Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zapalenie spojówek u kota – poznaj przyczyny i sposoby leczenia

zapalenie-spojowek-u-kota

Zapalenie spojówek u kota – objawy choroby

Jeśli oczy Twojego pupila często łzawią, w ich okolicach pojawił się ropny wysięk, a dodatkowo zwierzę próbuje sobie ulżyć poprzez pocieranie ich łapami, prawdopodobnie dokucza mu infekcja oka. U kota w takiej sytuacji można zauważyć także zmętnienie lub zmatowienie powierzchni gałki ocznej. Powieki stają się wyraźnie spuchnięte i zaczerwienione, a wokół oka pojawia się przebarwienie.

Czym jeszcze objawia się zapalenie spojówek u kota?

  • Każdego opiekuna powinno zaniepokoić częste mrużenie oczu przez zwierzaka i widoczna trzecia powieka (tzw. migotka) – to również objawy infekcji tego typu.
  • W niektórych przypadkach zmienia się także zachowanie zwierzęcia – nagle staje się nadpobudliwe lub ospałe.
  • Dodatkowo część kotów traci apetyt w czasie trwania infekcji – odmawiają nawet zjedzenia swojej ulubionej karmy.

W ostrej fazie, zapalenie spojówek u kota może powodować kłopoty z widzeniem. Obserwuj uważnie swojego pupila – jeśli zauważysz, że zamiast omijać lub przeskakiwać meble, zwierzak zaczął w nie uderzać głową, koniecznie zgłoś się do gabinetu lekarza weterynarii.

Przeczytaj także: Twój kot jest chory? Domowa kontrola stanu zdrowia

Zapalenie spojówek u kota – przyczyny infekcji

Jakie czynniki mogą wywoływać zapalenie spojówek u kota? Objawy opisane wcześniej, są najczęściej wynikiem:

  • urazu mechanicznego,
  • zakażenia bakteryjnego,
  • reakcji alergicznej.

Lekarze weterynarii zwykle diagnozują infekcje spowodowane przez patogeny FHV-1 oraz bakterie Chlamydia felis. W tym drugim przypadku choroba najczęściej ma charakter przewlekły. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z innym zarażonym zwierzęciem.

W rzadkich sytuacjach zdarza się, że objawy, wskazujące na zapalenie spojówek u kota, związane są z chorobą przewlekłą, na którą cierpi zwierzę. Wówczas niezbędna jest pełna diagnostyka laboratoryjna, by ustalić przyczynę pojawienia się stanu zapalnego.

Sprawdź również: Dbaj o zdrowie jak o swoje! Badania krwi u kota

Jeśli infekcja oka u kota spowodowana jest urazem, np. zadrapaniem, do którego doszło podczas przedzierania się przez żywopłot, czy zabawy, wystarczy jedynie leczenie objawowe, pod okiem specjalisty. Lekarz weterynarii prawidłowo zdiagnozuje zapalenie spojówek u kota. Objawy można łagodzić dopiero po konsultacji.

Jak leczyć zapalenie spojówek u kota?

 zapalenie-spojowek-u-kota-leczenie

Czy jako właściciel możesz samodzielnie pokonać zapalenie spojówek u kota? Leczenie domowe, bez wcześniejszej wizyty w gabinecie i diagnozy, odradza większość lekarzy weterynarii. Stosowanie kropli dostępnych bez recepty w sklepach zoologicznych, może jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzęciu i pogorszyć jego stan, np. wywołując reakcję alergiczną.

Pamiętaj – tylko lekarz weterynarii może zdiagnozować infekcję i ustalić, co wywołało zapalenie spojówek u kota.

Jak więc leczyć tę chorobę?

Terapia powinna być nastawiona nie tylko na łagodzenie objawów, ale na wyeliminowanie przyczyny choroby – zaufany weterynarz na pewno wytłumaczy Ci, jak będzie przebiegał cały proces leczenia. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń specjalisty – to pomoże szybko zwalczyć zapalenie spojówek u kota. Leczenie domowe i stosowanie leków to najlepsza recepta na zdrowie!