Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dlaczego pies wyje? Sprawdź, co może oznaczać wycie psa

wycie-psa

Dlaczego pies wyje? Nuda i lęk separacyjny

Częstymi przyczynami, dlaczego pies wyje, jest znudzenie i brak rozrywek. Wyjąc, psy próbują zapełnić sobie czas. „Psia muzyka” to również efekt sytuacji, gdy zwierzę rozpiera energia do zabawy, ale nie ma on szansy na jej rozładowanie. Jeśli więc Twój pies wyje sam w domu, warto zapewnić mu parę atrakcji np. mata węchowa z przysmakami, którą możesz wykonać samemu. To z pewnością zajmie go, choć na jakiś czas.

 

Poważnym problemem może okazać się lęk separacyjny, który pojawia się zwłaszcza u psów adoptowanych i szczeniąt. Wycie psa wiąże się w takim przypadku z silną obawą, że został on porzucony.

Więcej informacji i porad na temat tego zaburzenia znajdziesz w artykule: „Lęk separacyjny u psa, czyli czemu pies wyje sam w domu?”.

Na szczęście istnieje kilka sposobów dla zminimalizowania wystąpienia tego problemu u psa.

  • Przede wszystkim określ plan dnia i się go trzymaj. Mowa tu o kwestiach takich jak pobudka, godzina pierwszego spaceru, czas posiłków, ale również czas Twojego wyjścia do pracy (w przypadku home office nie poświęcaj dodatkowej uwagi psu). Przestrzeganie tych zasad spowoduje, że pies poczuje się bezpiecznie i rozłąka w ciągu dnia nie będzie skutkować lękiem przed porzuceniem.

 

  • Ważne jest również stopniowanie izolacji ze zwierzakiem. Możesz zacząć od niespędzania każdej chwili w domu w jednym pomieszczeniu z psem. Zadbaj o to, by miał czas i chęci spędzać czas sam i nie chodził za Tobą krok w krok. Na początku możesz zachęcić do tego psa, zostawiając mu atrakcyjny dla niego przedmiot np. gryzak.

 

  • Przed dłuższą nieobecnością zadbaj o to, by zaspokoić wszystkie najważniejsze potrzeby pupila: wyjdź z nim na dłuższy spacer (podczas którego będzie miał okazję biegać, węszyć itd.), upewnij się, że ma w misce wodę i psią karmę.

 

  • Nie żegnaj się zbyt emocjonalnie z psem, wychodząc z domu. Niech to, że zostaje sam, będzie dla niego czymś normalnym.

 

  • Jeśli psiak jest nowym mieszkańcem Twojego domu, nie zostawiaj go samego od początku jego przybycia. W tym czasie rozstania nie powinny być dłuższe niż np. wyjście na szybkie zakupy. Jeśli możesz, weź kilkudniowy urlop.

 

Te metody radzenia sobie z lękiem powinny zniwelować również problem z wyciem psa. Jeśli pomimo ich stosowania i upływu czasu, nie będziesz widzieć efektów, zasięgnij porady eksperta lub skorzystaj z kursów dla psów z tego typu problemami. Nie poddawaj się, jeśli proces zmniejszenia lęku separacyjnego u psa będzie długotrwały. Warto uzbroić się w cierpliwość – z czasem wycie psa nie będzie już Twoim zmartwieniem, bo pies zyska pewność siebie i samotność nie będzie go tak przerażać.

dlaczego-pies-wyje

Instynkty silniejsze niż wychowanie

Zastanawiać może fakt, czemu nawet dobrze wychowany pies nie potrafi powstrzymać się przed wydawaniem głośnych dźwięków? Jest to zakodowane w jego genach i nawet najlepsza tresura nie pozbawi go instynktu. Wycie psa, podobnie jak machanie ogonem, jest sposobem komunikacji stadnej. Naturalnym odruchem każdego zwierzęcia jest odpowiedź na wezwanie innego osobnika. Dlatego często jeden zawodzący czworonóg może zapoczątkować cały chór psich głosów. W ten sposób nawołują się one wzajemnie i dają o sobie znać.

Innym ważnym powodem związanym z instynktem, dlaczego pies wyje, jest chęć ochrony swojego terytorium. Wyczuwając zagrożenie ze strony obcych, zwierzę próbuje odstraszyć potencjalnego wroga i ostrzega pozostałych członków stada. Dlatego, jeśli pies wyje w nocy, warto sprawdzić, czy nie stara się nas przed czymś ostrzec.

Wycie psa jako reakcja na bodźce zewnętrzne

Dlaczego pies wyje do muzyki, na dźwięk sygnału jadącej karetki lub bicia dzwonów kościelnych? Okazuje się, że takie odgłosy (bardzo nieprzyjemne dla czworonogów) są często mylone z wyciem innych psów. Naturalnym odruchem jest więc taka sama odpowiedź.

Wyczulony słuch pozwala psom na odebranie bodźców dźwiękowych, których my nie potrafimy wyłapać, ponieważ są one poza zasięgiem naszej słyszalności. Bardzo więc możliwe, że jeśli Twój pies wyje bez wyraźnego powodu, w rzeczywistości może być to reakcja na niesłyszalne dla Ciebie dźwięki.

Wycie psa oznaką złego stanu zdrowia

Zastanawiając się, dlaczego psy wyją, należy poważnie wziąć pod uwagę ich stan zdrowia. Często może być to sposób na wyrażenie bólu lub innych dolegliwości. Nic dziwnego, że chory pies wyje. Często pierwsze oznaki, że coś się dzieje, są dla nas niewidoczne gołym okiem. Z tego powodu warto wybrać się jak najszybciej na wizytę kontrolną do weterynarza.

Jak oduczyć psa wycia?

Pamiętaj, że wycie to jeden z głęboko zakorzenionych, psich instynktów. Z tego powodu oduczenie ich może być bardzo czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe. Pewne naturalne odruchy trzeba po prostu zaakceptować i przeczekać ze spokojem.

Jeśli uda Ci się już ustalić, dlaczego pies wyje, możesz w miarę możliwości zacząć pracować nad oduczeniem go tego zachowania. Wspomniana już wizyta u weterynarza, zapewnienie rozrywki i towarzystwa, to podstawowe sposoby radzenia sobie z problemem. Warto sięgnąć też po pomoc psiego behawiorysty. Pomoże Ci on w pracy z pupilem i poradzi, jak reagować na wycie psa.