Pies na błysk, czyli jak często myć psa i czym to robić?

jak-myc-psa

Jak często kąpać szczeniaka?

Młode psiaki w pierwszych tygodniach życia na potrzebują kąpieli — dba o nią na początku ich mama. Gdy zaczynają samodzielne życie bez niej, w Twoim domu, na początku wystarczy tylko je podmywać w razie konieczności i czyścić oczy, pyszczek oraz łapki.

Szczeniak w pierwszych tygodniach nabywa jeszcze odporność, dlatego warto zwlekać z kąpielą i przeprowadzić ją u 3-4-miesięcznego psa – najlepiej takiego, który już ma za sobą wszystkie szczepienia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bierzemy psa ze złych warunków np. ze schroniska – wtedy trzeba pozbyć się niechcianych mikroorganizmów i bakterii, a kąpiel jest dozwolona (nawet konieczna).

Jak często myć psa?

Każdy świeżo upieczony opiekun psa na początku zadane sobie to pytanie. Kąpiel jest ważna, gdyż pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, zapachów i wszystkiego, co Twój pupil może przynieść ze spaceru. Jak często można myć psa? Zależy to od kilku czynników, do którym zaliczają się m.in.:

  • czas, jaki zwierzak spędza na zewnątrz;
  • wiek;
  • rasa.

Kąpiele raz na tydzień lub dwa są wskazane u małych psów z dłuższą i delikatną sierścią, np. maltańczyki, shih tzu. Na ich sierści brud szybko się osadza i wsiąka głęboko.

Kąpiel raz w miesiącu będzie dobra dla czworonogów o krótszej sierści, przylegającej do ciała np. labradorów.

Psy z podszerstkiem wystarczy kąpać co trzy miesiące — pod sierścią kryje się delikatny puch.

Oczywiście we wszystkich przypadkach obowiązuje też zasada: myj, gdy widzisz, że pies jest wystarczająco brudny, tak by nie dopuścić do rozwoju niechcianych lokatorów czy pogorszenia stanu sierści.

Jak myć psa? Pierwsza kąpiel czworonoga

Pierwsza kąpiel psa to ważne wydarzenie – zdeterminuje ona jego przyszły stosunek do tego procesu, więc zadbaj, by przebiegł spokojnie i bezpiecznie. Delikatnie oswajaj czworonoga z wodą, a jeśli się boi, przerwij i podejmij próbę za kilka dni.

Odpowiednią temperaturą do kąpieli będzie ok. 37 stopni C. Podczas niej przyda się także antypoślizgowa mata lub ręcznik na dnie wanny lub brodzika, by zwierzak czuł się pewnie i nie zrobił sobie krzywdy.

jak-czesto-myc-psa

Czym można umyć psa?

Gdy nadejdzie czas kąpieli, najpierw dokładnie wyczesz psa. Do tego przydadzą się akcesoria odpowiednie dla jego typu sierści (grzebień, pudlówka, furminator).

Pupil jest już gotowy? Pamiętaj, że wolno Ci używać tylko kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla psów. Czy “ludzki” szampon będzie niebezpieczny dla Twojego czworonoga? Tak, ponieważ pH jego skóry różni się od naszego.

Jaki szampon dla psa wybrać?

Warto jednak zadbać o dobór pielęgnacji odpowiedniej dla rodzaju sierści i zdecydować się na kosmetyki do mycia psa przeznaczone dla konkretnych ras. Na początku warto użyć szamponu hipoalergicznego, który jest najłagodniejszy dla zwierzęcia i na pewno go nie uczuli i nie wywoła reakcji alergicznej.

Czym myć szczeniaka? Producenci również o tym pomyśleli. Z uwagi na to, że skóra młodego psa jest bardziej delikatna, wybieraj produkty przeznaczone dla psich juniorów.

Zastanawiasz się, czy myć głowę czworonoga? Nie ma do tego przeciwwskazań, ale rób to delikatnie i oszczędnie — wystarczy ją delikatnie nawilżyć. Możesz śmiało stosować produkty przeznaczone do mycia psiej sierści. Ważne jednak, by nie zalewać zwierzakowi oczu, uszu i pyska.

A czym myć pysk psa? Wybierz produkty przeznaczone do higieny zębów.

Przeczytaj także: Czy i jak myć psu zęby?

Kiedy nie kąpać psa?

Zrezygnuj z kąpieli, gdy Twój pies:

  • jest po aplikacji środków na pchły i kleszcze – wykąp go, gdy minie zalecany przez producenta czas (zwykle do 48 godzin);
  • jest przeziębiony lub wykazuje symptomy innej choroby;
  • przechodzi stres;
  • jest po szczepieniu – odczekaj 10-14 dni.

 

Jeśli czujesz lub widzisz, że pies wymaga kąpieli, to nadeszła właściwa pora. Zadbaj o jego prawidłową higienę, stosując bezpieczne kosmetyki. Pamiętaj, by ten proces był dla czworonoga jak najmniej stresujący – stwórz miłą i bezpieczną atmosferę, a pies z pewnością  polubi domowe SPA.  Po umyciu psa pamiętaj, by wynagrodzić go ulubionymi smaczkami. Znajdziesz je w asortymencie Fitmin.