Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czy kota można kąpać i jak to zrobić?

jak-wykapac-kota

Czy kota można kąpać?

Czy kota można kąpać – to pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów tych zwierzaków. Otóż można, ale w określonych sytuacjach i niezbyt często. Warto pamiętać, że koty same potrafią zadbać o swoją higienę, dzięki doskonale przystosowanym do tego językom. Pokryte są one specjalnymi wypustkami (nazywanymi brodaweczkami), które ułatwiają pielęgnację futra, w tym ściąganie z sierści:

  • brudu,
  • zanieczyszczeń,
  • pasożytów.

Kiedy kąpać kota?

Specjalne czynności pielęgnacyjne wymagane są głównie wtedy, gdy pupil poważnie się pobrudzi, np. błotem lub gęstą, lepką cieczą. Wskazaniem do kąpieli może być także obecność na skórze zwierzęcia pasożytów lub insektów, np. pcheł.

 

Kąpiel kota może okazać się niezbędna również wtedy, gdy:

 

  • przygotowujesz kota do wystawy (koty wystawowe kąpie się z reguły na 7 dni przed wydarzeniem);
  • wiek lub zdrowie zwierzaka uniemożliwiają mu samodzielne dbanie o higienę;
  • pupil ma skołtuniałą sierść (dotyczy ras długowłosych, takich jak np. kot perski czy maine coon).

 

Pierwsza kąpiel kota – jak się przygotować?

Jak wykąpać kota pierwszy raz? Pierwsza kąpiel kota może być stresującym przeżyciem zarówno dla samego zwierzęcia, jak i właściciela, dlatego najważniejsze jest to, aby stopniowo oswajać futrzaka z wodą.

Istotnym krokiem jest zakup akcesoriów do pielęgnacji, w tym:

  • miękkiego ręcznika,
  • maty (zapobiegającej ślizganiu się pupila w wannie),
  • właściwych preparatów do pielęgnacji (unikaj stosowania kosmetyków dla ludzi!).

Czym można myć kota?

Odpowiedź na pytanie, czy można kąpać kota w szamponie dla ludzi, jest jednoznaczna: nie, nie można. Skóra zwierząt jest bardziej delikatna od ludzkiej, ma też inne pH, przez co źle dobrany preparat może wyrządzić wiele szkód, łącznie z reakcją alergiczną i podrażnieniem.

Kąpanie kota powinno odbywać się przy wykorzystaniu specjalnych preparatów, które znajdziesz w sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych. Najlepiej sięgnąć po szampon i odżywkę dla kotów zawierające naturalne składniki pochodzenia roślinnego.

czy-kota-mozna-kapac

Jak wykąpać kota? O tym pamiętaj!

Jak kąpać kota we właściwy sposób? Woda powinna mieć około 38 stopni, czyli temperaturę odpowiadającą jego ciału. Kota nie powinno się myć pod bieżącą wodą, najlepiej użyć np. dzbanka i powoli spłukać pianę z jego sierści. Po kąpieli kota należy zawinąć w ręcznik i dokładnie wysuszyć sierść. Unikaj używania suszarki! Przez następnych kilka godzin pilnuj, aby kot nie wychodził na zewnątrz i nie był narażony na przeciąg – w przeciwnym razie może się przeziębić.

Wiesz już, jak wykąpać kota i w jakich sytuacjach najlepiej wykonać tę czynność w przypadku dorosłych czworonogów. Jednak czy małe koty można kąpać tak samo jak duże? Zasady dotyczące pielęgnacji w obu przypadkach są dokładnie takie same, a im wcześniej przyzwyczaisz futrzaka do wody, tym łatwiej w przyszłości będzie Ci go umyć. Pamiętaj jednak, aby podczas kąpieli woda nie sięgała wyżej niż do połowy łap kotka. Świetnie sprawdzi się tu miska.

Warto dodać, że niektóre rasy kotów (szczególnie sfinks) dobrze znoszą kontakt z wodą – inne natomiast mogą reagować stresem, zwłaszcza gdy to ich pierwsza kąpiel w życiu. Aby kot czuł się bezpiecznej podczas kąpieli, możesz w międzyczasie go głaskać i podawać ulubione przysmaki.

Poznaj również najważniejsze zasady dotyczące czesania kota przed i po kąpieli: "Czesanie kota: czy to w ogóle potrzebne?"