Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Twój pies ucieka z domu? Dowiedz się, jak go tego oduczyć!

jak-oduczyc-psa-uciekania-z-podworka

Dlaczego pies ucieka?

Ucieczka psa zawsze jest problematyczna i niebezpieczna. Zwłaszcza, że często nawet nie wiesz dokładnie, kiedy uciekł i gdzie go szukać. Niewiadomą pozostaje również to, czy zwierzę będzie potrafiło samo wrócić do domu i czy w ogóle będzie miało taką możliwość. Psy to zwierzęta stadne – nie są w stanie żyć w samotności. Jeśli uciekają, mają zwykle konkretne powody. Jakie?

Ucieczka to pozostałość po wilczych przodkach

Pies uciekł z domu? Cóż… taka jego natura. Ucieczki to domena wilków, które przekazały to w genach psom. Nazywamy to “włóczęgostwem” i choć jest to coś, co tkwi w psiej naturze, to wcale nie znaczy, że musisz akceptować takie zachowania.

Budzący się popęd seksualny

W miarę dorastania u psa pojawi się popęd seksualny. Jeśli z jakichś powodów nie zdecydujesz się na jego kastrację, musisz się na to przygotować. Popęd seksualny psa jest silny i zwierzak nie myśli wtedy racjonalnie. Gdy ucieknie w pogoni za miłością, nie będzie baczył na niebezpieczeństwa. Może paść ofiarą innych psów lub narazić się na gniew właściciela swojej wybranki.

Wiek szczenięcy

Psy, podobnie jak dzieci, w młodości są o wiele bardziej aktywne i energiczne. Około 4-8 miesiąca życia stają się bardziej ciekawskie i chcą same poznawać świat. Często ich ucieczki nie są świadome, a na pewno niecelowe. Szczeniąt nie należy za nie karać – nie zrozumieją powodów stojących za karą, a taka reakcja opiekuna dodatkowo je przestraszy i zdezorientuje.

Niezaspokojone potrzeby

Jak oduczyć psa ucieczek? Zastanów się, czy spełniasz jego podstawowe potrzeby, takie jak: jedzenie, gryzienie, węszenie, zabawa, aktywność fizyczna, kontakt z człowiekiem lub innymi psami. Pies często ucieka kierowany nudą, w poszukiwaniu nowych wrażeń.

Jak oduczyć psa uciekania z domu?

Są proste sposoby na to, by zatrzymać psa uciekiniera na jego własnym podwórku. Oto kilka z nich.

 

  • Nie karz psa za ucieczkę, nagradzaj za powrót

Gdy ukarzesz pupila na ucieczkę, zrobisz to właśnie wtedy gdy wróci, prawda? Pies uciekinier będzie wówczas myślał, że nie ucieczka, ale właśnie powrót do domu jest błędem, za który musi ponieść karę. Zadziałaj odwrotnie. Daj psu do zrozumienia, że nie ma potrzeby, by uciekał, a Ty cieszysz się z jego powrotu. Możesz nawet w nagrodę dać mu smakołyk, by powiązał powrót do domu z przyjemnymi odczuciami.

  • Znajdź sposób na psią nudę

Jak oduczyć psa uciekania z podwórka? Pokaż mu, że ma na nim co robić. Pobawcie się razem lub poszukaj mu do zabawy odpowiedniego psiego kompana. Pamiętaj też o długich spacerach, na których Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł się wyszaleć.

  • Zabezpiecz podwórko

Często zapominamy o tym, jak ważne jest ogrodzenie. Jeśli chcesz, by pies biegał luzem po podwórku, musisz o nie zadbać i regularnie sprawdzać, czy zwierzak nie robi gdzieś podkopów.

  • Kastracja robi różnicę

Kastracja psa wiąże się ze zmianami w układzie hormonalnym, czego następstwem będą zmiany w zachowaniu, takie jak zaprzestanie wędrowania w poszukiwaniu partnera/partnerki. Jeśli więc zastanawiasz się, jak oduczyć psa uciekania z posesji, to pierwsza rada.

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć popęd seksualny u psa?

jak-oduczyc-psa-uciekania

Jak oduczyć psa uciekania na spacerach?

Jeśli pies lubi biegać, ale boisz się spuścić go ze smyczy, wypróbuj długą linkę. Bez problemu znajdziesz takie o długości 10, 15 czy nawet 20 metrów. Chcesz, by biegał luzem? Ćwicz z nim komendę przywołującą, a podczas nauki wykorzystaj psie przysmaki. Jeśli zwierzak jest oporny, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego tresera.

Jak oduczyć psa uciekania? Zdiagnozuj przyczynę niesubordynacji i wprowadź zmiany. Powoli, ale skutecznie. Pamiętaj, że dobra relacja z czworonogiem i spełnianie jego potrzeb to podstawa do tego, by czuł się przy Tobie bezpiecznie i nie szukał wrażeń poza własnym podwórkiem.