Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Auć! Jak oduczyć kota gryzienia?

koty-gryza

Dlaczego koty gryzą podczas zabawy?

Zastanawiasz się, dlaczego koty gryzą podczas zabawy i nagle stają się agresywne? Przyczyn takiego zachowania jest wiele, począwszy od silnie rozwiniętego instynktu terytorialnego i potrzeby dominacji, przez buzujące hormony, aż po odczuwany przez zwierzę ból. Niekiedy jednak zdarza się, że koty gryzą podczas zabawy z powodu braku ochoty na aktywność fizyczną czy pieszczoty.

Koty są niezwykle wrażliwe, jeśli chodzi o nadmiar bodźców dotykowych, co może prowadzić do rozdrażnienia i agresji. Jeśli pupil pokazuje zęby, to powinien być dla Ciebie jasny komunikat, że zwierzę nie chce być w danym momencie dotykane. Jeśli więc zastanawiasz się, jak oduczyć kota gryzienia rąk, ogranicz branie go siłą na ręce czy kolana. Unikaj także głaskania przez długi czas — może to powodować u kota dyskomfort, a nawet ból.

Uwaga! Jeśli oprócz gryzienia Twój kot również syczy i warczy, może to wskazywać na problemy zdrowotne lub zaburzenia behawioralne. Warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty – weterynarza lub behawiorysty.

Jak oduczyć kota gryzienia kabli?

Ludzkie ręce to nie jedyne „ofiary” kocich zębów. Zdarza się, że koty gryzą kable znajdujące się w mieszkaniu. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna szczególnie w przypadku przewodów doprowadzających zasilanie – ich podgryzanie może spowodować w najgorszym przypadku porażenie zwierzęcia. Z kolei gryzienie kabli światłowodowych czy telekomunikacyjnych to skuteczny sposób na kilkudniowy braki dostępu do Internetu, czy telefonu.

dlaczego-koty-gryza

Zainteresowanie różnego rodzaju przewodami przejawia wiele kotów, szczególnie młodych. Czemu koty gryzą kable? Przyczynami mogą być:

  • nuda,
  • stres,
  • tęsknota,
  • deficyty pokarmowe,
  • brak witamin i minerałów w organizmie,
  • choroba, np. białaczka czy anemia.

Sygnalizowanie bólu w obrębie jamy ustnej

Czasami koty gryzą kable z powodu problemów z uzębieniem. Robią to, aby uśmierzyć ból towarzyszący stanom zapalnym. By mieć pewność, że zęby i dziąsła Twojego kota są w dobrym stanie, udaj się z nim do weterynarza. Najważniejsza jest profilaktyka. W niektórych sytuacjach tylko wyrwanie bolącego zęba jest w stanie rozwiązać całkowicie problem z podgryzaniem kabli.

Reakcja na bodźce bólowe

Gryzienie kabli przez kota może mieć związek także z poważniejszą chorobą, np. białaczką czy anemią. Koty gryzą różne niejadalne przedmioty w reakcji na bodźce bólowe. W takiej sytuacji udaj się do przychodni weterynaryjnej, aby poszukać źródła bólu.

Kot domaga się uwagi

Nuda wynikająca z nieobecności właściciela jest u zwierząt domowych bardzo często przyczyną wielu niemądrych, nieznośnych i dziwnych zachowań. Gryzienie kabli może wynikać właśnie z braku aktywności czy samotności. W ten sposób pupil może domagać się uwagi. Jeśli chcesz oduczyć kota takiego zachowania, kup mu coś, co zajmie go na dłuższy czas – np. drapak lub zabawki. O odpowiednią ilość dziennej aktywności fizycznej możesz zadbać również np. poprzez wyprowadzanie pupila na smyczy lub wspólną zabawę w domu. 

 

A w ostateczności…

Po wykluczeniu zdrowotno-behawioralnego podłoża takiego zachowania, Twoje zwierzę nadal gryzie kable? Nie pozostaje Ci nic innego jak usunąć niebezpieczne przedmioty z zasięgu wzroku mruczka lub utrudnić mu do nich dostęp. Pomogą Ci w tym dostępne w wielu sklepach  specjalne ochraniacze na kable.

W ostateczności, aby przepędzić kota z miejsc, w których znajdują się kable i przedłużacze, możesz postawić w ich okolicy miseczkę z wodą i octem. Z uwagi na intensywny zapach takiej mikstury, traktuj to rozwiązanie jako doraźne. Dobrą alternatywą jest również spryskiwanie kabli jabłkowym, cytrynowym albo miętowym zapachem.

Pamiętaj! Krzyk i karanie zwierzęcia nie są sposobami na radzenie sobie z gryzieniem kota czy jakimikolwiek innymi problemami zwierzaka. Taka reakcja może mu bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Podejdź do tematu spokojnie, wypróbuj wskazane w artykule metody, a jeśli nie przyniosą skutku – zasięgnij porad specjalisty.

Sprawdź również „Jak skutecznie uspokoić zestresowanego kota?”