Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Trądzik u kota – jak go wyleczyć?

koci-tradzik-leczenie

Jakie są przyczyny występowania trądziku u kota?

Przyczyny pojawiania się kociego trądziku nie zostały niestety do końca zbadane. Często jego źródło jest trudne do ustalenia. Wiadomo jednak, że niektóre zwierzaki mają większe predyspozycje do tych dermatologicznych dolegliwości. Co więcej, walka z kocim trądzikiem może trwać nawet przez całe ich życie. Do najczęstszych czynników stwarzających ryzyko choroby należą:

 • zmiany hormonalne (na trądzik koci szczególnie narażone są kocice w okresie okołorujowym),
 • przebyte zakażenia bakteryjne lub grzybicze,
 • niewłaściwa higiena zwierzęcia,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • wysoka temperatura otoczenia.

Czym objawia się koci trądzik?

Koci trądzik należy do stosunkowo częstych dolegliwości dermatologicznych. Objawia się on czarnymi kropkami (zaskórnikami) wokół pyszczka (rzadziej głowy), którym czasem towarzyszy zaczerwienienie. Zmiany skórne mogą być trudniejsze do wychwycenia, jeśli Twój kot ma ciemne umaszczenie. Istnieją jednak symptomy, które jesteś w stanie zauważyć gołym okiem.

Oprócz zaczerwienia oraz świądu koci trądzik może mieć postać:

 • posklejanych i mokrych włosów na brodzie,
 • wyczuwalnych grudek, krostek i strupków,
 • nawracających ciemnych kropek po umyciu brody,
 • pękających mieszków włosowych.

Trądzik u kota najczęściej nie jest groźny i z reguły nie wymaga specjalistycznych interwencji (zwykle znika po kilku dniach).

Zdarzają się jednak przypadki, gdy choroba może mieć poważne dla zdrowia zwierzaka skutki. Jeśli zauważysz wypełnione ropą, pryszcze u kota (w okolicy warg i nosa) lub łysienie plackowate – błyskawicznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Brak  szybkiej reakcji może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia kota.

Jak leczyć koci trądzik?

W przypadku pojawienia się na skórze kota niewielkich czarnych punkcików, w pierwszej kolejności zadbaj o dokładne oczyszczanie ciepłą wodą i środkiem odkażającym. Do prawidłowego wykonania czynności, konieczne może okazać się wygolenie  danej części sierści. Po zakończeniu zabiegu zastosuj maść antybakteryjną, która przyspieszy gojenie.

Jeśli zauważysz u swojego pupila wyżej groźniejsze objawy – ropne wypryski lub miejscowe łysienie – niezwłocznie zgłoś się do weterynarza, który wykona lub zleci odpowiednie badanie histopatologiczne oraz przepisze właściwe leki na koci trądzik. Leczenie tego schorzenia uwzględnia przede wszystkim stosowanie antybiotyków lub sterydów.

Jeśli podstawowe badanie nie będzie wystarczające, lekarz zleci posiew, zeskrobinę lub cytologię. Kluczowa jest tu właściwie postawiona diagnoza, wiele chorób (m.in. drożdżyca, atopowe zapalenie skóry, nużyca) może mieć bowiem te same objawy.

W niektórych przypadkach kot ma mniejszy apetyt. Warto wtedy rozważyć zmianę dotychczas stosowanej karmy na przeznaczoną dla kotów z problemami dermatologicznymi. Ważna jest również suplementacja witamin i minerałów, które dodają kotu sił do walki z chorobą.

Czy koci trądzik jest zaraźliwy?

Zastanawiasz się, czy choroba może zostać przeniesiona na człowieka lub inne zwierzęta domowe? Trądzik koci nie jest zaraźliwy, o ile nie został powikłany bakteryjnie.

W przeciwnym razie zadbaj o szczególną higienę w miejscu wystąpienia trądziku u kota. Jeśli opiekujesz się więcej niż jednym kotem – pamiętaj, że nie powinny one jeść z jednej miski. Ty z kolei po każdym kontakcie z pupilem – bardzo dokładnie umyj ręce.

tradzik-u-kota

Koci trądzik – domowe sposoby profilaktyczne

Zastanawiasz się, czy możesz zapobiec pojawieniu się trądziku u kota? Oczywiście, że tak! Domowe sposoby obejmują przede wszystkim profilaktykę.

 1. Regularnie czyść sierść pupila.
 2. Przemywaj jego pyszczek, szczególnie po jedzeniu. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tych czynności używać jednorazowych rękawiczek – w przeciwnych wypadku możesz doprowadzić do wtórnego zakażenia.
 3. Czyść miski, z których kot pije i je. Plastikowe naczynia wymień na wykonane z: ceramiki, metalu, szkła.

Choć nie zawsze trądzik koci jest poważnym problemem, to nie należy go bagatelizować. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na szybkie wyleczenie schorzenia.

Twój pupil nie chce przyjmować przepisanych lekarstw? Koniecznie przeczytaj artykuł: „5 sposobów na podanie kotu tabletek”.