Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jedzenie dla konia: musli czy granulat?

jedzenie-dla-konia-musli-czy-granulat

Jedzenie dla konia – jakie pasze będą najlepsze?

Czym powinno charakteryzować się jedzenie dla konia? Dobór odpowiedniej diety może przysporzyć wiele trudności szczególnie początkującym hodowcom. Jest to niezwykle ważna kwestia, od której zależy zdrowie i kondycja zwierzęcia, dlatego zakup karmy powinien być przemyślany i poprzedzony dokładną analizą jej składu.

W codziennym żywieniu koni można wyróżnić dwa rodzaje pasz – objętościowe i treściwe. Do objętościowych zaliczamy przede wszystkim:

  • siano,
  • słomę,
  • plewy,
  • zgoniny,
  • zielonki,
  • mączki z roślin.

Pasze objętościowe to bardzo ważny składnik diety naszych kopytnych przyjaciół. Ich układ pokarmowy przystosowany jest do ciągłego pobierania tego typu karmy, ale w małych ilościach. Pasze objętościowe soczyste (pastwisko, zielonki) i suche (siano, słoma) prowokują układ pokarmowy do przeżuwania. Dzięki temu wytwarzana jest odpowiednia ilość śliny, która korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową w żołądku. Jedzenie dla konia bogate we włókna strawne jest niezbędne dla prawidłowych procesów trawiennych.

Na paszę treściwą składają się głównie ziarna zbóż (owies, jęczmień) i produkty uboczne przemysłu spożywczego. Taka mieszanka paszowa powinna wyróżniać się wysokim skoncentrowaniem składników energetycznych oraz białka. Warto wiedzieć, że dieta wzbogacona o paszę treściwą sprawdzi się szczególnie w przypadku koni poddawanych bardziej intensywnemu wysiłkowi.

Na rynku produkty te dostępne są w dwóch postaciach: granulacie i musli. Które jedzenie dla konia będzie lepsze?

Musli czy granulat – jaką karmę wybrać?

Zarówno musli dla konia, jak i granulat mają swoje zalety i wady. Nie każdy produkt sprawdzi się u wszystkich zwierząt! Aby ocenić jakość paszy, przyjrzyj się jej składnikom. W zależności od składu, musli i granulat dla konia dostarczają innych wartości odżywczych i cechują się odmiennymi właściwościami.

Pasza granulowana to mieszanina przemielonych składników, takich jak:

  • siano,
  • lucerna,
  • ziarno,
  • wysłodki buraczane.

Aby była ona w pełni zbilansowana, wzbogaca się ją o niezbędne minerały i witaminy (m.in. A, B oraz E). Granulat jest z reguły bardzo dobrze przyswajalny przez wierzchowce, ponieważ składniki są odpowiednio przetworzone. To świetna opcja dla koni schorowanych, ze słabym uzębieniem czy niechętnych do spożywania innego pożywienia. Aby podnieść kaloryczność takiej karmy, często dodaje się do niej melasę, śrutę pszenną lub tłuszcz.

Pasza treściwa w formie musli zawiera pełne ziarna, w tym m.in. kukurydzę i płatki owsiane. Jedzenie jej wymaga dokładniejszego żucia, co bardziej angażuje mięśnie odpowiedzialne za przeżuwanie i pobudza pracę ślinianek. W składzie tego pokarmu znajduje się wiele wartościowych składników, które wspierają pracę poszczególnych układów w organizmie. Na rynku dostępne jest m.in. musli dla konia o wrażliwym układzie nerwowym czy zwierząt mających problemy natury pokarmowej (zaparcia, biegunka itp.).

Jeśli zastanawiasz się, co będzie bardziej odpowiednie dla Twojego wierzchowca – musli czy granulat – kieruj się stanem zdrowia i kondycją swojego zwierzęcia. Wybór właściwej paszy warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

granulat-dla-konia-musli-dla-konia

Jedzenie dla konia – o tym pamiętaj

O czym warto pamiętać, kupując jedzenie dla konia? Jeśli posiadasz wierzchowca sportowego, wybierz wysokoenergetyczne musli. Dla konia mniej aktywnego świetnie sprawdzi się granulat. Pasza treściwa może mieć np. działanie uspokajające, czy nawadniające. Pamiętaj jednak, że chociaż taki posiłek dostarcza zwierzęciu sporo energii, zbyt duża ilość granulatu czy musli może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego — zbytnio obciążyć koński żołądek, a nawet być przyczyną ochwatu czy zaburzeń metabolicznych.

Szukasz karmy dla koni? Sprawdź ofertę karm granulowanych i musli w sklepie internetowym Fitmin.pl.