Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

5 faktów o odrobaczaniu kota, które musisz znać!

jak-czesto-odrobaczac-kota

Dlaczego należy odrobaczać kota?

Koty – podobnie jak i ludzie - są narażone na zarażenie różnego rodzaju pasożytami. U młodych kociąt może nastąpić to na przykład przez ssanie mleka od zarażonej matki. Starsze osobniki mogą złapać je np. poprzez kontakt z zanieczyszczoną glebą lub zjedzenie surowego mięsa. Wśród szkodników atakujących koci organizm znaleźć można m.in.:

  • tasiemce,
  • glistę kocią,
  • pasożyty z grupy pierwotniaków.

Jak łatwo się domyślić, zarobaczenie często prowadzi do problemów zdrowotnych. Zarażony pupil może cierpieć na biegunkę, wymioty, utratę apetytu i spadek energii. Nie zawsze jednak występują objawy widoczne gołym okiem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne odrobaczanie kotów.

Na czym polega odrobaczanie?

Chociaż nazwa zabiegu brzmi dość nieprzyjemnie, w rzeczywistości jest on bardzo prosty i nieinwazyjny. Odrobaczanie umożliwiają dostępne na rynku specjalne tabletki, pasty oraz preparaty spot-on.

Tabletki i pasty podaje się doustnie. Łatwym sposobem jest ukrycie leku (pokruszonej pastylki albo pasty) w mokrej karmie. Niestety, niektóre koty od razu wyczują nieprzyjemny smak i szerokim łukiem ominą tak przygotowane jedzenie. Część pupili może być nawet agresywna i nie pozwoli wsadzić tabletki do swojego pyszczka. Dlatego zastanawiając się nad tym, czym odrobaczyć kota, warto uwzględnić charakter Twojego pupila.           

Alternatywą, która sprawdzi się w przypadku każdego kota, jest preparat spot-on. Lek w postaci kropli aplikuje się zewnętrznie, nakładając odpowiednią jego ilość na kark zwierzęcia. Często preparat działa jednocześnie jako środek przeciwko wszom. Jest wtedy nieco droższy.

Kiedy odrobaczyć kota po raz pierwszy?

Pierwsze odrobaczanie w życiu pupila wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobrze, jeśli masz pewność co do dokładnego wieku zwierzęcia — ułatwi Ci to podjęcie decyzji, kiedy odrobaczyć kota. Pierwsza aplikacja leku powinna zostać przeprowadzona trzy lub cztery tygodnie po narodzinach, a kolejne — co 2 tygodnie, aż do momentu odstawienia od mleka matki. Podawaj kotu środki odrobaczające co miesiąc, mniej więcej do szóstego miesiąca życia.

Zadbaj również o zdrowie matki kociąt. Jak to zrobić wyjaśniamy w artykule Ciąża u kota: jak dbać i jak karmić przyszłą kocią mamę?”. To właśnie od niej mogą zarazić się jej dzieci, będąc jeszcze w brzuchu lub pijąc mleko matki. Z tego względu zadbaj o ochronę przed pasożytami — pod koniec ciąży oraz jednokrotnie podczas karmienia, najlepiej w tym samym czasie, co pierwsze odrobaczanie młodych.

Jak często odrobaczać kota?

Decyzja, jak często odrobaczać kota, zależeć będzie między innymi od tego, czy jest on wypuszczany na zewnątrz. Zwierzę domowe które nie wychodzi z domu, ma zdecydowanie mniejsze szanse na złapanie pasożytów. Nie jest więc konieczne zbyt częste odrobaczanie, co nie znaczy jednak, że można zapomnieć o profilaktyce. Regularne kontrole u weterynarza oraz podawanie preparatu raz na pół roku zapewnią zdrowie i bezpieczeństwo Twojemu pupilowi.

Jak często odrobaczać kota wychodzącego? Rób to raz na około 3 miesiące. Oczywiście, jeśli zauważysz niepokojące objawy, które mogą oznaczać zarażenie pasożytem, nie czekaj i od razu zaaplikuj lek.

Walka z pasożytami a zdrowie kota

Zanim zdecydujesz, kiedy odrobaczyć kota, weź także pod uwagę inne problemy zdrowotne pupila. Przed podaniem jakichkolwiek środków warto skonsultować się z weterynarzem na temat przeciwwskazań, na przykład alergii. Jeśli Twój zwierzak źle reaguje na dany produkt czy składnik, spróbuj znaleźć dla niego odpowiedni zamiennik.

kiedy-odrobaczyc-kota

Warto też uwzględnić harmonogram szczepień. Jeśli Twój kot faktycznie ma pasożyty, koniecznie odrobacz go co najmniej tydzień przed zaszczepieniem. Zarażone zwierzę ma bowiem osłabiony układ odpornościowy, co może utrudnić prawidłowe przyjęcie się szczepionki.

Wiesz już, dlaczego, kiedy i jak często należy odrobaczać kota. Pamiętaj jednak, że tu kluczowa jest znajomość informacji na temat pupila, m.in. jego wiek czy data następnego szczepienia. Ważna jest także obserwacja zachowania zwierzaka i konsultacja z weterynarzem — produkt na odrobaczanie może okazać się alergizujący dla Twojego kota.