Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

4 powody, dlaczego psu śmierdzi z pyska

psu-smierdzi-z pyska

Jako właściciel czworonoga z pewnością nie raz zastanawiałeś się, dlaczego psu śmierdzi z pyska prawda? Niestety na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Przyczyn tej „dolegliwości” może być wiele – począwszy od błahych (jak zjedzenie nieświeżego mięsa bądź padliny), aż po bardziej poważne (np. stomatologiczne). Niezależnie jednak od źródła, uporczywy i długotrwale utrzymujący się smród z pyska psa, powinien skłonić Cię do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu weterynaryjnego.

Jakie konkretnie mogą być przyczyny nieświeżego oddechu u czworonoga? Co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska?

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? 

Gdy psu śmierdzi z pyska, może być to oznaka poważnych dolegliwości. Poznaj 4 najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu Twojego pupila.

1. Choroby zębów i dziąseł

Podobnie jak u człowieka, również u psa nieświeży oddech może wskazywać na poważne problemy w obrębie jamy ustnej. Do najczęstszych chorób przyzębia zalicza się próchnicę i zapalenie dziąseł. Jeśli zęby Twojego pupila nie są dokładnie czyszczone — osadzają się na nich resztki pokarmowe, które stanowią pożywienie dla bakterii.

Za brzydki zapach odpowiadają wtedy związki siarki wydzielające się w trakcie procesów gnilnych.  Fetor przypomina kwaśną woń amoniaku, a w przypadku zaawansowanej choroby jest trudny do zniesienia. Jeśli to jest powodem, dlaczego psu śmierdzi z pyska, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Niewykluczone, że w tej sytuacji konieczne będą regularne przeglądy stomatologiczne czworonoga.

Zapalenie dziąseł oraz próchnica, w skrajnych przypadkach, prowadzą nawet do obumarcia zębów. Odpowiednia profilaktyka, połączona z podawaniem przekąsek stomatologicznych, pozwoli Ci utrzymać psie zęby i dziąsła w dobrym stanie.

2. Niewłaściwa dieta

Jeśli mimo codziennej higieny jamy ustnej dorosłemu psu lub szczeniakowi śmierdzi z pyska, przyczyną może być niewłaściwa dieta. Przykry zapach z pyska czworonoga jest często sygnałem błędów żywieniowych np. podawania karmy ubogiej w mikro- i makroelementy. Pamiętaj, że niedobory pokarmowe (m.in. białka, błonnika, witamin z grupy B) mogą prowadzić do zaburzeń trawiennych i nieprawidłowego wchłaniania.

Dobrym pomysłem w takim przypadku jest podawanie psu wysokobiałkowych przekąsek wołowych – zachęca one czworonoga do intensywnego żucia, wzmagając wydzielanie śliny i ułatwiając usuwanie resztek pokarmowych.

3. Podjadanie zwierzęcych odchodów lub padliny

Zastanawiasz się, czemu psu śmierdzi z pyska padliną? Może to być efekt podjadania przez niego zwierzęcych odchodów lub zepsutego mięsa. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ stwarza ryzyko zakażenia poważnymi chorobami, m.in.:

  • leptospirozą,
  • toksokarozą,
  • salmonellozą,
  • brucelozą,
  • włośnicą,
  • wścieklizną.

Dlatego, jeśli psu śmierdzi z pyska rybą lub padliną, powinieneś uważniej pilnować go podczas spacerów lub zakładać kaganiec. Dzięki temu łatwiej Ci będzie uchronić czworonoga przed potencjalnie szkodliwymi znaleziskami. Warto także wykonać podstawowe szczepienia.

Pamiętaj jednak, że profilaktyka nie zwalnia Cię z konieczności odwiedzenia weterynarza. Jeśli oprócz nieprzyjemnego zapachu z pyska u Twojego psa występują także wymioty czy gorączka, powinieneś niezwłocznie udać się do przychodni weterynaryjnej.

4. Zaburzenia metaboliczne

Zdarza się, że psu śmierdzi z pyska z powodu zaburzeń metabolicznych, które prowadzą do powstawania w organizmie niebezpiecznych, toksycznych związków. Zapach amoniaku może wskazywać na mocznicę lub niewydolność nerek. Z kolei słodko-stęchła woń z pyska psa występuje najczęściej w przypadku problemów z wątrobą. Natomiast zapach sfermentowanych jabłek to częsty objaw cukrzycy, która może prowadzić do zagrażającej życiu kwasicy ketonowej.

Pamiętaj, że choroby te są możliwe do rozpoznania wyłącznie poprzez specjalistyczne badania.

dlaczego-psu-smierdzi-z pyska

Psu śmierdzi z pyska? Zastosuj domowe sposoby!

Co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska? Istnieją domowe sposoby, które pomogą złagodzić, a nawet całkowicie pozbyć się uporczywego problemu m.in.:

  • dodawanie do karmy pietruszki,
  • stosowanie funkcyjnych kości do żucia, które zapewnią pupilowi sporo zabawy, jednocześnie dostarczając mu potrzebnych witamin.

W ofercie sklepu internetowego znajdziesz przysmaki z serii Dog Dental Cross, z których pomocą wesprzesz higienę psich zębów. Brzydki zapach z psiego pyska możesz także zniwelować, regularnie myjąc psu zęby szczoteczką.

Pamiętaj! Jeśli wyczujesz nieświeży oddech u psa, powinieneś w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przeprowadzi on odpowiednie badania, skontroluje stan zębów, a w razie potrzeby zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dopiero po wykluczeniu chorobowego podłoża problemu możesz zastosować się do powyższych zaleceń.

Poznaj także domowe sposoby na kamień nazębny u psa.