Jak dbać o zęby kota?
Według szacunków lekarzy weterynarii ok. 8 na 10 kotów ma problemy związane z uzębieniem. Resztki pokarmowe i bakterie bytujące w ich jamie ustnej odkładają się w postaci płytki nazębnej. Gdy nie jest ona regularnie usuwana, pod wpływem mineralizacji zamienia się w twardy kamień nazębny. Jak dbać o zęby kota, by nie dopuścić do takiej sytuacji? Podpowiadamy!
Konsekwencje braku dbania o higienę kociej jamy ustnej
Kamień nazębny tworzy się stopniowo od momentu pojawienia się stałych zębów. U ok. 2-3 letnich osobników jest on już widoczny gołym okiem. Można go rozpoznać po żółtawym zabarwieniu uzębienia i nieprzyjemnym zapachu z mordki.
Osad na kocich zębach nie jest tylko problemem natury estetycznej. Prowadzi on do rozwoju chorób dziąseł, przyzębia i próchnicy. Gdy namnażające się na płytce nazębnej bakterie przenikną do krwi zwierzęcia, mogą wywoływać u niego stan zapalny, infekcję, a z czasem doprowadzić do rozwoju wielu ciężkich chorób.
Przeczytaj także: „Na co chorują koty – najczęstsze choroby i jak im zapobiegać?”.
Tworzenie się kamienia na kocich zębach
Tempo odkładania się kamienia nazębnego to kwestia osobnicza. Uzależnione jest ono od:
- rodzaju spożywanych pokarmów,
- składu śliny i wody pitnej,
- występujących u kota wad zgryzu.
Gdy już dojdzie do nawarstwienia się kamienia nazębnego, jedynym sposobem na rozprawienie się z nim będzie zabieg w gabinecie weterynaryjnym. Nie jest on przyjemny dla zwierzęcia, a dla opiekuna oznacza spory wydatek. Reasumując: łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć.
Jak dbać o kocie zęby, by uniknąć komplikacji w przyszłości?
Jakie działanie profilaktyczne możesz podjąć Ty jako opiekun kota, by zachować zęby swojego pupila w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas?
Odpowiednia dieta dla kota
Wielu opiekunów karmi swoich ulubieńców tylko mokrymi karmami. Warto przemyśleć włączenie do kociej diety granulek, chociażby w charakterze przekąski.
Gryzienie i przeżuwanie takich twardszych kęsków powoduje mechaniczne usuwanie osadów z kociego uzębienia. Może to być np. przysmak z suszonego mięsa. Jeszcze lepszym wyborem będzie.
Regularne przeglądy stomatologiczne
Warto raz na kilka miesięcy udać się z kotem do lecznicy. Czasem mimo prowadzonej profilaktyki konieczne jest mechaniczne usuwanie nagromadzonych osadów. Warto pozwolić specjaliście ocenić sytuację.
Stosowanie środków przeznaczonych do higieny kociej jamy ustnej
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do tego celu. Można wybrać taki, który najlepiej zda egzamin w przypadku konkretnego kociaka.
Jak dbać o kocie zęby? Z pomocą przyjdą Ci różne specyfiki i akcesoria
Mycie kocich zębów szczoteczką nie wchodzi w grę? Dogodny może okazać się preparat, który nie wymaga szorowania. Może to być roztwór przeznaczony do rozcieńczania w wodzie pitnej. Nie tylko odświeży on oddech Twojego pupila, ale również spowolni proces odkładania się płytki nazębnej.
Zaopatrz się w specjalny żel lub kocią pastę do zębów. Możesz aplikować je za pomocą palca lub nałożyć odrobinę takiego środka na jego łapkę. Zaciekawiony z pewnością ją poliże.
W niektórych przypadkach skuteczne mogą okazać się chusteczki do czyszczenia zębów nasączone zneutralizowanym cynkiem. Podobną propozycję stanowi czyścik wielokrotnego użytku wykonany z mikrofibry wzbogaconej o jony srebra.
Jak myć kocie zęby przy pomocy szczoteczki?
Aby dorosły kot tolerował mycie zębów szczoteczką, musi być przysposabiany do tego od najmłodszych lat. Początkowo można delikatnie manipulować placem w jego jamie ustnej – masować dziąsła, próbować dotykać zębów. Z czasem możliwe będzie prawdziwe mycie kocich zębów: sięgnięcie po czyścik, a wreszcie po szczoteczkę z pastą.
Szczoteczka dla kota powinna mieć miękkie włosie, niewielką główkę i długi trzonek. Należy posiłkować się środkami higieny dedykowanymi dla kotów. Pasta przeznaczona dla ludzi zawiera fluor, który zwierzakom może zaszkodzić. Reszta to już kwestia determinacji i systematyczności.