Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ryby dla kota – jakie ryby dawać kotu?

czy-wedzona-ryba-dla-kota-to-dobry-pomysl

Czy ryby dla kotów są wartościowym pokarmem?

Ryby zawierają spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm kotów nie jest w stanie syntetyzować NNKT, dlatego trzeba dostarczać ich wraz z pożywieniem. Mają one dobroczynny wpływ na wygląd skóry i sierści naszych czworonożnych przyjaciół. Kwasy te wspomagają funkcjonowanie ich wzroku, układu nerwowego i krążenia, a także stawów.

W rybach znajduje się łatwo przyswajalne białko, które obok tłuszczów jest najcenniejszym źródłem energii dla kotów. Kryją one w sobie również wapń, fosfor oraz witaminę A, D, E i witaminy z grupy B.

Jakie ryby dawać kotu?

Kotom rybie mięso smakuje pod każdą postacią. Musisz jednak wiedzieć, że surowa ryba dla kota to bardzo zły pomysł. Problemem jest nie tyle ryzyko zatrucia pokarmowego, ile zakażenia bakteriami chorobotwórczymi. Jedzenie nieprzetworzonego mięsa może doprowadzić u czworonogów również do zarażenia pasożytami.

Więcej na ten temat: „Mój kot ma robaki, czyi vademecum pasożytów wewnętrznych”.

W surowych rybach znajdują się tzw. substancje antyodżywcze. Mowa jest tutaj o tiaminazie, która powoduje rozkład witaminy B1 (tiaminy). Równie szkodliwe działanie ma substancja o nazwie triox (tlenek trimetyloaminy) zawarta w mięśniach ryb morskich. Przekształca ona żelazo w związek nieprzyswajany przez koci organizm.

Wniosek jest prosty: surowe ryby dla kotów nie są wskazane. Ich spożywanie może doprowadzić do powstania u zwierzaków niedoboru witaminy B1, jak również niedokrwistości.

Jest jeszcze jedna niebezpieczna substancja, a mianowicie rtęć. Ma jej w sobie całkiem sporo tuńczyk, który często gości na naszych stołach. Spożycie kilku jego porcji może wywołać poważne zatrucie u Twojego pupila. To jeden z tych pokarmów, które nigdy nie powinny znaleźć się w jego diecie.

Jakie ryby mogą jeść koty? Gatunki

Tiaminazy i tlenku trimetyloaminy nie zawierają następujące gatunki ryb:

  • halibut,
  • łosoś,
  • flądra,
  • dorsz,
  • węgorz,
  • okoń,
  • sola,
  • szczupak,
  • pstrąg.

Chociaż są one wolne od wspominanych substancji, karmienie nimi kota „na surowo” nadal jest obarczone pewnym ryzykiem.

Jaka ryba dla kota będzie najlepsza? Obróbka termiczna rybiego mięsa eliminuje ryzyko rozwoju zakażeń mikrobiologicznych. Podaj swojemu pupilowi rybę ugotowaną specjalnie z myślą o nim, a więc bez tłuszczu, soli i innych przypraw. Koty nie potrzebują tego rodzaju „polepszaczy” smaku.

W żadnym wypadku nie częstuj swojego pupila smażoną rybą prosto z talerza. To łakomy kąsek dla każdego kota, ale przy tym bardzo dla niego niezdrowy.

jakie-ryby-dla-kota-beda-najlepsze

Zastanawiasz się, czy wędzona ryba dla kota będzie dobrym wyborem? Z uwagi na dużą ilość soli, a także obecność ości zdecydowanie nie zaleca się podawania ryb w takiej postaci zwierzakom. Podobnie przedstawia się kwestia ryb z puszki, które oprócz oleju i przypraw zawierają sporo soli i substancji konserwujących.

Sucha karma dla kota z rybą

Ryby dla kotów są bardzo zdrowe i bez wątpienia powinny znaleźć się w ich menu. Bez fachowej wiedzy trudno jest samodzielnie skomponować jadłospis zwierzęcia tak, by zaopatrzyć go we wszystkie cenne dla niego składniki pokarmowe. Dlatego warto zdecydować się na gotową, dobrze zbilansowaną .

Sucha karma ze świeżym mięsem łososia zapewni Twojemu pupilowi energię do działania oraz wszelkie niezbędne z punktu widzenia jego zdrowia składniki odżywcze. Olej z łososia zawarty w granulkach zadba o jego wygląd i sprawne funkcjonowanie układu motorycznego. W karmie tej zamiast zbóż zastosowano dodatek niskokalorycznego, lekkostrawnego ryżu. Dlaczego taka zamiana jest na plus?

Wiele kotów zmaga się obecnie z nietolerancją glutenu. Karma bez zbóż zaspokoi apetyt kota, a przy tym nie obciąży jego delikatnego w gruncie rzeczy układu trawiennego.