Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak pies okazuje zaufanie i jak możesz je wzbudzić?

jak-pies-okazuje-zaufanie

Jak pies okazuje zaufanie?

Chcesz wiedzieć, jak pies okazuje zaufanie? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę, oceniając Waszą relację.

  • Towarzyszenie

Jeśli pies Ci ufa, będzie zawsze obok Ciebie, podążając za Tobą krok w krok. To dotyczy nawet nocy — zwierzę zamiast swojego posłania, wybierze Twoje łóżko.

  • Dotyk

Pies, który Ci ufa, sam będzie nadstawiać się do głaskania — położy się na grzbiecie, przyjmując tym samym uległą pozycję. Będzie w niej bezbronny, ale uzna, że Ty zapewnisz mu bezpieczeństwo i nie zrobisz krzywdy.

  • Lizanie

Kiedy pies liże ręce lub twarz opiekuna, chce mu tym samym pokazać, jak bardzo ten jest dla niego bliski.

  • Kontakt wzrokowy

Baczne wodzenie psa za swoim opiekunem i szukanie kontaktu wzrokowego ma określony cel. Zwierzaki chcą w ten sposób wyrazić zaufanie względem opiekuna. Psy, które się kogoś boją lub traktuje tę osobę z rezerwą, unikają patrzenia na nią.

Jak zdobyć zaufanie psa – co możesz zrobić, by pomóc Waszej relacji?

Jak zdobyć zaufanie psa, czyli podstawę relacji czworonoga z człowiekiem? Czy istnieją ćwiczenia na zaufanie z psem, by go do siebie przekonać?

  • Pieszczoty i ludzki głos

Głaszcz psa (oczywiście, jeśli zwierzę tego chce i nie reaguje na dotyk strachem, agresją czy próbą ucieczki). Większość psiaków lubi pieszczoty za uszami, na brzuchu, pod szyją i na klatce piersiowej. Na pewno szybko odkryjesz ulubione miejsca Twojego pupila. Głaskanie i przyjemne drapanie to również zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czesanie psa.

Zaufanie budujemy nie tylko dotykiem, ale i głosem. Mów do psa spokojnie i nie za głośno.

  • Zaspokojenie potrzeby głodu

Aby zdobyć serce psa, kieruj się przez żołądek – bądź osobą, która podaje mu jedzenie. W ten sposób realizujesz jedną z najważniejszych potrzeb swojego zwierzaka – zaspokajasz jego głód.

  • Spacery, zabawa, trening

Postaraj się także, by Twoje spacery z psem nie ograniczały się jedynie do krótkich wyjść w celu załatwienia jego potrzeb. Wygospodaruj trochę więcej czasu kilka razy w tygodniu i zabierz czworonoga na dłuższy spacer.

Nie zapomnij o aktywizowaniu swojego przyjaciela. Możesz postawić na wspólną zabawę, uczyć go aportowania bądź podstawowych komend. Za każde dobrze wykonane zadanie możesz dać przysmaki zwierzęciu Chociaż nie są to typowe „ćwiczenia na zaufanie”, to mimo to trening oparty na pozytywnym wzmocnieniu buduje więzi.

jak-zdobyc-zaufanie-psa

Jak odbudować zaufanie psa, któremu wyrządzono krzywdę?

Niektóre psy mają za sobą trudną przeszłość, np. były ofiarami przemocy fizycznej lub zostały źle socjalizowane. W obu tych przypadkach trzeba zrobić wszystko, by zwierzak się otworzył i ponownie zaufał człowiekowi. Będzie to długa i żmudna praca, w której Ty nie będziesz mógł się poddawać, a wykazywać dużą cierpliwością.

Jak odbudować zaufanie psa? Zawsze panuj nad swoimi emocjami. Pies momentalnie wyczuje, że się boisz lub wahasz, a to może przynieść skutek przeciwny do zamierzonego.

Miej świadomość, że dla skrzywdzonego psa najważniejsze będzie bezpieczeństwo. Z tego powodu nie naciskaj na Wasz stały kontakt. Po przybyciu do mieszkania pozwól mu najpierw oswoić się z nowym otoczeniem. Działaj metodą małych kroków. Poczekaj, aż pies sam zbliży się do siebie. Zachęcaj go do tego przez zostawianie mu przysmaków coraz bliżej siebie, jednocześnie nie nawiązując z nim kontaktu wzrokowego czy głosowego (szczególnie w pierwszej fazie treningu). Kiedy pies nie będzie bał się podchodzić do Ciebie, zacznij nawiązywać z nim kontakt.

Zadbaj też o to, by pozostali domownicy czy Twoi goście nie starali się nakłonić go do interakcji, jeśli nie będzie jej chciał. Niech zwierzak sam wykona pierwszy krok, a wszystko będzie dobrze.

Wiesz już, jak wzbudzić zaufanie psa. Teraz pozostaje Ci tylko wzmacniać pozytywne relacje z psem tak, by zawsze czuł się bezpiecznie u Twojego boku.

Sprawdź też: „Pies najlepszym przyjacielem człowieka – dowiedziona prawda czy zwykłe powiedzonko?