Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zabawa z kotem: 6 wypróbowanych przez kociarzy pomysłów

zabawy-dla-kota

Zabawa z kotem: potrzebna czy nie?

Kot nie potrzebuje opieki i atencji 24 godziny na dobę (wręcz woli, gdy zostawisz mu trochę przestrzeni i spokoju!). Jednak gdy całkowicie pozostawisz go samego sobie (zwłaszcza kota niewychodzącego z domu), możesz zauważyć u niego niepożądane zachowania.

Każdy kot posiada naturalny instynkt łowcy. Jeśli nie może go realizować, jest nieszczęśliwy. Staje się apatyczny i ospały… lub agresywny. Objawia się to np. poprzez niszczenie przedmiotów, których niszczyć mu nie wolno. Dlatego regularna zabawa z kotem jest ważna i bardzo potrzebna, w szczególności w przypadku kociąt. Warto poświęcić na nią chociaż 10 minut dziennie. Oczywiście im więcej, tym lepiej.

Jak bawić się z kotem?

Regularna zabawa nie tylko pozwala domowemu drapieżnikowi realizować swój łowiecki instynkt, ale i buduje więź z opiekunem. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak bawić się z kotem.

1.   Polowanie na ruchomy cel

Polowanie jest idealną formą zabawy dla kota, gdyż bieganie za uciekająca ofiarą świetnie stymuluje jego instynkt. Możesz uczestniczyć w tej zabawie i wcale nie musisz być jego ofiarą. Jak zmęczyć kota poprzez tzw. ruchome cele? Postaw na:

  • piłeczki – małe, większe, piszczące. Im więcej wywołują zamieszania, tym lepiej;
  • laserowe wskaźniki – ćwiczą spostrzegawczość pupila, gdyż kropeczka ze wskaźnika jest bardzo mała. Cieszą także oko opiekuna – rzadko można zobaczyć coś bardziej osobliwego;
  • nakręcane myszki – taka zabawka, imitująca żywą myszkę będzie prawdziwym “rarytasem”. Wybierz model, który sprawnie ucieka i najlepiej, jeśli zmienia kierunek po napotkaniu przeszkody.

2.   Aportowanie rodzajem zabawy... dla kota?

Czemu nie! Aportowanie nie jest zarezerwowane tylko dla psów i koty również dobrze sobie z tym radzą. Potrzebują tylko zachęty. Pokaż pupilowi, że jeśli przyniesie Ci piłeczkę, patyczek czy inną zabawkę, będzie mógł ponownie za nią pobiec. Dla niego najbardziej atrakcyjną częścią zabawy jest właśnie pościg za zdobyczą.

3.   Złap kota na wędkę

Kolejna zabawa z kotem to „wędkowanie”. Wystarczy, że będziesz poruszać wędką po podłodze lub w powietrzu, imitując uciekającą zdobycz. Jeśli Twój kot nie interesuje się wędką, spróbuj ruszać nią bardziej dynamicznie lub nieprzewidywalnie. Zaskocz kota i przykuj skutecznie jego uwagę, a przy okazji... sam świetnie się baw, obserwując czworonożnego łowcę.

zabawa-z-kotem

 

4.   Koci basen

Czy kojarzysz z bajek obraz kota bawiącego się kłębkiem wełny? Koty uwielbiają tego typu zabawki i w koszyku z kłębkami wełny poczują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Jeśli nie masz wełny, postaw na pudełko wypełnione miękkimi piłeczkami czy pociętymi rolkami po papierze toaletowym. Możesz wrzucić do basenu także interaktywną zabawkę, która wydaje dźwięki. Pupil będzie się starał się ją odnaleźć.  

5.   Kocimiętka

Jak się bawić z kotem bez użycia zabawek? Wykorzystaj to, co dała matka natura. Postaw na... kocimiętkę. Pamiętaj tylko, by sprawdzić, jak kocimiętka działa na Twojego pupila  – niektóre koty reagują na nią bardzo gwałtownie. Rzuć zwierzakowi zabawkę, w której ukryjesz kocimiętkę lub która nią pachnie. Obserwuj, jak charakterystyczny zapach pobudza jego wyobraźnię i zmysły. Pamiętaj – dozuj kotu tę zabawkę i nie zostawiaj jej na stałe.

6.   Pudełko

Nie ma prostszego rodzaju zabawy dla kota niż postawienie przed nim... kartonowego pudełka. Wybierz taki, w którym pupilowi będzie ciasno. Wytnij w nim otwory i postaw w bezpiecznym miejscu, tak by kot nie spadł z wysokości, będąc w środku. Do środka możesz włożyć kilka kocich smakołyków. Twój pupil będzie wniebowzięty z takiej „atrakcji”.

Przeczytaj także: „Najważniejsze akcesoria dla kota, czyli koci niezbędnik”.

Zabawa z kotem jest ważna dla jego samopoczucia i prawidłowego rozwoju. To także świetny sposób na to, jak zmęczyć kota. Znudzony zwierzak może bowiem niszczyć meble lub gonić… Twoje stopy. Z braku aktywności może także przytyć. Oszczędź sobie i jemu tych sytuacji dzięki kreatywnej i aktywnej zabawie, a wasza więź i jego stan zdrowia tylko na tym skorzysta.