Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Spacer z kotem? O tym musisz pamiętać!

spacery-z-kotem-na-smyczy

Czy wyprowadzać kota na spacer?

Naturalną potrzebą kotów jest ruch na świeżym powietrzu. Nawet jeśli posiadasz domek z ogrodem lub działkę, wypuszczenie zwierzaka na zewnątrz może okazać się złym pomysłem. Chociaż instynkt pomaga kotom odnaleźć drogę do domu, nie oznacza to, że nigdy się nie zgubią. Poza tym ktoś może ukraść błąkającego się samotnie futrzaka albo po prostu przygarnąć, myśląc, że został porzucony.

Zwłaszcza w dużych miastach na zwierzęta spacerujące samotnie czeka wiele niebezpieczeństw, np. zderzenie z samochodem, napotkanie agresywnych zwierząt albo kontakt z osobnikami przenoszącymi różne choroby zakaźne. Katalog zagrożeń jest ogromny.

Co istotne, opiekę nad zwierzęciem domowym reguluje art. 77 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. kodeksu wykroczeń. Mówi on o tym, że osobnik musi pozostawać pod kontrolą właściciela. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do tego, czy powinien wychodzić z kotem na spacer, być może przemówi do niego zapis prawny.

Jak przygotować się na spacer z kotem?

Pierwszy spacer z kotem?. Zanim wybierzesz się na przechadzkę z pupilem, warto zadbać o kilka rzeczy. Koniecznie odwiedź weterynarza w celu odrobaczenia i zaszczepienia kota oraz dobrania właściwego preparatu przeciwko pchłom i kleszczom. Możesz również poprosić o założenie mu specjalnego chipa, dzięki któremu łatwo odnajdziesz zwierzę, jeśli ucieknie.

Wybierz odpowiednią smycz i bezpieczne, bezuciskowe szelki dla kota. Właściwie dopasowany sprzęt nie będzie w żaden sposób niewygodny dla Twojego pupila, a Ty będziesz mieć pewność, że zwierzę nie pobiegnie za czymś w nieznanym kierunku.

Bezpieczne szelki dla kota powinny posiadać dwie obręcze – szyjną i piersiową – połączone paskami na grzbiecie i klatce piersiowej. Nie mogą być za ciasne, ale muszą przy tym dobrze przylegać do ciała. Z kolei smycz powinna być długa, lekka, a przy tym wytrzymała. Miękkie materiały bez ostrych krawędzi zapewnią większy komfort pupilowi.

Ile kosztuje smycz dla kota? Cena będzie różnić się m.in. w zależności od marki, jakości czy wykorzystanych materiałów. Odpowiedni sprzęt można kupić za ok. 20-30 zł. Produkty z wyższej półki kosztują powyżej 50 zł. Z podobnym kosztem musimy liczyć się, kupując szelki.

Czasem nawet najlepsze zabezpieczenia nie ochronią przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Wystarczy chwila nieuwagi i smycz może wyślizgnąć Ci się z ręki, a zwierzę wykorzysta moment i ucieknie. Dobrym sposobem będzie założenie kotu kolorowej obróżki, apaszki czy innej charakterystycznej ozdoby. W ten sposób nawet jeśli stracisz pupila z pola widzenia, będzie Ci łatwiej go odnaleźć. Stanie się on bardziej widoczny z daleka, a w razie poszukiwań będzie Ci prościej opisać jego wygląd innym.

Pamiętaj!

  • Nigdy nie przyczepiaj smyczy do obroży kota. Zwierzę może się z niej wyswobodzić, a przy ciągnięciu możesz sprawić mu ból.
  • Nie puszczaj kota ze smyczy, nawet jeśli wydaje się spokojny. Nigdy nie wiesz, co może nagle się wydarzyć i wystraszyć zwierzę.

spacer-z-kotem

Wychodzenie z kotem na spacer krok po kroku

Zanim wyjdziesz na zewnątrz, potrenuj wspólne chodzenie z pupilem w domu. Cały proces rozpocznij od zakładania mu szelek na parę minut dziennie. Następnie zacznij przypinać do nich smycz, a po jakimś czasie spróbuj spacerować z zwierzakiem na przykład po korytarzu.

Pierwszy spacer z kotem warto przejść na próbę po najbliższej okolicy, żeby zwierzę oswoiło się z nową sytuacją. Zorientujesz się w ten sposób, jak reaguje na otoczenie zewnętrzne oraz smycz i szelki. Odpowiednią porą na takie wyjście będzie bardzo wczesny ranek, kiedy ulice są jeszcze puste i spokojne. Z czasem możesz zwiększać dystans kolejnych spacerów i wydłużać ich czas.

Przygotuj się na to, że spacer z kotem będzie wyglądał zupełnie inaczej niż z psem. Nie spodziewaj się radosnych zabaw z pupilem. Zwierzę raczej nie będzie za Tobą posłusznie podążało i to ono będzie decydowało o kierunku i tempie wyprawy. Nie zdziw się też, jeśli postanowi na przykład przez jakiś czas siedzieć i wpatrywać się w jakiś interesujący go punkt. Możesz zabrać ze sobą trochę kocich przysmaków żeby w razie potrzeby zwrócić na siebie jego uwagę czy przywołać do siebie.

                  

Dowiedz się również, jak dbać o kota wychodzącego.

Oprócz zapewnienia kotu ruchu i przypilnowaniu go również sam właściciel może wiele zyskać na takim spacerze. Aktywny wypoczynek, oderwanie od domowych zajęć oraz zacieśnianie więzi z Twoim futrzakiem to tylko kilka najważniejszych korzyści.

Pamiętaj jednak, by do niczego nie zmuszać swojego pupila. Dokładnie obserwuj jego reakcje i zaakceptuj preferencje. U niektórych zwierząt spacer może wzbudzać silny stres i niepokój. Jeśli pomimo kolejnych prób, kot ewidentnie nie lubi spacerów, nie zmuszaj go do wychodzenia.