Utrzymanie kota – ile to kosztuje?

ile-koszuje-utrzymanie-kota

„Ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota? – to pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każda osoba marząca o adopcji mruczącego czworonoga. Choć odpowiedź nie jest jednoznaczna, można oszacować orientacyjną kwotę związaną z miesięcznymi wydatkami na jego utrzymanie. Każde zwierzę domowe, niezależnie od tego, czy pochodzi z adopcji, hodowli, czy zostało przygarnięte z ulicy, ma swoje potrzeby, za których zaspokojenie odpowiada właściciel. Zatem ile kosztuje utrzymanie kota?

Koszt utrzymania kota – podstawowe wydatki

Bez względu na to, skąd pochodzi kot, którego chcesz przygarnąć, jedno jest pewne: musisz być przygotowany na wydatki. Całkowity koszt utrzymania mruczka to suma wielu elementów, jednak na niektórych kosztach możesz znacznie zaoszczędzić. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym składowym takie kociej „wyprawki”.

Przedstawione poniżej koszty należy traktować jako orientacyjne. Warto pamiętać o tym, że potrzeby kota różnią się w zależności od:

 • wieku,
 • stanu zdrowia,
 • kondycji fizycznej,
 • rasy.

Pożywienie

Nie jest tajemnicą, że większość kosztów związanych z utrzymaniem kota wiąże się właśnie z zakupem pokarmu. Przyjmuje się, że dorosły kot o wadze 4-5 kg zjada każdego dnia około 400 g mokrej karmy. Uśredniony koszt jednej puszki to 4 zł. Za pół kilograma suchej karmy zapłacisz od 12 do 15 zł (takie opakowanie powinno wystarczyć na 30 dni, jeśli nie stanowi głównego źródła pożywienia).

Pamiętaj! Kupując lepszej jakości karmę, zaoszczędzisz w przyszłości wydatków na leczenie pupila.

W zależności od producenta, objętości opakowania i składu karmy, miesięczny koszt utrzymania kota związany z samym tylko wyżywieniem waha się od 100 do 200 złotych.  Jeśli Twój kot cierpi na alergie pokarmowe lub ma inne problemy zdrowotne, musisz być przygotowany na zakup specjalistycznej karmy weterynaryjnej. Wówczas łączne miesięczne wydatki w tym zakresie mogą przekroczyć nawet 400 zł. 

Opieka weterynaryjna

Koty starsze, a także te cierpiące na przewlekłe choroby wymagają troskliwej, ale i kosztownej opieki. Utrzymanie kota schorowanego wiąże się częstymi badaniami i regularnymi kontrolami lekarskimi. Opieka weterynaryjna jest dość kosztowna, szczególnie jeśli korzystamy z usług renomowanej przychodni. Jeśli chcesz zapewnić kotu seniorowi lub schorowanemu należytą opiekę i odpowiednie warunki, musisz być przygotowany na niemałe wydatki. Są to oczywiście przypadki skrajne – nie każdy mruczek wymaga regularnych wizyt w przychodni weterynaryjnej.

Niezależnie jednak od wieku i kondycji Twojego pupila, powinieneś pamiętać o szczepieniach i odrobaczeniu swojego kota. Zalecany pakiet szczepień (podstawowych i dodatkowych) zawiera antygeny dla następujących chorób:

 

 • koci tyfus,
 • koci katar,
 • wścieklizna,
 • białaczka,
 • grzybica.

 

Każde takie „ukłucie” wiąże się z wydatkiem około 30-50 zł, jednak najczęściej jest on jednorazowy. Odrobaczenie powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na 3 miesiące (co miesiąc w przypadku kotów wychodzących). Preparaty przeciwpchelne i antypasożytnicze to wydatek od 10 do 30 zł.

Do tego dochodzi również kastracja lub sterylizacja. Cena takich zabiegów waha się od 80 (w przypadku kocurów) do 200 zł (w przypadku kotek). Oczywiście koszt zależy również od miasta i konkretnej przychodni.

Żwirek

Miesięczny koszt utrzymania kota powinien oczywiście uwzględniać zakup żwirku. Za 10-litrowe opakowanie zapłacisz od 10 do 20 zł. W kuwetę najlepiej zainwestować jeszcze przed przyjęciem kota pod swój dach. Ceny takiego akcesorium nie są jednak wygórowane – zaczynają się już od 40 zł.

Zabawki

Różnego rodzaju zabawki zaspokoją potrzeby kota podczas Twojej nieobecności. Na rynku zoologicznych dostępne są różnego rodzaju produkty m.in.:

 • kocimiętki,
 • piłki,
 • drapaki,
 • rozbudowane place zabaw.

Przy uwzględnianiu miesięcznego kosztorysu pamiętaj, że słabej jakości zabawkę kot może szybko zniszczyć.  Z drugiej strony nie ma co wpadać w druga skrajność, ponieważ zdarza się, że bardzo drogie zabawki zupełnie nie interesują koty i wolą one zabawę… szeleszczącymi papierkami po produktach spożywczych. 

Utrzymanie kota – o czym warto pamiętać?

Wiesz już mniej więcej, ile kosztuje utrzymanie kota. Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia zawsze powinna być poprzedzona szczegółową analizą kosztów, zwłaszcza jeśli w Twoim domu znajduje się już inny koci gospodarz. Wyżej wymienione wydatki nie uwzględniają jednak zakupu wszystkich niezbędnych akcesoriów. Zanim przyjmiesz pod swój dach nowego mruczka, powinieneś zainwestować także w:

 • miseczki na jedzenie i picia,
 • transporter,
 • szczotki do pielęgnacji futerka,
 • legowisko dla kota.

Choć na profilaktyce i karmie nie warto oszczędzać, to w przypadku zabawek czy kocich akcesoriów, możesz pozwolić sobie na zakupy z drugiej ręki (wiele takich ogłoszeń znajdziesz na serwisach aukcyjnych bądź grupach tematycznych poświęconych kotom).

Starasz się o adopcję długowłosego kota? Zapoznaj się z podstawowymi zasadami ich pielęgnacji.