Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak karmić kota po kastracji? Jak zmienia się jego charakter?

jak-karmic-kota-po-kastracji

Kastracja kota: co się zmienia?

Kastracja kota wiąże się ze zmianami w jego układzie hormonalnym, czego następstwem mogą być zmiany w zachowaniu. Charakter kota po kastracji może jawić Ci się jako flegmatyczny. Pupil będzie często leniwy i ospały – a jednocześnie bardziej potulny i spokojniejszy. Zmieni się także tempo metabolizmu zwierzęcia.

Jak karmić kota po kastracji?

Przede wszystkim: z umiarem. Twój kot może stać się prawdziwym łakomczuchem, a Ty nie możesz ulegać jego zachciankom. Ważne jest, by kontrolować masę ciała zwierzęcia i ograniczyć kaloryczność posiłków. Kastrowanie kota powoduje zwykle wzrost jego apetytu o około 20%, podczas gdy zapotrzebowanie energetyczne maleje o około 30%. Jeśli nie jesteś pewien co do kaloryczności  i wielkości porcji – najlepiej skonsultuj tę kwestię z weterynarzem.

Co powinna zawierać dieta po kastracji?

Nie tylko kaloryczność jest ważna. Jeśli karmisz pupila mięsem, musisz wiedzieć, że po kastracji powinien przyjmować go mniej. Chodzi o zawartość tłuszczu – wybieraj więc przede wszystkim chudsze porcje. Co do pozostałych makroskładników niewiele się zmienia – nadal potrzebuje on białka i cennych witamin. Najlepiej podawać mu karmę dla wykastrowanego kota – w niej ilość składników jest idealnie dobrana.

Karma sucha czy mokra? oto jest pytanie

Twój mruczek ma teraz inne potrzeby, jeśli chodzi o kaloryczność posiłków. A co z ich formą? Jaką karmę dla kota wykastrowanego wybrać? Najważniejsze, by była właściwie zbilansowana. Zarówno ta sucha, jak i mokra  możesz podawać pupilowi obie. Byle w rozsądnych ilościach. Warto nie zmieniać mu znacznie menu – jeśli dotychczas dostawał karmę mokrą – wybierz karmę mokrą dla kota wykastrowanego. Podobnie w przypadku karmy suchej, a w ofercie Fitmin znajdziesz dwie propozycje: dla kotów sterylizowanych i kotów sterylizowanych ze skłonnością do nadwagi.

Woda to podstawa! Zwłaszcza po kastracji

Na prawidłowy metabolizm wpływa nie tylko ilość i jakość spożywanych posiłków, ale przede wszystkim woda. A koty za jej piciem nie przepadają. Jeśli Twój należy do tej właśnie grupy i boisz się, że może przyjmować za mało płynów, sięgaj częściej po karmę mokrą. Niedobory wody w organizmie zwierzęcia mogą prowadzić do kamicy pęcherza moczowego.

Jak kot z pęcherzem – co to znaczy?

Choć frazeologizm ten posiada wprawdzie inną genezę, to nie można zaprzeczyć, że koty mają wrażliwy układ moczowy. Często zapadają na choroby pęcherza czy nerek, a po kastracji ryzyko tylko wzrasta. Warto zadbać o to, by w ich pokarmie znalazły się mikro- i makroelementy regulujące układ moczowy, czyli m.in. fosfor, magnez czy wapń. No i wracamy do punktu wyjścia: woda. Dodatkowo nie należy przesadzać z podawaniem kotu słonych pokarmów, gdyż zawierają sód, który sprzyja chorobom nerek.

Jak wygrać z nadwagą?

Kastracja kota to nie wyrok, który skazuje go na nadwagę. Warto jednak wprowadzić odpowiednią profilaktykę, która nie dopuści do przybrania na wadze. Charakter kota po kastracji i jego potrzeby zmienią się. Jeśli zależy Ci na dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej pupila, zadbaj o:

  • Właściwą ilość posiłków – podawaj tyle, ile trzeba i nie napełniaj miseczki bez potrzeby, albo “na piękne oczy”. Niech kot się nie przejada, a zjada tylko tyle, ile wynosi jego zapotrzebowanie energetyczne.
  • Odpowiednie nawodnienie – jeśli pupil nie lubi wody, włącz do jego jadłospisu karmę mokrą. Możesz też spróbować zaopatrzyć się w fontannę dla kotów. Niektóre mrucznie przepadają za piciem z takiego poidełka.
  • Ograniczenie przekąsek – nawet tych zdrowych. Od czasu do czasu nie zaszkodzą, ale “co za dużo, to niezdrowo”, zwłaszcza w przypadku kastrata.
  • Kontrolę masy ciała – Twój kot nie startuje w żadnych zawodach, ale warto sprawdzać, czy nie przekracza wagi, w normie której powinien się mieścić. Dzięki temu zawczasu będziesz w stanie zauważyć odstępstwa.
  • Ruch – jeśli kot jest leniwy, zachęcaj go do zabawy. Trochę aktywności nie tylko poprawi jego samopoczucie, ale i kondycję, a także więź z Opiekunem.

 charakter-kota-po-kastracji

Chcesz, by pupil nie odczuł kastracji w negatywny sposób? Zadbaj o jego aktywność fizyczną, dietę i dobre samopoczucie, a na pewno będzie szczęśliwym kotem.

Przeczytaj także: Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie po zabiegu?