Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak widzi koń?

jak-widzi-kon

Oczy konia – jak widzi koń?

Oczy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u wszystkich ssaków. Nie każde stworzenie postrzega jednak świat w ten sam sposób. U drapieżników oczy umieszczone się z przodu czaszki. W efekcie zwierzęta te mają wąskie pole widzenia, potrafią dostrzec tylko to, co mają przed sobą. Z kolei u ich ofiar (roślinożerców) oczy rozstawione są po bokach głowy. Takie ułożenie pozwala im widzieć jednocześnie to, co znajduje się z przodu, jak i po bokach, umożliwia dostrzeżenie drapieżnika, a także łatwiejsze zdobywanie pożywienia i lokalizowanie schronienia.

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak widzi koń i jak szerokie jest jego pole widzenia? Konie należą do ssaków posiadających największy narząd wzroku. Ich oczy są mniej więcej półtora raza większe od ludzkich. Ale czy wielkość narządu wzroku wpływa na sposób rejestrowanego obrazu? Czy konie widzą w ciemności i rozróżniają kolory? To tylko niektóre pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

Jak są zbudowane oczy konia?

Anatomiczna budowa oczu konia nie różni się znacząco od innych ssaków. Na narząd wzroku składają się:

  • gałka oczna,
  • nerw wzrokowy,
  • powieki,
  • spojówka,
  • rogówka,
  • gruczoły łzowe,
  • mięśnie rzęskowe.

Gałka oczna zbudowana jest z trzech warstw: zewnętrznej (włóknistej), środkowej (naczyniowej) oraz wewnętrznej (siatkówki). W części włóknistej znajduje się rogówka – przezroczysta część gałki ocznej, której zadaniem jest skupianie promieni słonecznych. Siatkówka zawiera receptowy wzrokowe umożliwiające prawidłowe widzenie. Błona naczyniowa składa się m.in. z więzadeł, które podtrzymują soczewkę.

Pole widzenia

Oczy konia są usytuowane po obu stronach głowy, co zapewnia zwierzęciu panoramiczne widzenie. Pole widzenia konia wynosi aż 330 stopni (dla porównania, ludzki wzrok obejmuje obszar około 180 stopni). Choć zwierzę to widzi to, co znajduje się z przodu i z boku, obraz jest nieostry i rozmyty. Obojgiem oczu koń widzi jedynie obszar w trójkącie przed głową (obraz jest wtedy trójwymiarowy i ostry).

W sposobie widzenia wierzchowców są pewne ograniczenia. Mowa o tzw. martwych polach (przestrzeni, której koń nie widzi wcale). To obszary przed czołem i pod głową, na grzbiecie i bezpośrednio za ogonem. Właśnie dlatego do konia należy podchodzić z boku – w przeciwnym razie Twój wierzchowiec może odpłacić Ci się bolesnym kopniakiem.

Rozróżnianie barw

Zastanawiasz się, jak koń widzi kolory? O ile u człowieka występują trzy rodzaje struktur odpowiedzialnych za identyfikowanie kolorów, o tyle w końskim oku znajdują się tylko dwa rodzaje czopków – receptorów umożliwiających widzenie i rozpoznawanie barw przy odpowiednim oświetleniu. Innymi słowy: końska paleta barw jest dość wąska względem tego, co rejestruje ludzki narząd wzroku.

Jakie kolory widzi koń? Oczy tych zwierząt rozróżniają najwięcej odcieni czerwonego, zielonego i żółtego. Są też bardzo wyczulone na kontrasty. Koniom najtrudniej jest natomiast rozpoznać elementy ciemnogranatowe i brązowe. Właśnie z tego względu na torach wyścigowych przeszkody pomalowane są najczęściej na żółto, czerwono i biało.

Widzenie nocne

Jak widzi koń w nocy i przy słabym świetle? Jak wykazały badania, zdolność do rozróżniania kolorów i konturów po zmierzchu jest co najmniej dwa razy lepsza niż u ludzi. Wierzchowce wolniej jednak przyzwyczają się do zmian oświetlenia, stąd np. mrużenie oczu po nagłym zapaleniu światła w stajni.

oczy-konia

Jak dbać o oczy konia?

Wiesz już, jak widzi koń i które barwy są dla niego najłatwiej rozpoznawalne. Jako właściciel wierzchowca, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że koński narząd wzroku narażony jest na różne choroby. O oczy konia warto dbać, wzbogacając codzienną dietę zwierzęcia o karmę zawierającą witaminę A (retinol, luteina) czy kwasy tłuszczowe omega-3. Takie produkty znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Fitmin.pl.

 
Chcesz dowiedzieć się więcej o koniach? Odwiedź już dziś nasz blog.