Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Poznaj rzadkie maści koni!

umaszczenie-kosci

Umaszczenie koni a ich rasa

Choć zdarza się, że rasa konia wiąże się z konkretną barwą sierści zwierzęcia, to jednak nie jest to reguła. Przykładowo konie fryzyjskie są wyłącznie kare, czasem posiadają jedynie niewielką gwiazdkę w okolicy czoła. To właśnie dlatego, często określane są jako „czarne perły”. Z kolei umaszczenie koni arabskich bywa bardzo różne. Do tej rasy zalicza się zwierzęta o maści kasztanowatej, siwej, gniadej i wielu innych odcieniach sierści. W przypadku niektórych ras koni, np. małopolskich, czy luzytańskich mogą występować różne barwy sierści, jednak tylko z podstawowej palety – kasztanowate, gniade i kare.

O tym, jak rozpoznać tego rodzaju umaszczenie koni, przeczytasz tu: Naucz się rozpoznawać podstawowe maści koni!

Rzadkie maści koni — poznaj najpiękniejsze barwy

Najczęściej spotykane są konie o umaszczeniu kasztanowym, gniadym i kare. Są piękne i pełne wdzięku, jednak większe wrażenie na obserwatorach robią rzadkie maści koni – rozjaśnione za sprawą genów White, Cream, Dun lub Silver oraz ze wzorami białej sierści na maści zasadniczej.

Maści rozjaśnione

Do tego rodzaju końskich maści należą wszelkie odcienie kremowe – izabelowata, jelenia, cremello, perlino, smoky black, smoky cream, a także bułane, srebrne i szampańskie. Za rozjaśnione barwy końskiej sierści odpowiadają konkretne geny. Oto kilka najciekawszych maści:

  • Cremello – to umaszczenie kasztanowate, rozjaśnione dwoma kopiami genu Cream. Charakteryzuje się jasnym, kremowym odcieniem – zarówno sierść, grzywa, jak i ogon są w tym samym kolorze. Konie maści cremello mają niebieskie oczy i różową skórę.
  • Perlino – w tym przypadku również doszło do podwójnego rozjaśnienia za sprawą genu Cream, jednak podstawą była maść gniada. Konie o umaszczeniu perlino są kremowe z nieco ciemniejszą grzywą, ogonem oraz nogami. Podobnie, jak u osobników maści cremello, występuje różowa skóra oraz oczy z niebieską tęczówką.
  • Kara srebrna – to bardzo ciekawy i rzadki rodzaj maści, tworzony z wykorzystaniem genu Silver. Umaszczenie charakteryzuje się karą sierścią rozjaśnioną do odcienia czekolady oraz bardzo jasnym włosiem – grzywa oraz ogon są białe lub jasnobrązowe.

Wzory białej sierści na maści zasadniczej

Białe włosy na maści zasadniczej tworzą różne wzory, pokrywając tylko część końskiego ciała. W tej kategorii wyróżnia się umaszczenie dereszowate, siwe, srokate oraz tarantowate. Ciekawostką natomiast jest to, że białe konie Albino są także rasą stworzoną sztucznie. Hodowcy i eksperci wskazują, że nie można w tym przypadku mówić o rasie, a o typie – jedynie Amerykanie twierdzą, że brak pigmentu w komórkach tworzących końskie ciało można określić jako rasę (american cream).

  • Dereszowata – dereszowaty koń to taki, którego umaszczenie zasadnicze pokrywa (mniej lub bardziej równomiernie) biała sierść. Najczęściej okolice głowy, szyi oraz dolne części nóg są zgodne z umaszczeniem zasadniczym. Źrebięta przychodzą na świat w odcieniach maści podstawowych, a dereszowatość pojawia się przy pierwszym linieniu i pozostaje już na stałe.

rzadkie-masci-koni

  • Tarantowata – ta maść jest chyba najciekawsza ze wszystkich. Charakteryzuje się występowaniem niewielkich plam maści zasadniczej na białej sierści zwierzęcia. Konie tarantowate często mają gałki oczne z widoczną białą twardówką, które przypominają oczy ludzkie.

Kolor sierści a końska dieta

Odcień końskiej sierści zmienia się nie tylko wraz z wiekiem. Na umaszczenie koni wpływa również promieniowanie słoneczne – płowienie widoczne jest zwłaszcza u osobników ciemniejszych maści. Żeby utrzymać włosie zwierzęcia w dobrej kondycji i zapewnić mu zdrowy połysk, należy zadbać o odpowiednią dietę.

Sprawdź pasze i dodatki paszowe Fitmin dla koni.

Zbyt mała ilość niektórych pierwiastków, zwłaszcza miedzi i cynku, może skutkować niedoborami w produkcji pigmentu, szczególnie u koni o umaszczeniu kasztanowatym oraz bułanym. Wówczas, po konsultacji z weterynarzem, niezbędne może okazać się podawanie odpowiednich suplementów.