Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

jak-nauczyc-kota-korzystac-z-kuwety

Nie będziemy ukrywać, że nauka nowych umiejętności najłatwiej przebiega wśród młodych osobników. W przypadku korzystania z kuwety sprawa ma się jednak inaczej. Koty wyróżnia bowiem instynktowna potrzeba zakopywania własnych odchodów, dlatego nawet dojrzały zwierzak, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z kuwetą i kupnym żwirkiem, nie powinien mieć żadnych problemów z ich wykorzystaniem.

Mimo wszystko warto zorganizować kocią toaletę w taki sposób, by korzystanie z niej nie sprawiało kotu – czy to dorosłemu, czy zaledwie kilkunastotygodniowemu kocięciu – nawet najmniejszych trudności. W tym celu dobrze dopasować do kocich wymagań (a zwłaszcza rozmiarów) wszelkie związane z nią akcesoria.

Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?

Podstawą jest wybór kuwety. W sklepach znajdziesz te najprostsze, kuwety otwarte, jak i zamknięte, a nawet w pełni zautomatyzowane, kuwety samoczyszczące się. Jako pierwszą kuwetę, zwłaszcza dla młodego kociaka, warto wybrać jednak model najbardziej podstawowy.

Najlepiej sprawdzi się kuweta otwarta, której rozmiar zapewni czworonogowi swobodę ruchów. Jeśli w Twoim domu zawita młody kot, upewnij się, że kuweta ma odpowiednio niskie brzegi – w przeciwnym przypadku zwierzę będzie miało problemy z wdrapywaniem się do niej.

Dopiero po jakimś czasie, kiedy pupil zadomowi się w Twoim domu, możesz spróbować wymienić kuwetę na większą i zamkniętą, która z jednej strony zapewni mu więcej intymności, a z drugiej lepiej wpasuje się w wystrój Twojego mieszkania.

jak-nauczyc-kota-załatwiac-sie-do-kuwety

Właściwy model to nie wszystko. Istotna jest także odpowiednia liczba kuwet. Przyjmuje się, że na jednego kota powinna przypadać minimum jedna kuweta plus dodatkowa, na wszelki wypadek. Jeśli w Twoim domu zamieszka zatem parka kociąt, powinieneś wyposażyć się w dwie, a nawet trzy kuwety. Oczywiście to tylko teoria – najlepiej przetestować wszystkie możliwości i postawić na tę, która najbardziej przypadnie Wam (Tobie i Twoim pupilom) do gustu.

Odpowiedni żwirek dla kota

Przed laty dostępny był jedynie zwykły piasek. Dzisiaj na rynku znajdziesz żwirki wykonane z rozmaitych surowców. Do najpopularniejszych należą bentonitowe, drewniane i silikonowe. Jakie są zalety poszczególnych rodzajów?

  • Żwirek bentonitowy – jest bez wątpienia najtańszy; wymaga sprzątania każdorazowo po kociej wizycie w kuwecie.
  • Żwirek silikonowy – droższy od poprzednika, ale wygodniejszy w użyciu dla człowieka, jako że konieczne jest usuwanie jedynie stałych odchodów (żwirek wchłania mocz i zapach, dlatego wymienia się go w całości co jakiś czas).
  • Żwirek drewniany – najdroższy, ale najbardziej naturalny z dostępnych na rynku żwirków.

Dobrze wypróbować każdego rodzaju żwirek i sprawdzić, który najbardziej spodoba się kotu. Istotna jest nie tylko struktura, ale i zapach, który może okazać się drażniący dla Twojego pupila. W takim przypadku kot bez wątpienia odmówi korzystania z kuwety.

To jednak wciąż nie wszystko. Ucząc kota korzystania z kuwety, musisz wziąć pod uwagę także jej odpowiednie ulokowanie w mieszkaniu.

Gdzie najlepiej postawić kocią kuwetę?

Najważniejsze, by kot posiadał stały dostęp do kuwety. Nie może być ona ustawiona w zamkniętym pomieszczeniu czy skrytce. Najlepiej umieścić ją w spokojnym miejscu, odpowiednio oddalonym od pozostałych „kocich stref”, w których zwierzę spożywa posiłki czy najczęściej odpoczywa.

Zasady te nie muszą zostać wprowadzone od razu. W pierwszych dniach, kiedy dopiero uczysz kota korzystać z kuwety, możesz ją ustawić w innym miejscu. Początkowo też możesz wykorzystać do nauki większą liczbą kuwet i z czasem rezygnować z kolejnych.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak już wiesz, higiena leży w kociej naturze. Kocięta uczą się jej zwykle od matki. Te, którym nie było to dane, działają zazwyczaj czysto instynktownie. Nie można jednak zapominać o roli człowieka – jeśli zostaniesz opiekunem kociaka, to od Ciebie będzie zależeć, jak szybko opanuje on korzystanie z kuwety.

Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim musisz kota powiadomić o jej istnieniu – jak tylko zwierzę pojawi się w Twoim domu, pokaż mu, gdzie znajduje się jego kuweta. Najlepiej od razu delikatnie umieść w niej kota, przegrzeb żwirek palcem, zachęcając kota do tego samego.

Kolejnym krokiem jest przenoszenie kota do kuwety każdorazowo po jego przebudzeniu lub w sytuacjach, kiedy swoim zachowaniem da Ci znać, że potrzebuje się wypróżnić. Kiedy już kotu uda się załatwić w kuwecie, pamiętaj, by go nagrodzić. Sprawdzi się słowna pochwała, pieszczota lub koci smakołyk (dostosowany do wieku kota!).

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – tego unikaj!

Tego typu nauka zwykle nie trwa długo. Najpewniej kociak zaskoczy Cię, jak szybko pojął nowe zasady i już pierwszego wspólnego dnia nie będzie miał żadnych problemów z toaletą. Mimo wszystko mogą mu się przytrafiać drobne pomyłki. W takich sytuacjach kluczowe jest właściwe zachowanie opiekuna.

W przypadku nieodpowiedniej reakcji, takiej jak krzyk czy karanie kota, możesz nieświadomie utrwalić w nim niepożądane zachowanie. Kot zacznie kojarzyć załatwianie potrzeb fizjologicznych z silnym stresem, co przełoży się na niechęć do korzystania z kuwety.

Bez względu na tempo, w jakim kot będzie przyswajał nowe nauki, musisz uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Tylko w spokojnej, pełnej zrozumienia atmosferze, kot pojmie, jakiego zachowania od niego oczekujesz.

Nauka kota korzystania z kuwety to nie wszystko. Jeśli planujesz zaprosić do swojego domu nowego czworonoga, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu i sprawdź, jak przygotować wyprawkę dla kota!