Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak często karmić kota?

jak-czesto-karmic-kota

Zdrowa rutyna, czyli regularność posiłków

Dieta wolno żyjących kotów może składać się nawet z kilkunastu posiłków dziennie. Same polują na swoje jedzenie, a zdobycze zwykle są małe, dlatego taka liczba nie powinna dziwić. Zupełnie inaczej powinno wyglądać to u udomowionych czworonogów. To właściciel musi zadbać o ilość, częstotliwość i skład posiłków, co wymaga nie tylko umiejętności zweryfikowania jakości karmy dla kota, ale również obserwacji swojego pupila.

W życiu kotów domowych bardzo ważna jest rutyna w kwestii regularności posiłków. Dzięki temu Twój pupil zyskuje poczucie bezpieczeństwa, co redukuje stres i korzystnie wpływa na jego zdrowie. Ustalone godziny jedzenia pomagają też utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę, dostosowaną do potrzeb zwierzęcia.

To, jak często trzeba karmić kota, zależeć będzie m.in. od jego:

  • wieku,
  • wagi,
  • aktywności ruchowej,
  • stanu zdrowia,
  • przebytych zabiegów.

Aby jak najlepiej zadbać o Twojego kota, możesz skonsultować jego indywidualny plan żywieniowy z weterynarzem.

Jak często karmić kociaka?

Nowo narodzone kocięta spożywają mleko matki. Instynkt i głód same podpowiadają im, kiedy powinny zjeść. W wyjątkowych przypadkach, jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, kocim niemowlętom należy podawać preparat mlekozastępczy za pomocą pipety lub małej butelki. Dopiero, mniej więcej po czterech tygodniach, można zacząć podawać im specjalną karmę dla kociąt.

Żołądki młodych kotów są nadal bardzo małe, dlatego serwowane im porcje siłą również nie powinny być zbyt dużej objętości. Posiłki warto rozłożyć nawet na sześć porcji w ciągu dnia. Do diety można powoli włączać już małe ilości mięsa, zarówno gotowanego, jak i surowego, na przykład 3 razy w ciągu tygodnia.

jak-czesto-karmic-kota-domowego

Karmienie kota – jak często powinno jeść dorosłe zwierzę?

Koty osiągają dojrzałość płciową ok. ósmego miesiąca życia, natomiast za w pełni dorosłe można uznać półtoraroczne zwierzę. To właśnie na tym etapie powinna zostać ustalona optymalna dieta dla Twojego pupila.

Jak często karmić kota domowego? Przeciętne osobniki, tzn. zdrowe, ważące ok. 4 kg, o umiarkowanej aktywności ruchowej, powinny jeść mniej więcej 4-5 posiłków dziennie. Liczba ta może jednak różnić się w zależności od preferencji kota. Niektórym wystarczą na przykład tylko trzy „dania”.

Kot senior

Jak wspomnieliśmy, na częstotliwość posiłków mają wpływ m.in. wiek i stan zdrowia. Wraz z wiekiem (od ok. 7 roku życia), zwalnia praca metabolizmu kota i spada zapotrzebowanie kaloryczne spożywanych posiłków. Miej to na uwadze podczas karmienia pupila, ponieważ w tym okresie jest on szczególnie narażony na przybieranie na wadze.

Koty chore

Chorujące zwierzęta często tracą apetyt i nie chcą jeść tak dużo posiłków. Kontroluj ich wagę i omów szczegóły diety z weterynarzem. Z kolei koty po sterylizacji mogą bardzo szybko przybierać na wadze, co może odbić się na ich stanie zdrowia. Ogranicz ilość spożywanych przez nie kalorii (wybierz specjalną karmę o mniejszej kaloryczności) i dopilnuj, by Twój pupil nie podjadał między posiłkami.

Koty po sterylizacji

Twój kot mimo regularnych posiłków wciąż jest głodny? Tak dzieje się najczęściej w przypadku kotów, które przeszły zabieg sterylizacji lub kastracji. W wyniku zmian w ich organizmie może wzrastać apetyt, a jednocześnie zwalniać metabolizm. W tym przypadku również rozważ podawanie kotu pełnoporcjowej karmy o niższej kaloryczności.

Kiedy podawać kotu suchą, a kiedy mokrą karmę?

Ważne jest, żeby urozmaicać poszczególne posiłki kota i stosować karmę suchą i mokrą. Pamiętaj, by pokarm mokry zawierający mięso stanowił większość diety. Można podawać go kotu na przykład na śniadanie i kolację. Z kolei sucha karma będzie pełnić funkcję mniejszych posiłków i przekąsek w ciągu dnia. Nawet jeśli zdecydujesz się karmić kota wyłącznie pokarmem mokrym, rozdzielaj dzienną porcję jedzenia na kilka mniejszych posiłków.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów karm i ich zalet, zajrzyj do artykułu „Czym karmić kota? Karma sucha kontra mokra”.

Przykładowe dzienne menu kota może wyglądać następująco:

  1. Rano, tuż po wstaniu – pół saszetki karmy mokrej
  2. Rano, przed wyjściem do pracy – pierwsza porcja suchego pokarmu
  3. Po południu – pół saszetki karmy mokrej
  4. Wieczorem – ostatnia porcja suchej karmy.

Jakich błędów unikać przy karmieniu kota?

W prawidłowej diecie ważna jest nie tylko kwestia, jak często karmić kota. Właściciele tych futrzaków powinni również wystrzegać się kilku powszechnie spotykanych grzeszków.

Przede wszystkim nie należy podawać pupilowi własnego jedzenia. Jeśli nauczysz zwierzę, że zawsze dostanie coś z Twojego talerza, trudno będzie Ci go tego oduczyć. Pamiętaj, że wiele produktów może mu zaszkodzić.

Dużym błędem jest też nakładanie zbyt dużych porcji do miski oraz stały dostępu do pokarmu. Kotu obce jest pojęcie umiaru, przez co niekontrolowany, będzie narażony na przejedzenie i nadwagę.

Jeśli posiadasz więcej niż jedno zwierzę, nie stawiaj wszystkich misek blisko siebie. Naturalną reakcją kota jest obrona własnego terytorium. Jeśli poczuje się on zagrożony, zestresuje się i łapczywie pochłonie swoją porcję pokarmu. Może również spróbować podkradać nie swoje jedzenie. Warto więc kształtować u niego dobre nawyki żywieniowe już u małych kociąt.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak często karmić kota domowego, nie jest jednoznaczna, składa się na nią bowiem wiele czynników. Warto obserwować reakcje zwierzęcia na dany pokarm i częstotliwość podawania. Możemy również zasięgnąć porady weterynarza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dieta pupila jest właściwa.