Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Agility – zadbaj o aktywność psa. Sprawdź, jak samodzielnie stworzyć tor przeszkód dla psa

Czym-jest-agility

Czym jest agility?

Agility to z języka angielskiego „zwinność” i to ona gra główne skrzypce w tym znanym na całym świecie sporcie kynologicznym. Agility, jako dyscyplina, polega na pokonywaniu przez psa serii różnorodnych przeszkód. Liczy się jednak nie tylko szybkie ukończenie toru, ale i odpowiednia kolejność wykonywanych ćwiczeń i zgodność z komendami właściciela.

Sport ten wymaga zatem nie tylko psiej sprawności, ale i posłuszeństwa. Kluczowa jest współpraca i właściwa komunikacja pomiędzy zwierzęciem a jego opiekunem. W oficjalnych zawodach tory przeszkód dla psów różnią się bowiem między sobą, a ich trasy są ustalane każdorazowo przed startem.

Dla jakiego psa agility – czy trenować może każdy?

Agility, jako psia dyscyplina sportu, organizowana jest w czterech klasach trudności i trzech kategoriach wzrostowych: small dla czworonogów do 35 centymetrów w kłębie, medium – od 35 do 43 centymetrów i large dla mających co najmniej 43 centymetry w kłębie. Co ważne, w oficjalnych zawodach mogą uczestniczyć jedynie psy rasowe.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś trenował agility ze swoim pupilem amatorsko, w parku czy we własnym ogrodzie. Rozmiar psa nie ma znaczenia. Jedynym wymogiem jest stan zdrowia i wiek. Aktywność ta obciąża stawy, dlatego nie będzie odpowiednia dla szczeniąt i psów w fazie wzrostu (najlepiej poczekać do ukończenia przez psa 18 miesięcy), a także tych starszych czy schorowanych.

Myślisz nad agility lub inną psią aktywnością z powodu nadprogramowych kilogramów czworonoga? Sprawdź też, czym karmić psa z nadwagą.

Tor agility – lista przeszkód dla psa

Sport ten ma na celu sprawdzenie szeregu umiejętności, z tego powodu na torze agility pies będzie miał do czynienia z wieloma rozmaitymi przeszkodami. Wśród z nich znajdą się miękkie i sztywne tunele, pochylnie, równoważnie, huśtawki, kładki czy slalomy z przeszkodami. Wszystkie dostosowane oczywiście do rozmiarów korzystających z nich zwierząt.

Przeszkody dla psów – tor agility w ogrodzie

Większość z wymienionych elementów składowych toru przeszkód dla psa typu agility możesz wykonać samodzielnie lub zakupić w sklepie zoologicznym. Pamiętaj jednak, że trenując amatorsko, nie musisz dokładnie odwzorowywać profesjonalnego toru przeszkód dla psa.

W warunkach domowych wystarczające będą imitacje, chociażby przedmioty codziennego użytku, które będziesz w stanie wykorzystać jako przeszkody dla psa. Naprawdę niewiele potrzeba, by bawiąc się wspólnie z psem, rozwijać w nim nowe umiejętności i inteligencję.

Które z przeszkód łatwo wykonasz samodzielnie?

·         Tunel dla psa

Tunel bez problemu znajdziesz w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt. Możesz także stworzyć go od podstaw, wykorzystując w tym celu hula hop (jedno lub więcej w zależności od tego, czy zechcesz usztywnić tunel jedynie na wejściu czy także w innych miejscach) i długi fragment materiału. Sztywny tunel możesz wykonać, łącząc ze sobą kilka większych kartonów.

tory-przeszkod-dla-psow

·         Koło

I w tym przypadku przyda Ci się hula hop, które połączone z dodatkowymi drążkami (ogrodowe tyczki lub rurki pcv), umieścisz na odpowiedniej wysokości. Jako tego rodzaju przeszkoda sprawdzi się także chociażby stara opona, zamocowana na podwyższeniu lub zawieszona na łańcuchu.

·         Slalom

Jest to bez wątpienia atrakcja, którą zorganizujesz nawet bez uprzedniego przygotowania. Wystarczy wbić w ziemię gałęzie i patyki czy poustawiać w odpowiedniej odległości jakiekolwiek przedmioty. Jeśli chcesz pokusić się o coś bardziej profesjonalnego, wybierz metalowe lub bambusowe tyczki, które znajdziesz w zwykłym markecie budowlanym.

·         Stacjonata

I tu sprawdzą się grubsze kijki i gałęzie lub gotowe drążki. Stacjonata to nic innego jak tak zwana hopka, którą z pewnością kojarzyć będziesz z zawodów jeździeckich. By przygotować taką przeszkodę w domowych warunkach, będziesz potrzebował dwóch stabilniejszych stojaków, na których umieścisz następnie poprzeczny drążek, przez który Twój pies będzie próbował przeskakiwać.

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, zmierz swojego pupila w kłębie. Od wymiarów zależeć będzie średnica obręczy i wysokość poszczególnych poprzeczek i przeszkód.

Jak zacząć trenowanie agility?

Możesz oczywiście zapisać swojego psiaka do okolicznego klubu agility, w którym będziesz miał możliwość korzystania z profesjonalnych torów przeszkód dla psów. Możesz również skorzystać z naszych powyższych porad. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz – czy to zawodową przygodę ze sportem, czy amatorski trening – warto popracować z psem nad komunikacją i wykonywaniem podstawowych komend.

Kluczowe będzie zostawanie na komendę w miejscu i szybkie przybieganie do właściciela. Dopiero wtedy, kiedy Twój pies zacznie reagować na Twoje polecenia, możecie zacząć zapoznawać się z torami przeszkód. Początkowo będzie się ich bał, co jest zupełnie normalne. Będziesz musiał oswoić go z różnymi wysokościami, powierzchniami i nowymi poleceniami.

Jak zawsze sprawdzi się metoda nagradzania dobrego zachowania. Sam wspólnie spędzony z psem czas będzie z pewnością dużą zachętą do treningów. Przydadzą się jednak także psie przysmaki, dzięki którym Twój pupil z jeszcze większą radością będzie się uczył nowych sztuczek.