Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

8 pytań (i odpowiedzi) o czipowanie kota

czipowanie-kota

1.   Czipowanie kota – kiedy warto?

Powodów, dla których warto czipować kota jest sporo. Zawsze istnieje ryzyko, że zwierzę wymknie się z domu pod nieobecność opiekuna. Jeśli Twój pupil ma tendencję do uciekania, czipowanie będzie idealnym rozwiązaniem. Czip u kota pozwala zlokalizować zaginione zwierzę z dokładnością do 1 metra.

2.   Czip dla kota – jak to działa?

Do każdego czipa przypisany jest 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, który pozwala na odnalezienie zwierzęcia w specjalnej bazie danych. Pierwsze trzy cyfry to kod współdzielony (900), oznaczenie kraju lub producenta, a pozostałe dziewięć — niepowtarzalny numer danego lokalizatora. Działanie czipa opiera się na falach radiowych wysyłanych przez odpowiedni czytnik. Oznacza to brak konieczności regularnego zasilania.

3.   Jak jest zbudowany czip dla kota?

Urządzenie to o niewielkich, zbliżonych do wielkości ziarenka ryżu wymiarach, ukryte jest w hipoalergicznym szkle. Te zostało pokryte powłoką antymigracyjną – Parylene C, dla dodatkowego zabezpieczenia przed wnikaniem do niego substancji w ciele zwierzaka.

4.   Jak zaczipować kota?

Czipowanie kota to zabieg wykonywany przez lekarzy weterynarii. Mikroczip u kota umieszczany jest za pomocą specjalnego aplikatora pod skórą zwierzaka, po lewej stronie szyi. Cały proces przypomina wykonanie zastrzyku. Do jego wykonania wykorzystuje się jednorazowy zestaw – sterylną strzykawkę i transponder. Zabieg trwa kilka minut, jest bezbolesny i nie powoduje odczynów zapalnych.

5.   Jakie informacje zawiera czip dla kota?

Oprócz numeru identyfikacyjnego czip dla kota zawiera niezbędne informacje pozwalające szybko namierzyć jego właściciela, m.in.:

  • informacja z Twoim imieniem i nazwiskiem,
  • adres,
  • numer telefonu.

Wiedz jednak, że dane z czipa mogą być odczytane jedynie z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia. Można to zrobić w:

  • gabinecie weterynaryjnym,
  • schronisku dla zwierząt bezdomnych,
  • niektórych hodowlach.

Pamiętaj, że czip nie jest widoczny z zewnątrz, dlatego warto umieścić przy obroży kota zawieszkę z wyżej wymienionymi danymi – wówczas osoba, która znajdzie Twojego mruczka, będzie mogła łatwo się z Tobą skontaktować.

6.   Czy czipowanie kota jest bezpieczne?

Czipowanie kota jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, który nie wiąże się z żadnymi komplikacjami. Mikroprocesor jest na tyle mały, że nie wpływa na komfort zwierzęcia i nie utrudnia mu codziennego funkcjonowania.

7.   Ile kosztuje czipowanie kota?

Zastanawiasz się, ile kosztuje czipowanie kota? Cena zabiegu jest mocno zróżnicowana — zależy od producenta urządzenia i cennika danej przychodni weterynaryjnej. Kwota, jaką musisz zapłacić za usługę, jest jednorazowa i najczęściej waha się od 50 do 200 zł. W niektórych miastach dzięki dofinansowaniu przez samorządy lub inne instytucje często organizowane są akcje darmowego czipowania zwierząt.

8.   Kiedy czipowanie kota jest obowiązkowe?

Czipowanie kotów w naszym kraju nie jest obowiązkowe. Zabieg wykonywany jest na prośbę opiekuna. Warto jednak zaczipować pupila niezależnie od tego, czy jest wychodzący, czy też nie. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że oddali się on dalej niż zwykle. Dotyczy to zwłaszcza kotów niewykastrowanych i niewysterylizowanych.

ile-kosztuje-czipowanie-kota

Obroże z lokalizatorem GPS – Twój kot pod kontrolą

Wiesz już, na czym polega i ile kosztuje czipowanie kota. Zabieg nie jest drogi, ponadto niesie za sobą same zalety, przede wszystkim znacznie zwiększa możliwość odnalezienia zaginionego kota.

Jeśli chcesz mieć swojego pupila pod stałą kontrolą, możesz zainwestować w specjalne obroże z lokalizatorem GPS. Takie akcesorium wskaże Ci miejsce pobytu kota w czasie rzeczywistym, również z dokładnością do 1 metra. Do obsługi obroży wystarczy Ci smartfon z dedykowaną aplikacją.

Dowiedz się również: „Kiedy i na jakie choroby zaszczepić mruczka”.