Jakie warzywa i owoce może jeść kot, a jakie są dla niego groźne?

jakie-warzywa-dla-kota

Koty to zdeklarowani wielbiciele mięsa – głównego źródła energii oraz składników odżywczych. Nie oznacza to jednak, że w ich diecie mają znajdować się wyłącznie surowce pochodzenia zwierzęcego. Niewielka ilość owoców i warzyw… dla kota wcale nie musi być zakazana. Jednak jakie będą dla niego odpowiednie, a których należy unikać? 

Warzywa dla kota – czy to dobry pomysł?

Ogólnie rzecz biorąc, koty mogą jeść warzywa, ale tylko niektóre i w niewielkich ilościach. Co więcej, znaczenie ma także sposób ich przygotowania — za najlepsze uznaje się warzywa gotowane. Pamiętaj jednak, że podczas ich obróbki powinieneś unikać przypraw, a w szczególności soli i pieprzu. Wystrzegaj się również podawania swojemu pupilowi warzyw smażonych lub grillowanych.

Jakie warzywa mogą jeść koty? Do jarzyn, które nadają się do spożycia przez futrzanych przyjaciół, zalicza się:

 • marchewkę – warzywo to pozwala unormować pracę układu pokarmowego zwierzaka i ograniczyć biegunki czy zaparcia;
 • pietruszkę – może być podawana na surowo (koty uwielbiają zarówno korzeń, jak i natkę),
 • dynię – ze względu na wysoką zawartość błonnika, może pełnić ona funkcję przekąski odkłaczającej lub odchudzającej (przed podaniem należy jednak starannie usunąć pestki, które mogłyby zalegać w przewodzie pokarmowym),
 • buraki – podobnie jak w przypadku dyni – stymulują trawienie u zwierzęcia ze względu na zawartość zdrowego błonnika.

Zakazane warzywa dla kota

Skoro już wiesz, jakie warzywa dla kota są bezpieczne, warto wspomnieć także o tych szkodliwych. Do kontrowersyjnych dodatków żywieniowych zalicza się warzywa strączkowe i kapustne, które są ciężkostrawne i mogą zaburzać pracę układu trawiennego. Bardzo często ich spożycie kończy się dla czworonogów poważną niestrawnością, biegunką i wymiotami.

Za niebezpieczne warzywa dla kota uznaje się również te zawierające niebezpieczne dla organizmu zwierzęcia związki siarki, czyli m.in.:

 • cebulę, 
 • czosnek,
 • por,
 • szczypiorek,
 • szpinak.

Jakie owoce mogą jeść koty?

Owoce, podobnie jak warzywa, mogą stanowić cenny dodatek do kociego jadłospisu, pod warunkiem, że serwujesz je rozsądnie. Jakie owoce mogą jeść koty? Na liście tych dozwolonych znajdują się:

 • brzoskwinie — to bogate źródło witamin, których organizm kota potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania,
 • żurawina — działa dobroczynnie na układ moczowy zwierzaka, dlatego jest zalecana przy kocich problemach z pęcherzem,
 • banany — są źródłem błonnika, potasu oraz cennych mikroelementów,
 • arbuzy i melony – owoce te z pewnością posmakują Twojemu kotu, jednak przed podaniem starannie usuń pestki, które mogłyby doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jabłka. Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi ,,tak”. Te owoce — dla kota — są źródłem cennych witamin: A, K i C. Ponadto, mają w sobie przeciwutleniacze, błonnik i wapń.

A które owoce dla kota są szkodliwe? Bezwzględnie unikaj podawania mruczkowi:

 • cytrusów,
 • winogron,
 • awokado.

W nasionach oraz miąższu tych owoców zawarte są szkodliwe olejki eteryczne i psoralen. Dodatkowo większe pestki mogą spowodować u Twojego pupila niedrożność jelit.

Twój pupil nie chce jeść karmy? Poznaj nasze skuteczne sposoby na kocich niejadków!

warzywa-dla-kota

O tym pamiętaj!

Wiesz już, czy koty mogą jeść owoce i warzywa. Pamiętaj, że produkty roślinne, w żadnym wypadku nie powinny być podstawą diety czworonoga. Zaleca się, aby zawartość warzyw i owoców w kociej diecie nie przekraczała 5%. Zbyt duża podaż takich dodatków może nadmiernie obciążyć przewód pokarmowy i wywołać dolegliwości trawienne.

 Warto zadbać o to, aby pożywienie było oparte na pełnoporcjowej gotowej karmie o wysokiej zawartości mięsa. Wybierz produkty, które zaspokoją wszystkie potrzeby odżywcze Twojego pupila. Specjalnie wyselekcjonowane, dobrej jakości karmy znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Fitmin.pl.