Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu

rozwoj-szczeniaka-tydzien-po-tygodniu

Etapy rozwoju psa: od narodzin do dorosłości

Noworodek (pierwsze 2 tygodnie od momentu narodzin)

W tym czasie życie szczeniąt kręci się wokół matki. Rodzą się one głuche i ślepe. Na ogół pomiędzy 10. a 14. dniem osesek otwiera oczy. Postrzegany nimi świat jest bardzo niewyraźny. To sprawny zmysł węchu umożliwia szczeniętom odszukanie matki, która je karmi, myje i ogrzewa swoim ciałem.

Ten etap rozwoju psów sprowadza się głównie do jedzenia i spania. Twoim zadaniem jako opiekuna jest karmienie matki i dbanie, by jej i potomstwu nie dokuczało zimno. Psiaki po urodzeniu nie mają rozwiniętej termoregulacji.

Etap przejściowy (2 - 4 tydzień życia)

Po ukończeniu 2 tygodnia życia rozwój psów zyskuje większą dynamikę. Przybywa im siły, ich mięśnie są trochę lepiej rozwinięte. Ruchy pełzające stopniowo zastępowane są przez te czworonożne.

Około 21 dnia życia otwierają się kanały słuchowe u piesków. Widziany przez nie obraz powoli nabiera kształtów i kolorów.

Szczenięta jedzą do woli, czasem nawet 6-12 razy na dobę. Zdarza się tak, że suczka nie ma wystarczającej ilości pokarmu, by wyżywić cały miot. W takiej sytuacji możesz dokarmiać młode mlekiem w proszku.

Etap przebudzenia zmysłów (3 - 4 tydzień życia)

Rozwój szczeniaków wkracza na wyższy — bardziej czujny i świadomy — poziom. Coraz baczniej obserwują one otoczenie, reagują na odgłosy, zapachy, obrazy. Zaczynają się pierwsze zabawy psiaków, machanie ogonkiem, podgryzanie ząbkami, poszczekiwanie, warczenie.

Miesięczne pieski są już gotowe, by lepiej zaznajomić się ze swoimi opiekunami, ale to kontakt z psią rodziną ma dla nich największą wartość. To od niej szczeniaki uczą się czystości, wchodzenia w interakcje z psami.

Na tym etapie rozwoju psów główne pożywienie nadal stanowi mleko matki. Mimo to psiaki wykazują coraz większe zainteresowanie „dorosłym” jedzeniem. Około 3 - 4 tygodnia życia możesz zacząć włączać do ich diety stały pokarm np. suchą karmę dla szczeniąt. Początkowo powinna być ona zwilżona wodą, by była lepiej przyswajalna dla maluchów.

To dobry moment na przeprowadzenie pierwszego odrobaczania. Odporność przekazana młodym przez matkę wraz z mlekiem powoli przestaje działać. 

Etap socjalizacji szczeniaka (4 - 12 tydzień życia)

Rozwój szczeniaków z tygodnia na tydzień jest coraz bardziej intensywny. Po 4 tygodniu życia ich zmysły są już w pełni wyostrzone. Coraz mniej czasu spędzają one na spaniu, załatwiają się dosyć regularnie.

U 6-tygodniowego psiaka do cyklicznego odrobaczania powinny dołączyć także szczepienia.

Ok. 7-8 tygodnia pieski mają już wykształcone wszystkie zęby mleczne, są więc w pełni gotowe na dietę składającą się z pełnowartościowych posiłków. Należy podawać je o stałych porach, 4 razy dziennie.

Całkowite odstawienie od mleka matki symbolicznie wyznacza początek nowego etapu rozwoju szczeniaka – samodzielności, poznawania ludzi i budowania z nimi więzi.

To dobry moment, by zacząć uczyć psiaka czystości poza domem. Jest on także w stanie przyswoić i wykonać proste komendy.

Etapy-rozwoju-psa

Etap dorastania psa (3 - 4 miesiąc życia)

Psiaki w tym wieku lubią się buntować. Trzeba poświęcać im dużo czasu, trenować z nimi wytrwale, a za każde pożądane zachowanie nagradzać pieszczotami lub psimi smakołykami.

U 4-miesięcznych psów pojawiają się stałe zęby. Bolesność dziąseł odreagowują one, gryząc wszystko, co znajdą w swoim otoczeniu.

Dojrzewanie psa (6 - 18 miesiąc życia)

Na tym etapie rozwoju psa normuje się jego wzrost i waga. Nadal zachowuje się on jak beztroski szczeniak, ale wygląda już jak dorosły osobnik. U niewykastrowanych i niewysterylizowanych osobników zaczynają pojawiać się zachowania seksualne. Suczki w tym wieku dostają pierwszej cieczki.

Okres dojrzałości (18 - 24 miesiąc życia)

Przyjmuje się, że u psów, które przekroczyły 18 miesiąc życia można mówić o pełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej.

To czas, w którym należy przestawić podopiecznego na karmę dla dorosłego psa. Jeśli istnieje taka potrzeba, trzeba kontynuować trening. Warto jednak mieć na uwadze, że charakter psa jest już ukształtowany. Jeśli nie uda się spełnić założonych celów, korzyścią będzie czas spędzony z pupilem.

Może zainteresuje Cię artykuł: „Jak oduczyć psa skakania?”.