bazie świeżego mięsa wołowego lub jagnięcego, a także ryby.

W diecie eliminacyjnej niezwykle ważne jest:

  • nieustanne obserwowanie psa, częstotliwości wypróżniania i jego odchodów;
  • zachowanie odpowiednio długich odstępów pomiędzy wprowadzaniem kolejnych składników do diety psa;
  • konsekwencja i uważność (jeśli np. eliminujemy kurczaka z karmy, należy mieć pewność, że nie podajemy go w przysmakach)

Wartościową wiedzę na ten temat znajdziesz w artykule: Jak karmić psa? Porady na temat żywienia czworonoga.

 

Pies się drapie. Co podać, żeby odczuł ulgę?

Nie działaj na własną rękę. Udaj się z pupilem do weterynarza i opowiedz mu o swoich obserwacjach. W toku badań zweryfikuje on słuszność Twoich podejrzeń. W przypadku psich alergii stosuje się odczulanie, a także leczenie objawowe.