Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Test Campbella: zrób prosty test psa i poznaj jego charakter!

test-campbella

Na czym polega test psa według Campbella?

Opracowany w 1975 roku test behawioralny Campbella ma pomóc rozpoznać cechy charakteru psa. Składa się on z pięciu prób i jest całkowicie bezpieczny dla zwierzaka.

Test psa polega na prostych, niewymagających sprzętu zadaniach, które mają sprawdzić:

 • umiejętność nawiązywania kontaktu;
 • chęć towarzyszenia człowiekowi;
 • akceptację dyskomfortu;
 • akceptację dominacji;
 • reakcję na podnoszenie.

Podczas każdej czynności zwierzę może zareagować na kilka sposobów, którym przypisane są odpowiednie numery. Po zakończeniu testu dla psa analizuje się, która opcja pojawiała się najczęściej i porównuje wyniki z opisem charakteru zwierzaka.

test-psa

Przygotowanie do testu Campbella

Test charakteru psa przeprowadza się, gdy szczeniak ma 6-8 tygodni. Zadbaj wtedy o to, żeby w pobliżu nie było żadnych rozpraszaczy takich jak: inne zwierzęta, zabawki, telewizor, jedzenie. Ważne też, by w teście dla psa uczestniczyła osoba, której zwierzę nie zna. Pozwoli to na uzyskanie bardziej obiektywnych i miarodajnych wyników.

Najczęściej test ten jest wykonywany przed hodowców, którzy obserwują charakter szczeniaka od pierwszych dni jego życia. Dzięki temu mogą oni lepiej doradzić przyszłemu właścicielowi w wyborze odpowiedniego psa.

Jak przeprowadzić test behawioralny dla psa?

Zadanie nr 1  

Ustaw szczeniaka na ziemi i odejdź od niego na ok. 2 m, a następnie zacznij go do siebie przywoływać cmokaniem lub klaskaniem w dłonie. Możliwe reakcje to te, gdy pies:

 1. podchodzi od razu, skacze, podgryza;
 2. podchodzi od razu, daje łapę;
 3. idzie od razu, z podkulonym ogonem;
 4. waha się i podchodzi niepewnie;
 5. nie rusza się z miejsca.

Zadanie nr 2

Powoli oddalaj się od szczeniaka, nie zachęcając go do podążania za Tobą. Pies:

 1. odważnie idzie do nogi, podgryza, łapie nogawki;
 2. idzie, ale nie zaczepia w żaden sposób;
 3. podąża z podkulonym ogonem;
 4. podąża z ociąganiem, waha się, podkula ogon;
 5. odchodzi w swoją stronę.

Zadanie nr 3

Delikatnie połóż szczeniaka na plecach i przytrzymaj go otwartą dłonią przez 30 sekund. Obserwuj, czy zwierzę:

 1. gwałtownie się broni, gryzie;
 2. próbuje się uwolnić, ale nie gryzie;
 3. broni się, ale po chwili się uspokaja;
 4. nie broni się, liże po rękach.

Zadanie nr 4

Kucnij obok psa, głaszcz go od karku do ogona, a następnie przytrzymaj dłoń na grzbiecie przez 30 sekund. Następnie przyglądaj się, czy szczeniak:

 1. skacze, wyrywa się, gryzie, warczy;
 2. skacze, wyrywa się;
 3. wyrywa się, ale po chwili uspokaja się i liże po rękach;
 4. odwraca się na grzbiet i liże po rękach;
 5. ucieka, unika kontaktu.

Zadanie nr 5

Delikatnie podnieś psa i przytrzymaj go nisko nad ziemią przez 30 sekund. Zwierzę:

 1. gwałtownie się broni, wyrywa, warczy;
 2. zdecydowanie się broni, ale nie warczy;
 3. broni się, ale po chwili uspokaja się, liże ręce;
 4. nie broni się, liże ręce.

W przypadku zadań nr 3 i nr 5 wymienione są tylko cztery opcje, ponieważ pies nie ma możliwości odejść lub zignorować sytuację.

Jak rozpoznać charakter szczeniaka na podstawie testu?

Po przeprowadzeniu wszystkich prób i przeliczeniu wyników możesz ocenić, jakie cechy charakteru psa dominują u Twojego zwierzaka. To z kolei pozwoli Ci na wstępne ustalenie jego potrzeb wychowawczych.

Warto również poznać „Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu”.

Jeśli wśród reakcji Twojego psa dominowały te zakodowane jako „1”, oznacza to, że ma on dominujący charakter ze skłonnością do agresji. Z tego powodu na pewno nie sprawdzi się on w rodzinie z dziećmi. Taki zwierzak potrzebuje doświadczonego przewodnika, który będzie wobec niego konsekwentny. Szczeniak z takim wynikiem, w przyszłości będzie świetnym stróżem, psem obronnym, a nawet pomocnikiem policji.

Przewaga zachowań z numerem „2” również oznacza dominujący charakter, chociaż pies będzie łatwiejszy do tresowania niż pierwszy typ. Przy doświadczonym właścicielu sprawdzi się on jako pies domowy, jednak lepiej będzie funkcjonował w rodzinie bez dzieci.

Większość reakcji numer „3” charakteryzuje psa zrównoważonego, który doskonale dostosuje się do każdych warunków. Z tego powodu świetnie sprawdzi się przy dzieciach. W przyszłości szczeniak wyrośnie na odważnego i samodzielnego, a przy tym nieagresywnego pupila.

Zachowania oznaczone jako „4” oznaczają typ uległy i podporządkowany. Chociaż zwierzę będzie cierpliwe i spokojne, może być również lękliwe. Taki pies potrzebuje równie łagodnego opiekuna, który będzie rozsądnie stosował metody pochwał i nagród.

Psy niezależne i wycofane można rozpoznać po zachowaniach oznaczonych numerem „5”. Mają one mało pewności siebie i są bojaźliwe, co może powodować agresję. Są również nieprzewidywalne. Potrzebują łagodnego, dojrzałego emocjonalnie opiekuna, a ich rozwój powinien być nastawiony na socjalizację i oswajanie z lękami.

Test Campbella to nie wyrocznia!

Do testów dla psa zawsze warto jednak podchodzić z pewną rezerwą i świadomością prawdopodobieństwa nieuzyskania miarodajnych wyników. Zachowanie psa może być uzależnione od nastroju, złego samopoczucia, a nawet tego, czy jest głodny. Chociaż test Campbella pomaga rozpoznać pewne psie skłonności, to najlepiej poznasz cechy charakteru psa, po prostu spędzając z nim czas.