Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zmiana karmy u psa – jak zrobić to dobrze?

jak-wprowadzić-psu-nową-karmę

Kiedy zmienić karmę psu?

Wśród najważniejszych okoliczności, w których właściciele psów powinni zdecydować się na zmianę diety swoich podopiecznych, należy wymienić:

  • przejście do kolejnej grupy wiekowej,
  • nietolerancję lub alergię pokarmową,
  • chorobę,
  • przebyty zabieg kastracji lub sterylizacji,
  • ciążę i okres karmienia szczeniąt,
  • chęć poprawienia jakości żywienia pupila.

Wybór nowej karmy należy dostosować do wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia i aktualnych potrzeb. Małe psiaki potrzebują pożywienia, które dostarczy im dużo energii oraz wzmocni ich odporność. Może to być sucha karma dla szczeniaków z jagnięciną i łososiem zawierająca aż 73% białka pochodzenia zwierzęcego. Będzie ona dobrym wyborem także dla suczek szczennych i karmiących.

Kiedy zmienić karmę szczeniakowi?

Przyjmuje się, że do procesu przestawienia psiego malucha na nowy „dorosły”, mniej kaloryczny pokarm należy przystąpić, gdy osiągnie on wiek:

  • 6-12 miesięcy w przypadku psów ras miniaturowych, małych i średnich,
  • 12-15 miesięcy w przypadku psów ras dużych,
  • 18-24 miesięcy w przypadku psów ras olbrzymich.

Kolejna zmiana diety powinna nastąpić, gdy pies osiągnie wiek ok. 7-8 lat. Na tym etapie lepiej będzie służyła mu karma dla seniora o niskiej kaloryczności, łagodna dla układu trawiennego. Takie jedzenie sprawdzi się również u psów po zabiegu kastracji lub sterylizacji, u których zmiany hormonalne doprowadziły do spowolnienia metabolizmu.

Jak zmienić psu karmę bez podrażniania jego żołądka?

Wszelkie modyfikacje dotyczące sposobu żywienia psa wymagają od opiekuna czujności i cierpliwości. Zwierzaki nie potrafią zwerbalizować swoich odczuć w stosunku do pożywienia. Można jedynie śledzić ich reakcje i wyciągać wnioski.

Czym jest metoda 7-dniowa?

Jeśli chodzi o zmianę karmy u psa, najlepsze efekty daje metoda 7-dniowa. Chodzi w niej o stopniowe przyzwyczajanie organizmu psa do nowego jedzenia.

Przez pierwsze dwa dni należy mieszać nową karmę z tą podawaną zwierzęciu dotychczas w proporcji 25% do 75%. Przez kolejne dwa dni trzeba serwować psu obie karmy wymieszane w proporcji pół na pół. Dwa następne dni powinny przebiegać pod znakiem przewagi nowej karmy (proporcja 75% do 25%). Ostatniego dnia należy podawać mu tylko nową karmę i bacznie obserwować jego zachowanie.

Tydzień to optymalny czas na przestawienie czworonoga z jednego rodzaju pożywienia na inny. Warto wspomnieć, że znaczenie w całym tym procesie ma również, jakiego rodzaju jest to zmiana.

Zmiana-karmy-u-psa,

W przypadku, gdy nowym jedzeniem dla psa ma być mokra karma, nie powinno być problemów. Gorzej, jeśli musi on przestawić się na granulki, które są twardsze, mniej aromatyczne. Żeby ułatwić mu przystosowanie, możesz podawać mu suchą karmę z kilkoma kroplami oleju łososiowego, który trochę ją zmiękczy. Możesz także skropić granulki wodą.

Biegunka u psa po zmianie karmy: co zrobić?

Niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego towarzyszące zmianie karmy u psa są dosyć częste. Mowa jest głównie o biegunce. Czasem pojawia się ona, gdy nowy pokarm został wprowadzony z dnia na dzień. Psi układ trawienny szybko przyzwyczaja się do konkretnego rodzaju pożywienia. Każda innowacja na tym polu może wywołać jego „sprzeciw”.

Biegunka występuje również w sytuacjach, gdy pies zamiast gorszego jedzenia otrzymał wartościową karmę obfitującą w rozmaite, cenne z punktu widzenia jego zdrowia składniki. Czasem stanowi ona reakcję na odstawienie karm zbożowych.

Jeśli w trakcie przestawiania na nowy pokarm u Twojego psa wystąpi biegunka, zamiast jedzenia podaj mu jedynie wodę. O ile nie będzie ona utrzymywała się dłużej, niż jeden dzień, nie ma powodów do niepokoju. Nie powracaj do starej karmy. Po unormowaniu się stanu zdrowia pupila podaj mu nowy pokarm.

Gdy uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego będą utrzymywały się dłużej, udaj się z psem do lecznicy. Być może jest on uczulony na nową karmę, a może to symptom jakiejś choroby. Konieczne będą badania i konsultacja ze specjalistą.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: „Biegunka u psa – czy to groźne?”.