Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak przechowywać karmę dla psa i kota, by była świeża przez długi czas?

jak-przechowywac-karme-dla-psa

Nieprawidłowe przechowywanie karmy dla psa i kota: konsekwencje

Bez względu na to, czy karmisz swojego pupila karmą suchą, czy mokrą, powinieneś wiedzieć, w jakim miejscu i jak długo możesz ją przechowywać. W zależności od rodzaju pokarmu nieodpowiedni sposób magazynowania może skutkować szybszą utratą wartości odżywczych, walorów smakowych i zapachowych, a także – co najistotniejsze – zepsuciem.

Na to ostatnie znacznie bardziej narażona jest karma mokra, w której – ze względu na większą wilgotność i niższy stopień przetworzenia – może dojść do:

  • fermentacji,
  • namnażania bakterii,
  • rozwoju pleśni.

By tego uniknąć, wystarczy poznać kilka dobrych praktyk w zakresie przechowywania zarówno zamkniętej, jak i otwartej karmy dla zwierząt, a także jej zakupu. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Przechowywanie suchej karmy dla kota lub psa

Karma powinna być składowana w suchym i zacienionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Tylko takie warunki są w stanie zapobiec destrukcji witamin i oksydacji tłuszczów, której następstwem jest ich jełczenie.

Co ważne, opakowania z suchą karmą powinny znajdować się w otoczeniu, które podlega Twojej kontroli. Niewskazane jest magazynowanie karmy w garażu, piwnicy czy balkonie, gdzie dostęp do niej mogą mieć nieproszeni goście w postaci owadów czy gryzoni.

Czy warto przesypywać suchą karmę do plastikowych pojemników?

Niektórzy są przyzwyczajeni do tego, by od razu po zakupie przesypywać granulki pokarmu dla kotów i psów do zastępczych opakowań. To na pewno bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku, gdy decydujesz się na zakup większych, kilku- czy nawet kilkunastokilogramowych opakowań karmy i część pokarmu chcesz mieć „pod ręką”.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z dość istotnej kwestii. Suche karmy dla psów i kotów są bogate w tłuszcze. Zazwyczaj ich oryginalne opakowania są zaprojektowane tak, by jak najdłużej utrzymać świeżość produktu i zabezpieczać przed jego wysychaniem. Po przesypaniu do plastikowego pojemnika można negatywnie wpłynąć na świeżość karmy. Dlatego nie ma sensu przesypywać jej do dużych pojemników, w których karma będzie długo „leżakować”. Lepiej przesypywać ją częściej, ale do nieco mniejszego pudełka. Warto też wiedzieć, że niskiej jakości plastik może zmienić zapach trzymanego w pojemniku jedzenia.

Alternatywą dla plastikowych pojemników są ich szklane odpowiedniki. Są cięższe i mogą się potłuc, jednak nie wpływają tak mocno na właściwości karmy. Bez względu na to, jaki sposób przechowywania wybierzesz, zawsze przy dosypywaniu karmy upewnij się, że są one w pełni czyste, a w razie potrzeby - dokładnie je umyj.

Jak przechowywać mokrą karmę dla psa i kota?

Podobnie powinieneś postępować z mokrym pokarmem dla zwierząt. Najlepiej sprawdzi się suche i ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Wystrzegaj się źródeł ciepła, tj. kaloryfera czy piekarnika, a także promieni słonecznych, na których oddziaływanie nie powinna być narażona mokra karma dla zwierząt.

Bez względu na rodzaj opakowania – puszki czy saszetki – składuj pokarm w miejscu, do którego nie będą miały dostępu np. owady. Upewnij się zawsze, że oryginalny pojemnik nie ma dziur, które mogłyby spowodować szybsze zepsucie się jedzenia.

Otwarta mokra karma dla zwierząt – jak długo może leżeć?

Jak i gdzie przechowywać otwartą mokrą karmę dla psów i kotów? Przede wszystkim słuchaj rad producenta. Na etykiecie z pewnością znajdziesz informację, jak długo pokarm po otwarciu jest zdatny do spożycia.

By przedłużyć jego świeżość i – co najważniejsze! – nie narazić pupila na problemy trawienne, otwarte opakowania mokrej karmy bezwzględnie przetrzymuj w lodówce. Dobrze dodatkowo zabezpieczyć karmę przed kontaktem z powietrzem, a także nie narazić innych produktów znajdujących się w lodówce na przenikanie zapachów.

W tym celu użyj specjalnych silikonowych wieczek dopasowanych do rozmiarów puszki (znajdziesz je w sklepach zoologicznych). Zamiast nich możesz także użyć woreczków strunowych lub zamykanych pojemników na żywność.

jak-przechowywac-mokra-karme-dla-kota

Jak długo można przechowywać karmę dla kota i psa?

Kupując karmę dla pupila, zwróć uwagę na jej datę ważności. Staraj się wybierać produkty z jak najdłuższym terminem przydatności do spożycia, zwłaszcza jeśli preferujesz opakowania o większej objętości.

Mimo wszystko nie przesadzaj z zapasami. Będąc opiekunem jednego psa małych rozmiarów, nie decyduj się na kilkunastokilogramowy worek karmy. Przyjmuje się bowiem, że po otwarciu oryginalnego opakowania, sucha karma powinna zostać spożyta w ciągu 45 dni.

 

Przechowywanie karmy dla psa i kota to istotna kwestia. Znacznie ważniejszy jest jednak jej odpowiedni wybór. Zajrzyj na naszego bloga i przeczytaj poradniki, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo karmić szczenięta czy jaka karma jest najlepsza dla psiego seniora.