Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dbaj o zdrowie jak o swoje! Badania krwi u kota

badanie-krwi-u-kota

Badanie krwi u kota jest ważnym elementem diagnostyki wielu różnych schorzeń, dlatego powinno być wykonywane regularnie (również w ramach profilaktyki). Pozwala uzyskać wiele informacji dotyczących zarówno ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, jak i funkcjonowania poszczególnych jego narządów. Czego konkretnie można dowiedzieć się z wyników badań morfologicznych i jakie są normy podstawowych parametrów?

Badanie krwi u kota – jakie choroby można stwierdzić na jego podstawie?

Badanie krwi u kota dzieli się na:

 • morfologiczne (podstawowe),
 • biochemiczne (rozszerzone).

To pierwsze pozwala lekarzowi weterynarii stwierdzić m.in. czy w organizmie zwierzęcia nie rozwinął się stan zapalny. Badanie biochemiczne surowicy wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia schorzeń poszczególnych narządów wewnętrznych. Z pobranej krwi można przeprowadzić sporo dodatkowych testów (np. PCR) lub wykonać badania genetyczne w kierunku wybranych chorób (białaczki, wścieklizny, FIP itp.).

Jest wiele wskaźników, o których informuje morfologia kota. Normy są ściśle określone w każdym laboratorium i uważny lekarz weterynarii z pewnością dostrzeże wszelkie odstępstwa. Badanie krwi daje informacje przede wszystkim o:  

 • liczbie krwinek czerwonych (erytrocytach),
 • liczba krwinek białych (leukocytach),
 • liczbie płytek krwi (trombocytach).

 

Wstępną diagnozę stawia się po szczegółowej analizie tych elementów, oszacowaniu ich liczby oraz ocenie ich jakości. Podstawowe badania krwi kota ułatwia rozpoznanie wielu chorób, m.in.:

 

 • anemii,
 • cukrzycy,
 • niewydolności nerek,
 • kwasicy metabolicznej,
 • krwotoku wewnętrznego.

Wyniki morfologii zawsze należy rozpatrywać również w kontekście innych badań diagnostycznym. Tego typu badanie kota powinno zostać wykonane przed każdym zabiegiem czy operacją, zwłaszcza jeśli kot ma zostać poddany narkozie.

Ile kosztuje badanie krwi u kota?

Pobieranie krwi u kota jest badaniem płatnym. Kwoty różnią się w zależności od miasta, a także konkretnej placówki. Uśredniony koszt kompletu badań (zarówno morfologicznych, jak i biochemicznych) wynosi 80-90 zł. Podstawowe badanie krwi jest tańsze – w tym przypadku kwoty wahają się od 40 do 50 zł.  Cena zależy również od tego, czy próbki badane są na miejscu, czy też wysyłane do laboratorium.

Pobieranie krwi u kota – jak się przygotować?

Twój pupil ma zlecone badanie krwi i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Pobieranie krwi jest dla kota bezbolesne, trwa zaledwie kilka sekund i ogranicza się do jednego wkłucia cienką igłą. Krew pobiera się z:

 • łapy (przedniej lub tylnej),
 • żyły jarzmowej,
 • lub szyi.

Pamiętaj, by kot przed badaniami był na czczo. Zabronione jest podawanie mu przekąsek w drodze na badanie, a tym bardziej – w poczekalni.

O czym więc warto pamiętać, wybierając się na badanie krwi kota? Ile na czczo powinien być mruczek, aby wyniki były wiarygodne? Zaleca się, aby kot rozpoczął głodówkę ok. 8-12 godzin przed badaniem. Wodę zwierzę może pić bez ograniczeń – odwodniony organizm może dawać zaburzone wartości hematokrytu. Również stres przyczynia się do zafałszowania wyników badań, dlatego na czas podróży do przychodni weterynaryjnej w transporterze możesz umieścić ulubioną zabawkę kota, która go odstresuje. 

badanie-krwi-kota

O tym warto pamiętać!

Kontrolne badania krwi u zwierząt powinny być wykonywane raz do roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na dwa lata. Podstawowa morfologia nie zawsze jednak pozwoli określić, co konkretnie dolega Twojemu pupilowi. Na szczęście większość gabinetów weterynaryjnych współpracuje z laboratoriami, które oferują tzw. panele badań pozwalające na kompleksową diagnostykę. U kotów z aktywnymi chorobami częstotliwość i zakres badań kontrolnych będzie inny niż w przypadku zwierząt zdrowych. Mimo to badanie krwi kota na czczo to podstawowy sposób monitorowania stanu zdrowia zwierzęcia.

Wybierasz się z pupilem do weterynarza po raz pierwszy? Sprawdź, jak przygotować się na wizytę!