Jak czesać psa i dbać o jego sierść?

jak-czesac-psa,

Dlaczego należy czesać psa? Zalety pielęgnacji psiej sierści

Czesanie psa to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala utrzymać w dobrej kondycji nie tylko okrywę włosową czy skórę zwierzęcia, ale nawet jego samopoczucie i zdrowie psychiczne! Z jakiego powodu szczotkowanie psa jest tak bardzo istotne?

Psia sierść, podobnie jak ludzkie włosy, wypada, by w miejscu utraconych włosków pojawiły się nowe. Proces ten nie przebiega jednak tak sprawnie jak w przypadku człowieka, dlatego pod warstwą świeżej sierści skrywają się kłęby starego futra, zwanego podszerstkiem.

To właśnie z powodu podszerstka pies może odczuwać silny świąd czy uczucie gorąca, zwłaszcza w miejscach jego znacznego zgromadzenia. Co więcej, niewyczesana sierść stanowi doskonałe lokum (i kamuflaż!) dla wszelkiej maści owadów i pasożytów, zwłaszcza kleszczy.

Prowadzi także do powstawania kołtunów, które stanowią nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Przede wszystkim powodują ból i infekcje skórne – w skrajnych przypadkach prowadzić mogą również do problemów z krążeniem, a finalnie nawet do amputacji uszkodzonych części ciała.

Zdrowy i zadbany czworonóg to nie tylko powód do radości, czy dumy właściciela. Nie można także zapominać o łatwiejszym utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Regularnie wyczesywany pupil to znacznie mniej włosów i kłaczków, które potrafią być prawdziwą zmorą miłośników zwierząt, zwłaszcza tych długowłosych.

Jak często czesać psa?

Częstotliwość pielęgnacji sierści uzależniona jest od jej rodzaju, a także pory roku. Psy ras krótkowłosych mogą być czesane raz w tygodniu, podczas gdy te wyróżniające się długim włosem, najlepiej codziennie. Niekiedy nie jest to możliwe, dlatego dobrze, jeśli znajdziesz czas chociaż 3-4 razy w tygodniu.

W okresie letnim częste czesanie psa jest jeszcze bardziej wskazane. Wynika to nie tylko z potrzeby usuwania martwej sierści psa (która linieje w ciepłych miesiącach znacznie mocniej), ale i profilaktyki zdrowotnej. Czesanie umożliwi Ci dokładny przegląd psiej sierści i skóry, i pozwoli na szybsze zauważenie obecności kleszczy.

Jak czesać psa? Praktyczne wskazówki

Czesanie psa powinieneś traktować jako swego rodzaju rytuał – równie miły dla obu stron. Aby tak było, warto przyzwyczajać do niego pupila już od pierwszych tygodni życia.

Czy istnieją polecane sposoby na czesanie psa, które nie będą wymagały od właściciela szczególnych umiejętności, a od czworonoga – nieskończonych pokładów cierpliwości? Oczywiście!

Warto przyjrzeć się pracy specjalistów, czyli groomerów. W zakładach psich fryzjerów zwierzęta strzyżone i czesane są na stołach, dzięki którym zabieg jest mniej męczący (zarówno dla człowieka, jak i czworonoga).

Raczej nie zdecydujesz się na wyczesywanie psa na jadalnianym stole, ale warto zastanowić się nad użyciem innego, dowolnego podwyższenia, które ułatwi Wam obojgu wykonywanie zabiegu. Dobrze, by czesanie zawsze odbywało się w tym samym miejscu, dzięki czemu czesanie szybko stanie się dla psa nowym nawykiem.

Czym czesać psa krótkowłosego?

Jeśli jesteś właścicielem psa o krótkiej sierści, masz sporo szczęścia, jeśli chodzi o czesanie. Nie potrzebujesz bowiem ani wielu akcesoriów do czesania, ani wizyt u specjalisty. Wystarczy, że wyposażysz się w specjalną gumową rękawicę lub prostą szczotkę i 1-2 razy w tygodniu poświęcisz kilka minut na wyczesanie zwierzęcia.

czesanie-psa-krotkowlosego

Jak dbać o sierść psa szorstkowłosego?

W przypadku psów szorstkowłosych, które mają duże warstwy podszerstka, niezbędne będzie dodatkowe trymowanie, czyli usuwanie martwych włosów okrywowych w celu odsłonięcia ich świeżej warstwy. W tym celu dobrze zakupić tak zwany furminator. Martwą sierść można również usunąć bezpośrednio swoimi palcami, jednak o wiele lepsze efekty uzyskasz, jeśli włożysz na rękę gumową rękawiczkę.

czesanie-psa-szorstkowlosego

Czym i jak czesać psa długowłosego?

Przy pielęgnacji psów długowłosych warto zaopatrzyć się w kilka „narzędzi”. Poza miękką szczotką, idealny będzie między innymi grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach lub specjalne zgrzebła, które ułatwią rozczesywanie kołtunów.

W przypadku psów długowłosych szczególnie ważna jest systematyczność. W przypadku dużego zaniedbania na sierści zwierzęcia mogą się pojawić kołtuny, które bardzo trudno będzie rozczesać. W skrajnych przypadkach będzie trzeba go obciąć.

czesanie-psa-dlugowlosego

Bądź cierpliwy i dokładny

Bez względu na rodzaj sierści, czesanie psa zawsze powinieneś wykonywać dokładnie i cierpliwie. Najlepiej zacząć od konkretnej części ciała i sukcesywnie, po jej wyczesaniu, przechodzić do kolejnej. Jeśli napotkasz na kołtuny, przerwij szczotkowanie i rozczesz je delikatnie przy pomocy grzebienia lub zgrzebła. W przypadku tych większych i bardziej opornych, możesz pomóc sobie nożyczkami.

Pamiętaj też, by być bardzo ostrożnym. W przeciwnym przypadku pies zacznie kojarzyć zabieg wyczesywania sierści z czymś nieprzyjemnym, a nawet bolesnym!

Czesanie psa to nie wszystko – zadbaj o dietę pupila

Pielęgnacja psiej sierści jest niezwykle istotna. Niestety nawet regularne zabiegi nie przyniosą spodziewanych efektów, jeżeli zwierzę nie będzie się odpowiednio odżywiać. Poza zbilansowaną codzienną dietą, dobrze zadbać o właściwą .

Wśród naturalnych dodatków, które mają zbawienny wpływ na zdrowie i wygląd psów – a w szczególności kondycję ich sierści! – wymienić należy chociażby oleje rybne. O tym, jakie oleje dla psów są najlepsze i w jaki sposób je stosować, przeczytasz w naszym poprzednim wpisie.

 

Pamiętaj, że wiedzę o tym, jak czesać psa, jak najszybciej i jak najczęściej utrwalać… w praktyce.